آخرین اخبار

نقش اصناف و بازاریان گچساران در پیروزی انقلاب اسلامی

قدیمی ترین بازاری گچساران با بیان اینکه اجماع روحانیت و بازاریان سبب تسریع در شکل‌گیری انقلاب شد، گفت: مسجد جامع بازار کانون فعالیت‌های انقلابی در شهرهای مختلف ایران بود.

اشتراک گذاری
۱۹ بهمن ۱۳۹۵
کد مطلب : 8108
سید اکبر هاشمی

انقلاب اسلامی ایران مردمی ترین انقلاب معاصر و یکی از بزرگ‌ترین حوادث تاریخ کشور ایران است که تحولات عظیمی در حوزه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به همراه داشت. نیروهای اجتماعی بسیاری در شکل گیری انقلاب دخیل بودند که بازاریان یکی از مهم‌ترین ارکان بقای این انقلاب بودند.

نقش اصناف و بازاریان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش کلیدی و اثرگذار بود و برهیچکسی پوشیده نیست از حمایت‌های مالی تا اتحاد بازاریان برای حضور یکپارچه در راهپیمایی‌ها و اعتصابات سراسری و تعطیلی بازار که حکومت را به ستوه درمی‌آورد.

نقش اصناف و بازاریان در پیروزی انقلاب انکارناپذیر است

بازار به عنوان نهاد اقتصادی اجتماعی و استخوان‌بندی شهر و روستاهای بزرگ به شمار می‌رود و بازاریان به عنوان کسانی که همیشه با مردم جامعه برخورد مستقیم دارند و بهترین راویان در دوران‌های مختلف هستند. به بهانه فرا رسیدن دهه فجر با «سید علی اکبر هاشمی » قدیمی‌ترین مغازه دار و کاسب شهرستان گچساران به گفت‌و‌گو پرداختیم.

سید علی اکبر یکی از قدیمی‌ترین  بازاریان شهرستان گچساران است که بیش از  ۵۴ سال سابقه کاری دارد.هاشمی متولد ۱۳۱۳ است و در راسته پارچه فروشان به این شغل مشغول است و به خاطر انس و الفتی که از کودکی با قرآن داشته استخاره هم می‌زند. این کاسب قدیمی برعکس بسیاری از بازاریان امروزی که از دادن نسیه خود را معذور می‌دانند هیچ مشکلی در دادن نسیه ندارد و وظیفه اسلامی خود می‌داند که هر فرد تنگدستی که به مغازه وی رجوع می‌کند را ناامید نکرده و اجناس را به وی نسیه دهد.

سید علی اکبر به خبرنگار تسنیم گفت: این روزها دیگر مشتری ندارم و اکثر روزها هیچ درآمدی از مغازه کسب نمی‌کنم ولی بر حسب عادت به مغازه می‌آیم.

وی بیان کرد: رزق و روزی دست خدا است، اگر درست کار باشید خداوند خودش به بنده کمک می‌کند و به طور قطع بهترین فرمول زندگی انسان درست کاری است که اگر فرد درستکار نباشد موفق نمی‌شود.

این بازاری قدیمی با توصیه به بازاریان امروزی در خصوص رعایت انصاف، اظهار داشت: کاسبان امروزی باید درست کار باشند، دروغ نگویند و بدانند که خداوند روزی دهنده است و تمام جنبندگانی که خدا آفریده روزیشان را نیز را تعیین کرده است.

وی با اشاره به شور و نشاط جوانان در زمان انقلاب، عنوان کرد: اتنظار می‌رود ملت عزیز و جوانان امروز این مرز و بوم برای حفظ دستاوردهای انقلاب و ثمره خون شهدا در عرصه‌های مختلف کوشا باشند.

امنیت و آرامش کنونی بزرگ‌ترین ثمره انقلاب اسلامی است

سید هاشمی بزرگترین ثمره انقلاب را امنیت و آرامش حاکم بر جامعه امروزی می‌داند و افزود: خدا را شکر بعد از انقلاب امکانات زیاد شده و خانواده ها با آرامش و امنیت در حال زندگی کردن هستند ولی قبل از انقلاب ترس و وحشت همیشه در جامعه وجود داشت به طوری که خانواده ها در خانه خود هم احساس امنیت و آرامش نمی‌کردند.

این بازاری ابراز کرد:  نقش و موقعیت اقتصادی آنچه که بازار و بازاری‌ها را در مقام یک نیروی اجتماعی تاثیرگذار در جامعه ایران جلوه‌گر ساخت  پیوند و ارتباط نزدیک آنها با دیگر نهاد تاثیرگذار جامعه یعنی دین و روحانیون بوده، که قدرت و تاثیرگذاری این پیوند به خوبی در انقلاب اسلامی آشکار بود.

هاشمی با اشاره به روز ورود امام به کشور گفت: آن روز همه ما خوشحال بودیم، شور و شادی تمام شهر را در بر گفته بود و همه خدا را  شکر می‌کردند.

مساجد کانون قیام‌های انقلابی

سید علی اکبر به نقش مسجد در شکل‌دهی فعالیت‌های انقلابی و مذهبی در پیش از انقلاب اشاره و اظهار داشت: مساجد، کانون آغاز انقلاب بودند و هر مرد و زن مبارزی سعی می‌کردند اولین گامشان را از مسجد بردارند و امن‌ترین مکان برای رسیدن به اهداف دینی و انقلابی مسجد بود.

هاشمی افزود: در جریان انقلاب اسلامی، مردم ایران به اخباری که از مساجد پخش می‌شد به‌مراتب بیشتر از صداوسیما اعتقاد داشتند و اخبار به‌سرعت از مساجد به همه‌جا منتشر می‌شد.

وی عنوان کرد: در آن دوران، مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد شهیدان به کانون مبارزه بدل شده بود که با الهام از این تفکر بنیادین، مردم شهرستان گچساران در جریان انقلاب اسلامی مساجد را به حالت پرتحرک و سرنوشت‌ساز درآورده بودند.

هاشمی درباره نقش مسجد صاحب الزمان (ع) و مسجد شهیدان که محل تجمعات انقلابیون بود، گفت: این دو مسجد جامع از مساجد قدیمی و معتبر این شهر و از پایگاه‌های مهم مبارزات انقلابی مردم شهر در زمان شاه بود.

این فعال دوران پیروزی انقلاب در خصوص فعالیت‌های مذهبی و انقلابی خود در پیش از انقلاب، اظهار داشت: در همان سال‌ها فعالیت من و عده‌ای از جوانان مذهبی آغاز شد .

این بازاری با بیان اینکه اصل بازار را خیابان بلادیان که آن زمان به نام خیابان ششم بهمن نام داشت، تشکل می‌داد، افزود: این بازار اکثر بازاریان را تحت و شعاع این واقعه تاریخی قرار داد که رفاقت و اتحاد و همدلی تا الان را بین ما رقم زد.

هاشمی خاطرنشان کرد: گرایشات مذهبی سبب شد که من و عده‌ای از دوستان نزدیکم از جمله بهرام تاجگردن ، مرحوم نبی زاده ، مرحوم متقی کاشانی، گودرز محمودی، مرحوم حاج حسن علی پور، حاج دبیری، مرحوم حسن سجده ای، حاج آقا بابا اصاغر و شهدای دوران انقلاب وارد این فعالیت‌ها شویم.

در زمان شاه خفقان به طور مطلق بر کشور حاکم بود

وی با اشاره به شرایط اختناق و خفقان دوران رژیم پهلوی، گفت: جلسات ما به صورت مخفیانه دوره‌ای هر بار در منزل یکی از دوستان برگزار می‌شد و شبانه به پخش آگهی‌ها و متن سخنرانی‌های امام می‌پرداختیم.

هاشمی بیان کرد: آن زمان آقای جزایری از بهبهان آمده بود و با کمک آقای متقی کاشانی درخواست روحانی داده بودند وحاج سیدعلی مجتهدی را از اهواز به گچساران آوردند .

وی افزود: نیروهای ساواک قبل از برگزاری جلسه هشدارهای‌های خود را دادند و تاکید کردن اگر در جلسات نامی از خمینی و انقلاب به میان آورد شود همه را بازداشت و جلسات را تعطیل می‌کنند.

این انقلابی با بیان اینکه وقتی جلسه برگزار شد آهسته آهسته به موضوع جلسه نزدیک شدیم یکی از شرکت کننده‌ها با سر دادن فریاد “درود بر خمینی”، ” مرگ بر شاه” بقیه هم به خیابان‌ها ریختند کم کم تعداد مردم افزایش پیدا کرد و با سردادن شعار‌های آن زمان تظاهرات تا مسجد شهیدان کشیده شد که مردم با برخورد ماموران امنیتی رو به رو  شدند و موقع فرار و هنگامی که مردم را به شهادت رساندند  یکی از مبارزان به نام “مرحوم علی هاشمی” که بچه اصفهان بود به مردم گفت: ” نترسید تیرها مشقیه” ولی در همین حین یکی از تیرها به خودش اصابت کرد و شهید شد .

وی با یادآوری خاطراتش آهی از دل کشید و گفت : اکثر مبارزان آن زمان شهید یا فوت شدند.

هاشمی تصریح کرد : همه مردم با عشق انقلاب کردند و امروز همه به انقلابی که امام خمینی(ره) با سختی به پیروزی رساند افتخار می‌کنند چرا که آغاز حرکت فقط برای جلب رضایت پروردگار بود.

هاشمی گفته هایش را با اهمیت فراگیری علم ادامه داد و گفت: خوشا بحال آن پدر و مادری که فرزندی چون شهید “بشارت، امینی، فراشبندی، پارسی، پرویزی و  کیامرثی”  و سایر شهدای دوران دفاع مقدس پرورش دهند.

باید میراث دار شهدا و انقلاب باشیم

وی با تاکید بر اینکه پیام شهدا این است که انقلاب و قیامی را که آنها شروع کردند  ما به عنوان میراث داران آنها، ادامه دهیم، ابراز کرد:   پیام شهدا فداکاری، وحدت، ولایت پذیری و حفظ و تقویت ارزش‌های انقلاب است و به طور قطع ادامه راه انقلاب، سلامت همه را تضمین خواهد کرد.

هاشمی تصریح کرد: نباید به دشمن این اجازه را بدهیم که جوانان ما را از مسیر درستی که در آن هستند گمراه کنند.

سید علی اکبر هاشمی در بخش دیگری از سخنانش پیرامون خصوص شغل دعانوسی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: وقتی شخصی در انجام کار مهمی مردد است و نمی‌داند چه کار باید انجام دهد از طرفی هرچه با دیگران مشورت می‌کند به نتیجه‌ای نمی‌رسد، بالاخره تصمیم میگرد به استخاره بپردازد (استخیر الله برحمته خیره فی عافیه، خیر جویم از خدا به رحمت خود عاقبت خوشی در عافیت)که به نوعی راهی برای رهایی از تردید و خیری در خفا است .

وی معتقد است که اگر انسان با دل و نیت صاف و پاک به استخاره مراجعه کند، حتما پاسخ خود را دریافت می‌کند .

هاشمی با بیان اینکه در مکتب خواندن و نوشتن قرآن را  آموختم، افزود: پس از ختم قرآن در محضر اساتیدی از جمله “کربلایی حاجی علی محمدی در نیمدور، شیخ حسن متولی، استاد ابراهیم آیتی، شیخ ابوالقاسم، حاج خلیفه در بهبهان و مدرسه شاه فضل، مدرسه آقای انصاری در اهواز، نزد حاج آقا مجتهدی و متقی کاشانی دعانویسی را یاد گرفتم.

سید علی اکبر می‌گوید: دعا امری مورد تاکید اسلام است اما دعانویسی مشروط بر آیات و روایات مستند، مورد تایید است و شخص دعانویس باید از دانش کافی برای استفاده از این منابع برخوردار باشد.

وی افزود: دعانویسی از دیرباز تا کنون وجود داشته و برخی با اعتقاد برای حل مشکلاتشان به دعانویسان مراجعه می‌‌کنند تا شاید گره‌ای از مشکلاتشان باز شود.

شیادان در لباس دعانویس در کمین مردم هستند

هاشمی با بیان اینکه در دین مبین اسلام نیز بر اهیمت دعا و توسل به اهل بیت(ع) برای رفع گرفتاری‌ها تاکید شده است، تصریح کرد: اما این موضوع در سال‌های گذشته رو به گسترش رفته است و برخی با عوام فریبی خود را دعانویس معرفی کردند در حالی که که تخصص این کار را ندارند و صرفا به دید درآمد زایی به آن نگاه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد : هرچند در اصل دعانویسی که بر اساس آیات و رویات است نمی‌توان خدشه ای وارد کرد اما گسترش دعانویسان بی‌سواد، خط و مرز تشخیص سره از ناسره را سخت کرده است و به راحتی نمی‌توان تشخیص داد که چه کسی بر مدار حق فعالیت می‌کند.

هاشمی با بیان اینکه اصل دعانویسی از قدیم وجود داشته است، اظهار داشت: برخی از دعاها، آیات و سوره‌های قرآن در رفع بعضی از امراض و مشکلات اثر دارد.

وی با تاکید بر اینکه فردی که دعا نویسی را انجام می‌دهد باید دارای دانش خاصی باشد، افزود: برخی از افراد در جامعه کنونی که عقاید مردم را به بازی گرفته و مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند.

هاشمی افزود:هر آیه و سوره قران بسته به  بیماری و مشکلات استفاده و کاربرد متفاوت دارد که البته نوع نگارش دعا و روش استفاده آن باید به روش‌های خاصی انجام شود.

دعانویسی تضمینی نیست

این دعانویس بیان کرد: شارع هیچ نوع دعانویسی یا دعا کردن به صورت تضمینی یا مادی گرایانه را جایز ندانسته و تمسک جستن به رمل، سحر و جادو و امثال این‌ها براساس سبک زندگی اولیای الهی جایز نیست.

هاشمی عنوان کرد: اگر در کنار رعایت اصول زندگی، ایمان به خداوند و پیشه کردن تقوا و انجام دستورات قرآنی و الهی را در پیش گیریم قطعا مشکلات حل می‌شود زیرا در قرآن کریم بارها اشاره شده که کسی نمی‌تواند مانع رساندن سود زیان الهی به بنده خدا شود.

سید علی اکبر هاشمی با بیان اینکه دارای ۷ فرزند هستم، تاکید کرد: به جوانان توصیه می‌کنم که قدر این انقلاب و برکات آن را بدانند و در حفظ این انقلاب کوشا باشند و خواستار شناسایی مستمندان واقعی و کمک به آنها از سوی مسئولان نظام اسلامی شد.

بدون شک یادآوری خاطرات انقلاب و رشادت شیرمردان تاریخ ایران اسلامی موجب نهادینه شدن فرهنگ شجاعت و استقلال در جامعه می‌شود و به امید روزی که نسل جوان نیز با الهام از این بزرگان در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی برای سربلندی ایران اسلامی با تمام توان خود تلاش کنند و برای رسیدن به قله‌های افتخار و سعادت همواره از سیره عملی این مردان خدایی درس بیاموزند.

گزارش از آیدا طاهری

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *