آخرین اخبار

روستا خواری؛پرده ای جدید از زمین خواری در کهگیلویه و بویراحمد

روستا خواری حلقه‌ای دیگر و جدید از پدیده شوم زمین خواری است که برخی سودجویان و زمین خواران این بار محیط‌های بکر و دست نخورده روستا‌ها را در معرض تصرف قرار داده‌اند.

اشتراک گذاری
۰۱ دی ۱۳۹۵
کد مطلب : 5592

روستا خواری حلقه‌ای دیگر و جدید از پدیده شوم زمین خواری است که برخی سودجویان و زمین خواران این بار محیط‌های بکر و دست نخورده روستا‌ها را در معرض تصرف قرار داده‌اند.

روستاخواری گرچه به عنوان شگرد جدید زمین خواران به صورت خاموش و با دور زدن قانون انجام می‌گیرد اما تاول‌های ناشی از این زخم‌ها بر پیکر روستاییان اکنون سرباز زده و این نوبرانه نیز تبدیل به چالشی جدی فرآروی مسئولان امر قرار شده است.
آمارهای رسمی در سطح ملی حکایت از نفوذ و همراهی مستقیم و غیرمستقیم برخی نهاد‌ها در بروز پدیده زمین خواری در ابعاد گوناگون دارد.
روش دیگر زمین خواری، خریداری روستاهای متروکه یا مزرعه‌هایی که چند خانوار بیشتر در آن‌ها زندگی نمی‌کنند و احداث ویلا‌ها و مجتمع‌های رفاهی در آن است.
بروز پدیده زمین خواری در استان کوچک کهگیلویه و بویراحمد با مساحت یک درصدی کشور هرچند عمری کمتر از یک دهه دارد اما زخم‌های آن رنگ تازگی به خود گرفته و ۲ سالی است که مسئولان تا حدودی به فکر اقدام‌های پیشگیرانه و جلوگیری از گسترش روز افزون این پدیده ناموزون و نامیمون افتاده‌اند.
بررسی‌هایی از زوایای پیدا و پنهان این پدیده و واکاوی پرونده‌های خرد و کلان چند سال اخیر در این استان نفوذ و نقش تعیین کننده برخی کارکنان در سازمان‌ها و نهادهای مختلف بویژه دستگاه‌های مربوطه را تا حدود زیادی آشکار ساخته است.
به گفته مسئولان امر در کهگیلویه و بویراحمد شواهد و اسناد زیادی از نفوذ کارکنان و نیروهای دولتی در بروز برخی از رانت خواری‌ها و پرونده‌های زمین خواری و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال در این استان حکایت دارد.
گرچه آمار‌ها حاکی از کاهش نفوذهای سازمان یافته در بروز پدیده زمین خواری در یکی ۲ سال اخیر است اما هنوز آثار و پیامدهای شوم آن رنگ و بوی تازگی دارد.
کار‌شناسان و متولیان امر عزم راسخ دولت یازدهم و تشکیل کمیسیون مبارزه با زمین خواری در استان‌ها را یکی از دلایل مهم کاهش زمین خواری‌های سازمان یافته می‌دانند که البته هنوز هم رگه‌هایی از نفوذ و دخالت‌های غیر مستقیم وجود دارد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز به صراحت گفت که وجود پدیده نفوذ برخی کارکنان دولتی در بروز پدیده زمین خواری به عنوان یکی از معضلات و چالش‌های مهم در این راستاست.
سید حسین کاظمی می‌افزاید: در برخی مناطق شمال شهر یاسوج به طور واضح نفوذهایی از سوی برخی کارکنان دستگاه‌های اجرایی و مربوطه در جعل سند و همراهی با غارتگران بیت المال دیده شده است.
وی البته ضعف نظارت از سوی دستگاه‌های متولی از جمله منابع طبیعی، شهرداری، بنیاد مسکن، جهادکشاورزی و راه و شهرسازی را در بروز و افزایش پدیده زمین خواری در سالیان گذشته دخیل دانست.
کاظمی بیان کرد: البته با اهتمام ویژه دولت و مدیریت اجرایی استان و نیز همراهی دستگاه قضایی در تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال و مبارزه با زمین خواری، تا حدود زیادی جلوی برخی زمین خواری‌های سازمان یافته گرفته شده است.
وی افزود: البته در ۲ شهرستان بویراحمد و دنا به دلیل شرایط خاص اقلیمی آن‌ها و نیز ارزش بالای زمین تعرض و دست درازی به زمینهای ملی همچنان رو به افزایش است.
کاظمی تصریح کرد: فرهنگ سازی لازم تا حدودی صورت گرفته ولی باید در کنار آن نیز نظارت‌ها و آگاهی بخشی بیشتر مردم نسبت به قوانین و مقررات گسترش یابد.
وی گفت: بدون شک منابع طبیعی به تنهایی توان مقابله با چپاولگران و غارتگران بیت المال بویژه در شهرستان‌های بویراحمد و دنا را ندارد و هماهنگی بیشتری باید برای مقابله جدی با این پدیده شوم در استان شکل گیرد.
وی با بیان اینکه نمی‌توان با مصلحت گرایی اقدام به مبارزه با پدیده زمین خواری و متصرفان به زمینهای ملی در استان کرد، افزود: بیشترین تصرفات و مصداق‌های بارز زمین خواری، کوه خواری، روستاخواری و تصرف زمینهای ملی در اطراف شهر یاسوج است
** تغییر کاربری غیرمجاز ۴۴ هکتار زمین‌های کشاورزی در روستا‌ها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: افزون بر ۴۴ هکتار تغییر کاربری‌های غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی این استان در سال‌های اخیر رخ داده که شهرستان‌های دنا و بویراحمد بیشترین میزان تعرض و تخریب را داشته‌اند.
جعفر گوهرگانی افزود که این میزان تغییرکاربری‌های غیرمجاز در قالب ۲۴۵ مورد زمین خواری و از سال‌های ۹۱ تا ۹۴ بوده است.
وی تصریح کرد که تاکنون ۹۱ مورد از این تعداد حکم به نفع دولت صادر شده و حدود ۱۱۰ مورد آن‌ها نیز در مراجع قضایی در حال بررسی هستند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از مقابله جدی با بروز پدیده زمین خواری و تغییر کاربری‌های غیرمجاز در عرصه‌های زراعی و باغی استان خبر داد و گفت: سال گذشته چهار مورد حکم قلع و قمع به میزان حدود ۹ هزار متر مربع در سطح شهرستان بویراحمد اجرا شد.
گوهرگانی از تشکیل ۳۲پرونده تغییر کاربری‌های غیرمجاز در شهرستان بویراحمد به میزان ۱۱۸هزار و ۷۲۵ مترمربع در سال گذشته خبر داد.
وی تصریح کرد: ۳۲ پرونده در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ نیز منجر به صدور رای و اجرای حکم شده است.
وی میزان تعرض و تغییرکاربری‌های غیرمجاز در سال ۹۴ را نیز در سطح شهرستان کهگیلویه، دنا و چرام نیز به ترتیب ۷۳ هزار و ۳۸، ۲۰ هزار و ۷۰۴ و پنج هزار و ۴۰۰ مترمربع ذکر کرد.
گوهرگانی افزود: گزارشی مبنی بر تغییر کاربری غیرمجاز در سطح شهرستان‌های باشت، لنده و بهمئی ظرف یک سال گذشته اعلام نشده است.
** نبودنقشه کاداستر مهم‌ترین دلیل در افزایش پدیده زمین خواری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد نیز به موضوع پدیده زمین خواری و مشکلات آن در استان اشاره کرد و گفت: نبود طرح آمایش سرزمینی و نقشه کاداستر و مشخص نبودن حریم‌ها از جمله عوامل دخیل در رشد این معضل به ویژه در روستاهاست.
عزت الله بهشتی فر گفت که تاکنون بیش از ۹۰ درصد از زمینهای ملی و منابع طبیعی استان تثبیت مالکیت شده‌اند.
وی گفت: بیش از ۸۸ درصد از مساحت ۱۵ هزار و ۵۱۷ کیلومتر مربعی این استان منابع طبیعی و جنگل است.
بهشتی فر تاکید کرد که از مجموع حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار سطح منابع ملی در این استان تاکنون کمتر از ۲ درصد آن تهیه طرح کاداستر انجام شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه در صورت تأمین اعتبار تمامی زمینهای ملی نیازمند اجرای طرح کاداستر ظرف یک سال انجام می‌شود، میزان اعتبار مورد نیاز در این زمینه را افزون بر ۵۰ میلیارد ریال ذکر کرد.
بهشتی فر افزود: بیش از سه هزار و ۸۰۰ هکتار در سال‌های ۹۳ و ۹۴ پیشگیری و رفع تصرف از زمینهای ملی و منابع طبیعی و بر اساس اعمال تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی انجام شده است.
وی تصریح کرد: یکهزار و ۸۵۰ هکتار از این میزان سال ۱۳۹۳و مابقی نیز در سال ۹۴ بوده است.
—————————-

حمید جهان

—————————

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *