آخرین اخبار

آقای استاندار به جای گفتار درمانی برنامه اعلام کنید!

کهگیلویه و بویراحمد استانی غنی و ثروتمند است که شاید به لحاظ پتانسیل های طبیعی و انسانی کمتر نمونه ای در کشور داشته باشد اما علیرغم همه این پتانسیل ها که بالقوه هستند، تا کنون برنامه ای جامع و تدوین شده برای به فعلیت درآوردن آنها از سوی مسوولین و متولیان امر ارایه نشده است. […]

اشتراک گذاری
۰۳ شهریور ۱۳۹۸
کد مطلب : 45130

کهگیلویه و بویراحمد استانی غنی و ثروتمند است که شاید به لحاظ پتانسیل های طبیعی و انسانی کمتر نمونه ای در کشور داشته باشد اما علیرغم همه این پتانسیل ها که بالقوه هستند، تا کنون برنامه ای جامع و تدوین شده برای به فعلیت درآوردن آنها از سوی مسوولین و متولیان امر ارایه نشده است.
 روز گذشته به نشستی دعوت شدیم که عالی ترین مقام اداری استان ریاست جلسه را برعهده داشت و به عنوان نماینده دولت در کنار چهار معاون به تشریح برنامه های کاری خود در استان پرداختند.
حسین کلانتری که این روزها دیگر دوماهگی عمر مدیریتی خود در کسوت استانداری کهگیلویه و بویراحمد را سپری کرده است در حالی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت شرکت کرد که امید داشتیم فصلی نو را در روند توسعه و مدیریت در استان از زبان استاندار و نماینده ارشد دولت در استان با تشریح تئوری مدیریتی خودش بشنویم و برنامه نظری و عملی او را برای توسعه استان برای افکار عمومی روایت کنیم.
هر چند که صبر، متانت ، حوصله و سعه صدر استاندار و معاونینش در این نشست قابل تقدیر بود اما باید گفت چیزی جز تکرار جلسات گذشته نبود. جلساتی که پیش از کلانتری از سوی سایر استانداران نیز برگزار می گردید و در پاسخ به سوالات خبرنگاران، گفتار درمانی تنها راه حل مسوولان به افکار عمومی بود. در این نشست همانند سایر نشست های استانداران ادوار گذشته، از هر دری سخنی به میان آمد به جز برنامه تدوین شده همراه با زمان بندی برای توسعه استان.
لذا لازم است به آقای استاندار یادآوری نماییم که دیگر فصل گفتار درمانی برای توسعه این استان گذشته است و کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه نیاز به تئوری و نظریه های علمی و عملی دارد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اگر برای خدمت آمده است – که ان شاالله چنین است – باید اتاق فکری از صاحبان اندیشه و تجربه را برای تدوین برنامه توسعه ای تشکیل دهد چرا که دیگر زمان خطا و آزمون برای توسعه در این استان گذشته است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد باید تئوری حاکمیتی خودش را مشخص کند. در بسیاری از موارد توسعه، در این استان هنوز سازگاری وجود ندارد و مدیران استان بر سر خیلی از مسایل مهم به توافق نرسیده اند و به علت عدم توافق نهایی بر روی آنها بلاتکلیف مانده اند. بنابراین برای بررسی مسائل توسعه ای باید تئوری وجود داشته باشد که آنچه در مدیریت استان کهگیلویه و بویراحمد تا کنون شاهد بوده ایم نشان از عدم وجود تئوری و تدوین برنامه توسعه ای است.
آقای استاندار باید نیک بداند که در استان کهگیلویه و بویراحمد کارها و فعالیت ها در فقدان نظریه و تئوری انجام می شوند، نمی دانیم قرار است به کجا برویم . ده سال و یا سی سال دیگر در کجا ایستاده ایم و اساسا باید بگوییم که نظریه ای برای ادامه امور استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد یعنی در فقدان و یا کمبود دانش مدیریت، این استان اداره می شود.
استان کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه نیاز به علم دارد و چون مدیریت دانش در این استان عملی نمی شود اقتصاد در فرهنگ، فرهنگ در علم و فناوری، مهندس در آموزش و دیگری در تربیت و … اظهارنظر و دخالت می کنند و حتی مدیریت و مسئولیت می پذیرند اما پس از سپری شدن دوران مدیریتشان اگر هزاران اشکال و سوال در اذهان وجود داشته باشد مجبور به پاسخگویی در زمینه فرصت سوزی ها، بدبینی ها، سهل انگاری ها و سلیقه ای عمل کردن ها و … نیستند و در مراسم تودیع مورد تقدیر و تشکر نیز قرار می گیرند و هیچگاه پاسخ نمی دهد که در مدت مسولیتشان چه مساله ای را حل کرده و چه گرهی را گشوده و چه عملکردی داشته است.
بنابراین طراحی یک سیستم که بتواند روند توسعه ای این استان را به جلو ببرد ضروری است چرا که اگر سیستم وجود داشته باشد و خطایی رخ دهد می توان خطا را شناسایی و اصلاح نمود. اما اگر سیستم نباشد هر خطایی ممکن است عین صواب تلقی شود و امکان فهم اصلاح وجود نداشته باشد.
بنابراین اولین گام برای اصلاح امور و حرکت به سمت توسعه پذیرش این نکته است که احتیاج به یک سیستم و روش داریم و نیازمند تئوری هستیم. هر چند که منکر خدمات نظام در این استان نیستیم اما استان های همسایه و همتزار ما در گذشته با وضع تئوری و برخورداری از برنامه، رشد چشمگیری داشته اند و با سرعت از استان کهگیلویه و بویراحمد فاصله گرفته اند. ما نمی توانیم چشم خود را بر واقعیت های موجود ببندیم و ادعای خاص خودمان را به خورد مردم بدهیم.
لذا در پایان باید گفت که آقای استاندار توسعه با گفتار درمانی محقق نمی شود و هر چه سریعتر تئوری مدیریتی خود برای توسعه استان را اعلام کنید و به افکار عمومی بگویید که در کجا قرار داریم و در چه فاصله زمانی به کجا خواهیم رفت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *