آخرین اخبار

زمین خواران در یاسوج به تپه ای که قبر شهید در آن آرمیده نیز رحم نکردند(+تصاویر)

تپه تلزالی که از میراث های بخشی از ساکنان شهر یاسوج است و سنگ قبر شهید گرانقدری نیز در آن واقع شده است، با بی مهری هایی که می شود در حال نابودی و حتی نبش قبرهای قدیمی این منطقه است.

اشتراک گذاری
۲۵ دی ۱۳۹۵
کد مطلب : 7071

 

تپه تلزالی که از میراث های بخشی از ساکنان شهر یاسوج است و سنگ قبر شهید گرانقدری نیز در آن واقع شده است، با بی مهری هایی که می شود در حال نابودی و حتی نبش قبرهای قدیمی این منطقه است.

بسیاری از اهالی و بازماندگان ساکن در این تپه تاریخی و محله های اطراف با ارسال پیام هایی به سایت ضمن ابراز گلایه مندی از بی توجهی و بی مهری به این سند تاریخی و از آن مهم تر قبرستان فامیلی شان خواستار ورود قاطعانه سازمان های نظارتی و پلیس برای برخورد با خاطیان شدند.( بازنشر)

یکی از اهالی به خبرنگار بویرنیوز گفت: در سال های گذشته اطراف این تپه دستخوش نابودی شد و حتی یک بار نیز استخوان های مرده ای بر اثر تخریب قبر در این منطقه مشاهده که با حضور نیروی محترم انتظامی صورتجلسه نیز شد  مدتی تخریب ها رها شد اما متاسفانه دست اندازی ها دوباره قوت گرفت.( بازنشر)

نکته ای که در این جا اهمیت دارد وجود قبر شهیدی است که تاریخ شهادت ایشان در سال ۵۷ است.

SONY DSC

“علی قلی رضایی براساس سنگ نوشته مزارش ، در پاییز سال ۵۷ که اوج تظاهرات مردم مسلمان ایران علیه نظام ستمشاهی بود به ندای حضرت امام خمینی رهبر نهضت اسلامی لبیک گفت و در دوازدهم اذر ماه ۵۷در تهران به شهادت رسید.”

“برروی سنگ مزار این شهید چنین نوشته شده است ، ˈ بسم رب الشهدا و الصدیقین ، شهید سرباز وظیفه علی قلی رضایی ˈ فرزند مرحوم کربلایی حسین قلی که به ندای امام امت لبیک گفت و در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۵۷ در تهران بدرجه رفیع شهادت نائل آمد، روانش شاد و راهش مستدام “.

فارغ از اهمیت تاریخی و قومی این تپه برای مالکان گذشته این منطقه و افرادی که قبر وابستگانشان در این منطقه خفته است، وجود قبر مطهر شهید است که مظلوم واقع شده است.

متاسفانه به دلیل قیمت بالای این منطقه و قرار گیری این قبرستان بر سر یکی از خیابان های مهم تجاری شهر یاسوج، چند مدتی است دست اندازی هایی به گوشه هایی از آن می شود که اگر کنترل نشود به تصرف بخش های عمده قبرستان هم خواهد انجامید.

یکی از ساکنان تلزالی با تقدیر از موضع قاطع معاون فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و اداره اوقاف در منع هرگونه ساخت و ساز و تخریب در این تپه، خواسته مردم را با زمین خواری و تصرف های بی جا و غیر قانونی عده ای سودجو دانست.

 قبرستان ˈ تل زالی در میدان انقلاب یاسوج ( فلکه عدل) بسمت بلوار شهید قرنی واقع شده است.

photo_2017-01-13_22-51-02

photo_2017-01-13_22-50-50photo_2017-01-13_22-50-56  photo_2017-01-13_22-33-14

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *