آخرین اخبار

رسوخ ساپورت در فرهنگ اصیل کهگیلویه و بویراحمد/ جولان ساپورت پوشان در خیابان ها شهر/ چه کسی مسئول است؟

ساپورت، این چیزی است که در سال های اخیر به عنوان مد رایج در بین زنان و دختران شناخته می شود. چند سالی است پوشیدن شلوارهای چسبان به مد رایج تبدیل شده و پای ساپورت ها هم به میان آمده است؛ ساپورت هایی که به دلیل ضخامت شان پاها را نمایش نمی دادند و به […]

اشتراک گذاری
۰۵ بهمن ۱۳۹۵
کد مطلب : 7609

ساپورت، این چیزی است که در سال های اخیر به عنوان مد رایج در بین زنان و دختران شناخته می شود. چند سالی است پوشیدن شلوارهای چسبان به مد رایج تبدیل شده و پای ساپورت ها هم به میان آمده است؛ ساپورت هایی که به دلیل ضخامت شان پاها را نمایش نمی دادند و به همین دلیل از مهمانی های زنانه به خیابان ها وارد شدند.
در طول یک دهه گذشته تفاوت بسیار آشکاری بین پوشش مادران و دختران در یاسوج مشاهده می شود، به طوری که پوشیدن لباس های محلی استان کهگیلویه و بویراحمد در میان نسل جوان استان از یاد رفته است.
نسل جدید دختران شهری رغبتی به پوشیدن لباس محلی مادرانشان نشان نمی دهند و به پوشیدن لباس های بدن نما و فرهنگ غربی روی آورده اند.
در گذشته نه چندان دور به یاد داریم که مادرانمان از آویختن لباس های خود در جایی که احتمال نگاه نامحرم بود ابا داشتند اما اکنون این حساسیت وجود ندارد و حتی در برخی موارد به تمسخر گرفته می شود.
اما امروزه به وضوح مشاهده می شود که در سطح معابر شهری و دستفروشان لباس های زیر زنانه و مردانه را با بی پروایی پهن کرده و در معرض دید عمومی قرار می دهند.
*لباس محلی و سنتی کهگیلویه و بویراحمد پوشش کاملی را برای زنان
پوشاک و لباس محلی زنان ازجمله جذابیت های بومی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می آید به طوری که هر تازه واردی به این استان در همان نگاه اول متوجه این جلوه های رنگین می شود.

زنان قدیمی استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد از جمله زنان ایرانی هستند که هنوز به پوشاک سنتی و محلی خود پایبند هستند و از آنها در بیشتر اوقات و بخصوص در جشن ها و مجالس عروسی استفاده می کنند.
پوشش و حجاب کامل و تنوع رنگ ها و پارچه ها، جلوه خاصی به لباس محلی زنان در این استان بخشیده است و رنگ های آن بر طبیعت زیبا و دامنه زاگرس، شمیم نشاط و شادی پخش می کند.
از جمله نکات قابل توجه این است که پایبندی به استفاده از لباس محلی در میان زنان قدیم این استان دیده می شود و اما با گذشت زمان این پوشش در میان زنان شهر نشین کمتر دیده می شود.
لباس محلی و سنتی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد از سه بخش اصلی سرپوش، بالاتنه و پایین تنه تشکیل شده است که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به همراه دارد.
*ساپورت پوشی در واقع نوعی اعتراض به پوشش سنتی مادران
ساپورت، این چیزی است که در سال های اخیر به عنوان مد رایج در بین زنان و دختران شناخته می شود. چند سالی است پوشیدن شلوارهای چسبان به مد رایج تبدیل شده و پای ساپورت ها هم به میان آمده است؛ ساپورت هایی که به دلیل ضخامت شان پاها را نمایش نمی دادند و به همین دلیل از مهمانی های زنانه به خیابان ها وارد شدند.
ساپورت پوشی باعث گسترش زنای ذهنی در جامعه می شود. بسیاری از جوانان در خیابان های شهر پرسه می زنند تا با چشم چرانی، میل جنسی خود را ارضا کنند. ذهن ها در خیابان زنا می کنند.
دختران تمایل به تمایز خواهی و جلوه نمایی دارند. سبک زندگی مدرن ذائقه و سلیقه دختران را به سمت بدن نمایی تغییر داده است. خیابان های شهر به یک شویِ نمایش اندام دختران تبدیل شده است.
یک کهگیلویه و بویراحمدی شهری شده (شهر زده) چه تصوری از مؤلفه غیرت و عفت دارد؟ مأموریت ساپورت ها از آن طرف مرزها زدودن حیا و غیرت مردان و زنان کهگیلویه و بویراحمد است.
در ادامه بخش کوچکی از عوارض پوشیدن ساپورت و لباس تنگ و بدن نما به نقل از کارشناسان و متخصصین پزشکی را آورده ایم که شاید عده ای از این کار دست بکشند و به سنت های استان پایبندتر شوند.
به پوست تان خون نمی رسد
لباس های تنگ خونرسانی به پوست را کاهش می دهند و بیشتر از آنچه تصور می کنید به بافت های زیرین بدن تان آسیب می رسانند. وقتی شلوار تنگ یا ساپورت می پوشید، این بافت های زیرین در بدن تان دچار آسیب های جدی می شوند اما نشانه این آسیب دیدگی ها خیلی زود آشکار نمی شود. شاید همین تاخیر در بروز نشانه ها باعث شود مدت بیشتری از این لباس ها استفاده کنید و فرصت درمان به موقع مشکلات ایجاد شده را از شما بگیرد.
اعصاب تان آسیب می بیند
اعصاب در تمام قسمت های بدن شما حضور دارد و کوچکترین اشتباهات شما می تواند به آنها آسیبی جدی وارد کند. اعصاب پوست قسمت های زیرین بدن بر اثر پوشیدن شلوار تنگ و ساپورت آسیب می بیند اما چون علامت آسیب دیدگی مخفی است، شما متوجه این آسیب دیدگی نخواهید شد.
کسانی که مدام از ساپورت و شلوارهای تنگ استفاده می کنند، بعد از مدت نسبتا طولانی بعضی نواحی پوست شان گز گز کرده و به مرور وسعت و شدت این نشانه ها گسترش پیدا می کند. یک نوع عارضه عصبی به نام meralgia paresthetica وجود دارد که زخم یا ضایعه پوستی ایجاد نمی کند اما قسمت ران پا را دچار درد می کند و عجیب نیست اگر ساپورت پوش ها بعد از چند سال مجبور

به تحمل این درد شوند.
نابارور می شوید
تنها خانم ها نیستند که مشتری شلوارهای تنگ و فاق کوتاه و ساپورت هستند. سال هاست برخی آقایان هم به جمع طرفداران شلوارهای تنگ و فاق کوتاه اضافه شده اند. یکی از آسیب های جدی ناشی از پوشیدن شلوارهای تنگ برای مردان، ناباروری است.
علت این است که اسپرم در بیضه تولید می شود و حرارت مناسب برای تولید اسپرم ۳۳ درجه سانتیگراد است اما آقایانی که این پوشش را انتخاب می کنند، این اندام را در تماس با پوست بدن قرارت می دهند و این اتفاق به بالا رفتن حرارت آنها می انجامد. تداوم چنین حالتی بدن را دچار اختلال تولید اسپرم می کند یا اسپرم های ناهنجار تولید می شوند که توانایی بارور کردن ندارند.
بد بو می شوید
بد بویی یکی از عوارض شایع ساپورت پوشی است. کسانی که ساپورت و شلوار تنگ می پوشند، معمولا متوجه بوی بد عرق در اندام تناسلی و پاهایشان می شوند. ساپورت ها تنگ هستند و باعث گرم شدن سطح پوست می شوند. باکتری هایی که روی سطح پوست زندگی می کنند، بر اثر گرما تجزیه می شوند و مواد بودار می سازند.
هر چه زمان پوشیدن ساپورت یا شلوار تنگ بیشتر باتشد، پوست گرم تر می شود و بیشتر عرق می کند، در نتیجهباکتری های بیشتری تجزیه می شوند و بوی بد بیشتری هم ایجاد می شود. شاید در اوایل برطرف کردن این بدبویی با شستشو و شوینده های خوشبو آسان باشد اما در طولانی مدت از بین بردن این بوی بد کار سختی می شود که با شستشو هم قابل برطرف شدن نیست.
لکه دار می شوید
یک بیماری قارچی است که در محیط گرم و مرطوب به وجود می آید. جوان ها بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. پوشیدن ساپورت یا شلوار تنگ، ابعث گرما و تعریق بیشتر می شود و در نتیجه پایین تنه را به محیط مطلوب تبدیل می کند. لکه های بزرگ یا کوچک قهوه ای از نشانه های این بیماری هستند که بر پوست های روشن و لطیف آشکارتر دیده می شوند.
ویژگی لکه های این است که گاهی حتی پس از درمان هم مدتی روی پوست باقی می مانند. شاید ساپورت پوشش ارزانقیمت و در برخی مواقع زیبایی باشد اما نباید فراموش کرد که این لباس های تنگ که انواع نخی و خنک شان کمتر پیدا می شود، می توانند چنین مشکلاتی را هم ایجاد و هزینه و انرژی زیادی را برای درمان طلب کنند.
پوشیدن ساپورت بهداشتی نیست
پوشیدن شلوار تنگ یا ساپورت در واقع با بهداشت فردی مغایرت دارد و باعث ابتلا به عفونت و بیماری های دستگاه تناسلی زنان می شود. یکی از این مشکلات عفونت کاندیدیاز است. اندام تناسلی زنی که ساپورت پوشیده به دلیل گرما و تعریق، مرطوب می شود و ساعت ها به همان شکل باقی می ماند.
اگر بدن شما هم مستعد ابتلا به این عفونت هاست و بعد از یک دوره درمان باز هم مشکلات قبلی سراغ تان می آید، بهتر است به جای ساپورت یا شلوار تنگ، لباس هایی بپوشید که از الیاف طبیعی مثل نخ و پنبه تهیه شده باشند و مانع عبور جریان هوا نباشند.
اگر به چنین لباس هایی دسترسی ندارید، لااقل پوشش های گشادتر و نازکتری را انتخاب کنید که اجازه تعریق بیش از اندازه و رشد باکتری ها را به آنها نمی دهند.
معده شما در خطر است
پوشیدن ساپورت به تنهایی نمی تواند برای اندام های داخلی و دستگاه گوارش مشکلی ایجاد کند، مثلا در عمل هضم موثر نیست ولی افرادی که از قبل به ریفلاکس معده دچار هستند، نباید شلوار تنگ بپوشند چون باعث می شود محتویات معده به مری بریزد و بیماری شان را تشدید می کند.
برای اینکه بدانید ریفلاکس معده دارید یا خیر، کافی است ببینید آیا به اصطلاح ترش می کنید یا نه. اگر اینطور بود، برای معالجه هم به پزشک مراجعه کنید و هم لباس تنگ نپوشید.
برخی تحقیق ها هم ثابت کرده اند که کمر تنگ شلوار، در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان معده را بیشتر می کند و عجیب نیست اگر ساپورت پوشانی که از این لباس تنگ استفاده می کنند، بیشتر در معرض چنین خطری قرار بگیرند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

یک پاسخ به “رسوخ ساپورت در فرهنگ اصیل کهگیلویه و بویراحمد/ جولان ساپورت پوشان در خیابان ها شهر/ چه کسی مسئول است؟”

  1. همشهری گفت:

    باسلام
    اولا بازور و هتاکی نمیشه چیزی رو به انسان قالب کرد اگر هم قالب شود کوتاه مدت است
    دوم اینکه سرتیتر درست تری انتخاب میکردید به نوعی که اگر تیتر ملایم تر یا به اخطار پوشش ساپورت و عوارض ان از دید پزشکی اشاره می شد اثربخش تر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *