آخرین اخبار
اشتراک گذاری
۰۴ مرداد ۱۳۹۸
کد مطلب : 29657

 

در دنیای کنونی سدسازی یکی از عوامل تخریب محیط زیست است که آسیب های جبران ناپذیری به جنگل ها، رودخانه ها، کوهستان ها، آبخیزها، دریاچه ها، تالاب ها، دشتها و حتی دریاها وارد کند. حتی گروهی از اساتید دانشگاه ها پا را از این نیز فراتر گذاشته و معتقدند که سد سازی فعالیتی بیابان زا به حساب می آید. آنها می گویند، هر سد سالانه بخشی از آب تجدید پذیر کشور را تبخیر می کند که این رقم تا بیش از ۵ میلیارد متر مکعب نیز می رسد که موجب تبخیر آب تجدید پذیر کشور در پشت سدها می شود.

متاسفانه در کشور ما سدها سبب تخریب یا تهدید جدی اکوسیستم های آبی و زیستگاه های وابسته به آن در تالاب ها و دریاچه ها هستند.

در حالت عادی ساخت یک سد در مسیر رودخانه، تاثیری بر میزان آب ورودی و خروجی رود نخواهد داشت زیرا پس از لبریز شدن سد، آب مازاد دوباره در مسیر رود جریان پیدا کرده و به مناطق پائین دست خواهد رسید اما این مساله مادامی است که از آب پشت سد برای مصارف دیگر برداشت نشود زیرا در این صورت آب خروجی کاهش یافته و در نتیجه میزان آب ورودی و خروجی سد یکسان نخواهد بود.

ساخت سدها باعث می شود اکوسیستم و جمعیت موجودات زنده موجود در رودخانه ها تغییر پیدا کرده و در مواردی چون تخم ریزی ماهی ها، حرکت آن ها و … تاثیر بگذارد.

یکی دیگر از مضرات ساخت سد در رودها، اختلال در مسیر رسوب ها و ته نشین شدن آن ها است. این موضوع در حاصلخیزی خاک نقش بسیار مهمی داشته و از سوی دیگر ساخت سد روی رودخانه ها، در رویش گیاهان منطقه نیز تاثیر دارد زیرا بسیاری از دانه ها و گرده های گیاهان به طور طبیعی توسط آب رودخانه منتقل شده و پوشش گیاهی منطقه را شکل می دهند که با ساخت سد در این روند نیز اختلال ایجاد شده و در دراز مدت این موضوع بر پوشش گیاهی کل منطقه تاثیر مخربی دارد.

سد تنگ سرخ مثالی بارز از تخریب های پیش روی محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد:

آذرماه ۹۰ که وزیر وقت نیرو کلنگ احداث سد تنگ سرخ را به زمین زد تاکنون خواب راحت از اهالی این منطقه گرفته شده است. سد تنگ سرخ باعث نابودی اکوسیستم های پایین دست و طرح های ماهی و طبیعت بکر میشود اما شاید آب رسانی به باغات و فضای سبز فارس مهم تر است تا خشک شدن تالاب ها و نابودی مزارع ماهی پایین دست تنگ سرخ و خشک شدن مناطق طبیعی بویراحمد که در پایین دست این سد قرار دارند. 

در این میان سکوت مسئولین بسیار جالب توجه است و جالبتر از آن مسئولین عزیزمان که هربار به بهانه ی کم آبی بویراحمد بصورت جدی تر قضیه ی احداث سد را پیگیری می نمایند!سدی که به قول ریاست محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد مجوزهای محیط زیستی را کسب نکرده و ردیف بودجه ای برای آن نیز تعریف شده است.

این سد بر روی سرشاخه های اصلی بشار و کارون احداث شده و محیط زیست پایین دست و بالادست سد به کلی نابود و یا دگرگون خواهد شد.
با احداث این سد ۷۰۰ هکتار باغ و ۵ روستای منطقه تنگ سرخ زیر آب می‌رود خاکی که مردم با وجب به وجب آن خاطره دارند.

طرح های بی شماری نظیر پتروشیمی سقاوه در این استان مظلوم در سایه غفلت مسئولین در حال اجرا هستند. استانی که طبیعت آن همه چیز آن هست و تنها منبع درآمد مردمش از همین طبیعت و رودخانه های هستند که جریان دارند و اگر این طبیعت و رودخانه هم از مردم گرفته شود

با تصمیمات غیر کارشناسی طبیعت بکر و زیبای استان کهگیلویه و بویراحمد را به ورطه نابودی نکشانید با این رویه اشتباه”نابودی زیست بوم این دیار کهن قطعی خواهد بود.”

مهندس برزین بهروج کارشناس ارشد مسائل زیست محیطی

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *