آخرین اخبار

شکاف قبر اولین شهید شهرستان لنده+تصاویر

آن روزی که با تمام وجود تابوت آغشته بخون شهیدان را تاآخرین سرمنزل خویش بدرقه کردیم گویی جام بلورین آب در سنگرها جا ماند و آنان را آنگونه که باید بدرقه نکردیم و تنها با همان قبرهای موزائیکی ترک خورده سال های سال است که به فراموشی سپرده شدند.

اشتراک گذاری
۰۵ دی ۱۳۹۵
کد مطلب : 5901

انقلاب اسلامی مرهون فداکاری ها و ایثارگرای های شهیدان و جانبازانی است که برای حفظ و حیات آن به رهبری بنیانگذارانقلاب از جان شیرین خویش گذشته و شهد شیرین شهادت چشیدند تا امروز همه ما در زیر سایه امنیت و آرامشی که مرهون نفس قدسی شهیدان است بتوانیم زندگی کنیم.

زیبنده نیست پس از گذشت این همه از پایان یافتن هشت سال دفاع مقدس گلزار شهدای روستاهای سرتنگ آزادی، گرداب، مله آبگاوان در بخش موگرمون از توابع شهرستان لنده این چنین مظلومانه با شکاف در دیوارها و مزار ساماندهی نشده باشند.

غربت و مظلومیت شهیدان شمس الله دهقان، کاکاجان دهقان، علی زمان ارتشی، یدالله پوزان و سیدعلی قلی تزاده آن چنان روشن و آشکار است که فرزندان این چندتن از این شهیدان بغض های خویش را پس از ۳۰سال شکستند و لب به اعتراض گشوده و از بی توجهی بنیاد شهید و امورایثارگران گلایه های بسیار داشتند.

ساماندهی نشدن گلزارشهدای روستاهای سرتنگ آزادی با دوشهید، گرداب بادوشهید، مله آبگاوان بایک شهید در بخش موگرمون پس از سالهای سال باعث گلایه و اعتراض خانواده های شهدا در این بخش شد.

هیچ کدام ازمدیرکل های بنیادشهیدو امورایثارگران استان نمی دانند  گلزارشهیدکجاست

قدرت پوزان فرزند شهید یدالله پوزان است که پدرش را تنها پس از ۱۹روز از آغاز جنگ تحمیلی و در تاریخ ۱۹مهرماه ۱۳۵۹از دست داد ضمن گلایه و اعتراض از وضعیت موجود گلزار شهید خواستار رسیدگی فوری به این گلزار شد.

وی افزود:پس از شهادت پدرم من نیز به تبعیت از راه روشن آن با حضور در جبهه های حق علیه باطل حدود ۴۰ماه در جنگ بوده و افتخار جانبازی ۳۰درصدی را در کارنامه خویش دارم.

فرزند اولین شهید شهرستان لنده تصریح کرد:پدرم روزی که خواست رهسپار جبهه شود با تفنگ برنو در جمع روستائیان گفت: می روم و تا تیر به پیشانی ام نخورد برنمی گردم که روزی که پیکر مطهرش را آوردند دقیقا تیز کین دشمن به پیشانی مبارک اصابت کرده بود ولی امروز گلزارش این چنین مظلوم است.

وی تاکید کرد: چندین بار هم بنیادشهید و امورایثارگران شهرستان های لنده، کهگیلویه و استان مراجعه کردیم ولی هرگز جواب از زبان مسئولان بنیاد برای ساماندهی نشنیدیم.

این جانباز ۳۰درصد و فرزند اولین شهیدشهرستان لنده خطاب به مسئولان گفت: انتظار داریم پس از سی سال از شهادت پدرم، مسئولان به فکر ساماندهی مزار شهید با توجه به شکاف ها خطر تخریبی قبرشهید پس از سی سال باشند.

وقتی آبی از مسئولان گرم نشد می خواهم باهزینه خود قبر پدرم را به حسینه تبدیل کنم

خسرو آریتی فرزند شهید علی زمان ارتشی است که پدرش را درتاریخ ۴آبان ماه ۱۳۶۲ در زمان طفولیت از دست داد و نسبت به عدم ساماندهی در این همه سال گلایه داشت و اظهارکرد: مهمترین مطالبه ما در این همه سال بحث ساماندهی گلزار شهید بود.

وی افزود: علی رغم مراجعه چندین باره به بنیادشهید و امورایثارگران، متاسفانه در این سالها قدمی برای ساماندهی گلزارشهدای بخش موگرمون برداشته نشده است ویکی پس از دیگر در مظلومیت هرچه تمام تر در حال تخریب هستند و برخی نیز جاده دسترسی ندارند.

فرزند شهید آرتشی تصریح کرد: وقتی در این سال ها دیدیم آبی از دست مسئولان برای بحث ساماندهی مزارشهید گرم نمی شود ناچاراً خودمان باتوجه به موقعیت مناسب و تردد عشایر از مسیر روستای گرداب، به فکر تبدیل کردن گلزار شهید به حسینه افتاده ایم تا بلکه علاوه بر ساماندهی زیارتگاهی باشد برای مسافران و گردشگرانی که از این مسیر تردد می کنند.

وی تاکیدکرد: انتظار داریم مسئولان راه وشهرسازی، آب و فاضلاب و اداره برق شهرستان نهایت همکاری خویش را دررابطه با ساماندهی مزار شهید داشته باشند.

نباید شکاف گلزار شهدا باعث جدایی ما از شهیدان شود/بنیاد شهید مسئول پیگیری فوری ساماندهی گلزارشهدا است

دارا کریمی نژاد فرماندار شهرستان لنده با ابراز گلایه مندی شدید از عدم ساماندهی شهیدان به خصوص شهید یدالله پوزان که تنها ۱۹روز از آغاز جنگ تحمیلی به شهادت رسید گفت: خدانکد شکاف دیوارهای قبورشهیدا باعث جدای ما از شهیدان شود.

 وی افزود: زبینده نیست پس از ۳۰سال از شهادت اولین شهید شهرستان لنده و کهگیلویه گلزاراین شهید چنین وضعیتی داشته باشد.

فرماندار شهرستان لنده با انتقاد از بنیاد شهید و امورایثارگران به واسطه عدم ساماندهی گلزار این شهید خواستار تسریع در ساماندهی گلزارشهید پوزان و سایر شهدای بخش موگرمون شد.

کریمی‌نژاد به شکاف قبر شهید پوزان اشاره و افزود: امیدوارم شکاف مردم و مسؤولان به مانند شکاف این قبر مطهر نباشد، شرمندگی مسؤولان در مقابل خانواده شهدا با وجود چنین شکاف‌هایی دوچندان خواهد شد.

وی ادامه داد: در خصوص بازسازی و بهسازی گلزار مطهر شهدا بنیاد شهید باید اولویت‌بندی کرده و با استفاده از ظرفیت موجود اقدام کند و در دستور کار خود قرار دهد.

کریمی‌نژاد خاطر نشان کرد: انشعابات لازم برای کلیه قبور مطهر شهدای شهرستان باید با برنامه‌ریزی ادارات متولی در سریع‌ترین زمان ممکن اتصال و از خدمات لازم برخوردار شوند.

به هرحال، سال های سال است که گلزار شهدای شهرستان لنده چه در بخش مرکزی و چه در بخش موگرمون چشم انتظار ساماندهی می باشند و همچنان مظلویت شهدای بخش موگرمون به دلیل صعب العبور بودن چشم انتظار اقدام و عمل مسئولان بنیادشهید و امورایثارگران است.

 شهرستان لنده ۹۱شهید در هشت سال دفاع مقدس و مبارزه با گروهک تررویستی پژاک در کردستان،  تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 گزارش و عکس: سید اسماعیل میری

 

پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *