آخرین اخبار

به بهانه فیلم استاندارسابق…

ضامنی فعال فرهنگی و رسانه

اشتراک گذاری
۱۴ مرداد ۱۳۹۸
کد مطلب : 32833

به بهانه فیلم اقای استاندار:فیلم واقعی است؛
واقعیتی در حریم خصوصی. حریمی که دیگر وجود ندارد واقعیتی هر روزه در جامعه بحران زده ایران.

خوب است بدانیم که واژه حریم برگرفته از درختی است بیابانی که زبان عربی از ان وام گرفته؛ این درخت به گونه ای است که در سخت ترین بادها و طوفان ها، شاخه هایش به هم نمی خورند و مزاحم هم نمیشوند؛ درسی طبیعی از درختی بیابانی نشان میدهد که ما ادم ها نه در شرایط عادی که در سخت ترین وضعیت حرمت دیگری را پاس بداریم و بسیاربسیار به چنین رفتاری نیاز داریم . اقای احمدی حق دارد حریم خصوصی داشته باشد.
ما نمی دانیم که این خانم؛ صیغه، زن شرعی، زن دوم و یا… است ولی اغلب یک حکم بیشتر صادر نمی کنیم.حکم به محکومیت اخلاقی او؛ این حکم ناشی از عقده های سرکوب شده ماست. حس تحقیر و سرکوب انقدر در جامعه ایرانی فراگیر است که از ارضای آن در لباس دیگری لذت میبرد. از سوی دیگر جامعه ما سرکوب اجتماعی شده است و جامعه سرکوب شده از سرنگونی بیشتر لذت می برد تا سرافرازی. ما چشم دیدن خوبی و سربلندی دیگران را نداریم. چون سرکوب شده ایم. همین چتد روز پیش یکی از نمایندگان مجلس از نهادهای امنیتی در خصوص تعطیلی برنامه نود فردوسی پور سوال کرد گفته چون محبوبیت ایشان در حال افزایش بود! بله براساس نظر سنجی موسسه کلوپ او چهارمین شخصیت محبوب ایرانی ها است به همین دلیل باید سرنگون شود و کوتاه کنم مثال های سیاسی این سرنگونی فراوان است. شما ببینید هرکسی که درست رفتار می کند و می خواهد راست کردار باشد باید وارد زباله دان تاریخ شود؛ این زباله دان دهن گشاد سیری ناپذیر خوراکش ادم های منتقد باسواد و قانونمند است
سوم:
تلقی ای که افکار عمومی از مسئولین هنرمندان، سیاست مداران و نخبگان در ایران دارد تلقی اشتباهی است! این تلقی برگرفته از ذهنیت “تقدیس حاکمان” است که دراین سالها گوش فلک را پرکرده؛
اصلا تلقی مقدس بودن “حکومت” نیز اشتباه بوده تا چه برسد به افراد. هیچ حکومتی مقدس نیست و به تبع ان هیچ حاکم مقدسی وجود ندارد زیرا حاکمیت امری مادی است و این حاکمان و نخبگان می بایست تنها در ترازوی قانون سنحیده شوند. از این منظر احمدی فردی عادی است و بنا به حق و حقوق شهروندی و بر این ترازو بایستی محاکمه شود نه ذهنیت رو به ابتذال جامعه ایرانی!
چهارم:مسئله سیاسی است و در ایران کسانی که می خواهند اوج بگیرند بایستی مانند ان دخترک که احتمالا قربانی نابرابری اجتماع شده است زیر بار هر خفتی بروند کمتر کسی است که تا دم مسیحای ده ها نهاد و فرد سیاسی، مذهبی و حتی،امنیتی را نبیند ار پله های قدرت نمی تواند بالا رود. کسی که چنین بالا می رود، آلوده شدنش حتمی است. او با هر پله ای ماهیتش را بیشتر از دست می دهد و بیشتر از خود بیگانه می شود. در جامعه ای که شیوه بالا رفتنش این گونه است چون فواره در اوج فرود اید. بی شک احمدی از همین پله بالا امد و و در اوج او را با پله به زمین پرتاب کردند. مانند گوشتی قربانی! او خود خواسته بود اما به انجام نمی اندیشید. و اخر اینکه ما در جامعه ای زیست می کنیم که توسط‌شبکه های اجتماعی “عمومی مان” “خصوصی” و “خصوصی مان” عمومی شده. هر کدام در این جامعه نظارتی یک کد داریم. چه نخبه و چه عادی. اطلاعاتمان در دسترس است. همه ما روی صحنه در حال بازی هستیم. پشت پرده مان لو رفته است. شاه و درویش و پیمبر زیر حکم این فضای حقیقی به اسم مجازی مسخرند.بهتر است به جای اینکه مواظب باشیم و پنهان کاری کنیم و ظاهر سازی پیشه کنیم و مصلحت نبینیم که از برون پرده رازمان فرو افتد به اواز بلند رندی کنیم و خوش باشیم. 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

یک پاسخ به “به بهانه فیلم استاندارسابق…”

  1. رامین گچساران گفت:

    سلام.از تحلیلها اجتماعی زیبا بود که خواندم.متشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *