آخرین اخبار
اشتراک گذاری
۰۲ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب : 28990

مهرداد کرمی قبل از ظهر امروز (۲ تیرماه ۹۸) در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با تبریک هفته قوه قضائیه و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و شهادت آیت الله بهشتی، به وظایف دادسرا و دادستان پرداخت.

وی اظهار کرد: تعامل بیشتر دادگستری با رسانه‌ها ضرورت دارد و اعتقاد دارم که رسانه‌ها می‌توانند در پشبرد اهداف کمک کار ما باشند.
وی گفت: وقتی جرمی اتفاق می افتد این دادسراها هستند که باید آنها را پیگیری کنند و هر دادستان می‌تواند معاونینی را در چارچوب قانون برای خود اختیار کنند.
دادستان یاسوج در ادامه تاکید کرد: در واقع مرجع تعقیب متهم دادسراها هستند که در رأس آنها دادستان‌ها هستند. بعد از دادستان، معاون دادستان و دادیارها قرار دارند. که هر کدام از آنها در صورت عدم حضور دادستان اختیار دادستان را دارند ومی تواند کار پیگیری جرم را انجام دهند. یکی از وظایف دادستان پیگیری حقوق عامه است و می‌تواند برای حمایت از حقوق عامه ورود کند.
کرمی با بیان اینکه حقوق عامه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: به طوریکه حقوق عامه الان در اولویت قرار گرفته و از پیگیری سایر جرائم از اولویت بیشتری برخوردار است.
کرمی به نظارت بر بازار اشاره کرد و گفت: نظارت بر بازار از حقوق عامه بود که ما ورود کردیم و از بخش‌های مختلف بازار بازدید به عمل آوردیم. و یک دادیار را مأمور این کار کردیم که روزانه بازار را نظارت و رصد کند.
وی گفت: در بحث دفاع از حقوق بیت المال و حفظ اراضی ملی گام‌های خوبی برداشتیم. و در حقیقت کارهای خوبی در دفاع از حقوق عامه انجام گرفت. در سال ۹۷ بیش از ۱۷ هزار و ۹۴۰ مترمربع مناطق حفاظت شده را پس گرفتیم. و حدود ۳۳۲ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد و به بیت المال برگرداندیم.
دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: در سال ۹۷ بیش از ۵۸ هکتار از حریم رودخانه را آزاد کردیم و برای آب منطقه‌ای ضرب الاجل تعیین کردیم که حریم تمام رودخانه‌های استان رفع تصرف شوند.
کرمی با بیان اینکه در برخورد با متخلفین هیچ گونه تبعیضی صورت نگرفته است و به همه همکارانم هم توصیه کرده‌ایم که افراد کس دار و بی کس نکنید، ادامه داد: ۸۴۶۴ انشعاب غیرمجاز شهری با حمایت دستگاه قضایی جمع آوری شد. و بیش از ۲۹۰۰ فقره انشعاب غیرمجاز روستایی نیز جمع آوری شد و همچنین ۵۱۰۰ انشعاب غیرمجاز برق را جمع آوری کردیم.
وی با بیان اینکه موضوع آتش سوزی جنگل‌ها و کنترل آنها مورد رضایت دستگاه قضا نیست، گفت: هر چند که ما از کمبود امکانات و تجهیزات خبر داریم، اما باید فعال‌تر باشند. در منطقه حفاظت شده کوه خائیز هم از طرف استان خوزستان تخلفی انجام گرفته بود که ما مکاتباتی با دادستان کل کشور در این مورد انجام دادیم و کارهای خوبی انجام گرفت.
دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از سردار انصاری فرمانده نیروی انتظامی و همکارانشان تشکر می‌کنم که پای کار هستند، افزود: در بحث مقابله با جرائم خشن کارهای خوبی انجام گرفت و شخص رئیس کل دادگستری استان هم در این زمینه پای کار بودند.
وی گفت: باید حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع رعایت شود. و سرلوحه کارمان بوده و هست. و باید حقوق شهروندی رعایت شود. دستگاه قضا ماهیتش این است که وقتی دو نفر طرف دعوا هستند بالاخره یکی از آنها محکوم می‌شود.
کرمی در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری دنانیوز در خصوص وضعیت کارخانه قند یاسوج و استرداد آن به آغوش بیت المال گفت: کار تحقیقاتی پرونده کارخانه قند به اتمام رسید، قرار مجرمیت صادر و دادستان هم موافق کرده و پرونده به دادگاه هم ارسال شده است.
دادستان مرکز استان در ادامه گفت: کیفر خواست صادره به دادگاه ارسال شد و هرکس به نحوی مرتبط با موضوع بوده مورد تحقیق قرار گرفتند و در موضوع دادگاه کارخانه قند بخشی از کارگران و خود بانک تجارت شاکیان خصوصی پرونده میباشند.
وی با بیان اینکه برای ۷ نفر متهم در این مرحله کیفرخواست صادر شده است، تصریح کرد: هر کسی به نحوی که مرتبط با این پرونده باشد را مورد بازخواست قرار می‌دهیم.
کرمی تاکید کرد: فرایند تحقیقاتی پرونده کارخانه قند در دادسرا تمام و با صدور کیفر خواست و دو هزار صفحه به دادگاه ارسال شده است.
کرمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار دنانیوز در خصوص آخرین وضعیت پتروشیمی سقاوه گفتند: برای پتروشمی سقاوه دادخواست حقوقی (اینجا بخوانید)که یک کار بی نظیر در سطح کشور است من باب حقوق عامه دادخواست را تقدیم دادگاه عمومی دادیم و امیدوارم هر چه زودتر کارهای قانونی انجام بگیرد.
کرمی گفت :برخی نهادها،ادارات نیز در بحث پتروشیمی  طرف دعوا بودند از جمله کمیسیون واگذاری طرح های غیر کشاورزی(با مسئولیت اقای استاندار) به انضمام ثبت اسناد،از جمله نهادهای درگیر در موضوع بودند.و در اینجا مالکان شخصی اراضی سقاوه می توانند پیگیر استرداد زمین های خودشان باشند.
کرمی گفت: برخورد های صورت گرفته منافاتی با سرمایه گذاری در سطح استان ندارد.
کرمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار پایگاه خبری دنانیوز در خصوص حکم شلاق دو مدیر متخلف و عدم اجرا شدن آن این چنین توضیح دادند : با دستور دیوان عالی کشور و اعمال ماده ۴۷۷ حکم مذکور متوقف شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *