آخرین اخبار

تکدی گری کودکان در ثروتمندترین شهر کشور

دانیال ۱۰ساله مجبور شده بود در نبود پدر مرحوم اش بار مادر و خواهر بزرگتر و فرزند سوم خانواده خود را به دوش بکشد و می گفت: مجبورم که گدایی کنم.

اشتراک گذاری
۱۹ دی ۱۳۹۵
کد مطلب : 6880

در حال عبور از روی زیرگذر شهرم گچساران بودم ،دو چیز را در یک قاب متصور شدم ،پسری کم سن و سال با یک کلاه به سر و دمپایی به پا و کمی آنطرف تر روشنایی شعله های دکل های نفت و گاز از دور، تصویر من این بار کودک کار نبود،او کودک تکدی گری بود.

جلوتر رفتم از او سوالی پرسیدم ابتدا از پاسخم اکراه کرد،اما بعد از آن که کمی برایش توضیح دادم از استرس جواب دادنش کمتر شد و آرام آرام شروع به پاسخ دادن کرد،،نامش دانیال بود،معصومانه سخن می گفت، دانیال که ۱۰ ساله مجبور شده است در نبود پدر وفات یافته اش بار مادر و خواهر بزرگتر و فرزند سوم خانواده بعد از خود را نیز به دوش بکشد،می گفت:” مجبورم که بیایم و این کار را انجام دهم”.

پرسیدم چرا کار نمی کنی؟؟؟

گفت: “آخَر این همه جوان بیکار است به نظرت تا وقتی این جوانان هستند به من کار می رسد”؟؟؟این حرف را که زد فهمیدم با بزرگ مرد کوچکی طرف هستم.

آرزویش را سوال کردم؟ با همان اکراه اولیه پاسخ داد مگر ما بچه های یتیم و فقیر می توانیم آرزو هم کنیم؟؟؟

بالاخره با سماجت من آرزویش را اینطورگفت:”دوست دارم آنقدر پولدار شوم که نگذارم دیگر کسی بر روی این زیرگذر یا دیگر خیابان های گچساران دست گدایی جلوی مردم دراز کند”.

در حالی که نفت در فاصله چند متری اش صادر و فروخته می شود به هر روشی بود دانیال را راضی کردم تا دیگر دست دراز نکند پیش کسی و روانه اش کردم به سمت خانه اش که در یکی از محلات بافت فرسوده شهر بود.

در میانه  گفت و گوی من و دانیال،یک حرف دانیال خیلی مرا به فکر فرو برد،چرا نفت داشته باشیم و ما کاسه ی گدایی دست بگیریم؟؟؟می خواهم روی سخن را با مسئولان شهرم باز کنم.

جناب تاجگردون شما به عنوان قدرتمند ترین و مسئول ترین شخص این شهر جواب سوال دانیال را بدهید؟

فرماندار محترم شهرم،شما به عنوان نماینده دولت جواب دانیال را بدهید؟

ریاست ادارات بهزیستی و کمیته امداد شما به عنوان نهاد های امداد رسان دانیال ها را در یابید؟

اما بعد…باید بپرسم آیا احداث دریاچه مصنوعی مهمتراست یا رسیدگی به حال جوانان شهرم و فقرای با آبروی دیارم؟؟؟

مخالف احداث دریاچه مصنوعی نیستیم اما تحمل تکدی کردن دانیال ها را هم نداریم…

درست که مشکل در کل کشور وجود دارد؟اما آیا به نظر شما فقط با گچساران بام نفت گفتن شکم دانیال ها و جیب جوانان این شهر پر می شود؟؟؟
روز به روز در حال سوق خوردن بیشتر به سمت فقر هستیم؟؟؟!

بیش از این مدرنیته نمی خواهیم بلکه می خواهیم به جوانان و امثال دانیال این شهر توجه کنید.

جناب فرماندار شما تا به حال در جلسات شورای اداری شهرستان به جوانان و امثال دانیال توجه و اشاره کرده اید؟؟؟

تا به حال بودجه ای ولو کم برای کمک به فقرای این شهر اختصاص داده اید؟؟؟

روسای کمیته امام خمینی(ره) و بهزیستی تا به حال از اتاق ریاست خود بیرون رفته اید تا حداقل در شلوغ ترین نقطه شهر امثال دانیال را ببینید؟؟؟
مسئولان شهرم تا به حال دانیال ها و جوانان این شهر را جای فرزندان خود قرار داده اید؟؟؟

مسئولان بام نفت ایران،نفت این شهر کجا می رود؟؟؟

تهران؟تبریز؟شیراز؟ کجا می رود که باید این گونه شاهد کلیه فروشی،تکدی گری بچه ای ۱۰ ساله،کودک کار بودن بچه ای ۱۱ساله،خودکشی های ناشی از فقر و دیگر تلخیاتی که در این مطلب نمی گنجد باشیم.

خدا کند روزی فرا برسد که این شهر نفتی به جایگاه واقعی خود برسد.

یاسرمرادی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

یک پاسخ به “تکدی گری کودکان در ثروتمندترین شهر کشور”

  1. محمد گفت:

    مسئولین این شهر براشون اصلا مهم نیست هرکی به مقام والایی میرسه زیردستیاشو فراموش میکنه اگرهم یه کم به امثال مثل دانیال گفتگو میشه فقط برای رفع مسئولیت یه حرفایی میزنن وسلام که بگن ایشونم آدم دلسوزیه متاسفانه پول مقام قدرت همچیرو ازیاد میبره من خودم جوون بیکارم خیلی ناراحتم چراامثال دانیال ازشون حمایت نمیشه چرا یه بچه۱۰ساله باید کارکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *