آخرین اخبار

تجمع کارگران کارخانه قند یاسوج مقابل بانک تجارت

کارگران کاخانه قند یاسوج به دلیل عدم پرداخت مطالبات خود مقابل بانک اداره سرپرستی شعب امور بانک تجارت کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

اشتراک گذاری
۱۱ دی ۱۳۹۵
کد مطلب : 6351

 
قند یاسوج

کارگران کارخانه قند یاسوج صبح امروز با تجمع در مقابل اداره سرپرستی شعب امور بانک تجارت کهگیلویه و بویراحمد خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود و همچنین بازگشت به کار و تعیین تکلیف کارخانه شدند.

آنگونه که تجمع‎کنندگان می‌گویند بیش از یک ماه است که از محل کار خود معلق شده‏ و با توجه به فصل انعقاد قرارداد کشت چغندر در مناطق گرمسیری و شروع جدی فعالیت تولیدی خواستار راه‎اندازی این کارخانه  هستند.

حضور در محل کار و پرداخت حقوق و مزایای سال‌های ۸۲، ۸۳ و ۸۴، مزایای سال‎های ۹۳ و ۹۴ و مزایای معوقه سال ۹۵ را از دیگر مطالبات خود عنوان می‎کنند.

این کارگران که خود را مالک حدود ۱۳ درصد سهام کارخانه قند هم می‌‏دانند، ضمن حمایت از سرمایه‏ گذاری در استان به ویژه حضور بخش خصوصی اهلیت‏ دار جهت کار و تولید در استان، خواستار شفاف‎سازی معامله هستند.

معترضان می‎افزایند: حال که از کار اخراج شده‎ایم، حقوق و مزایایمان را هم نداده‎اند، به جای تلاش برای راه‎اندازی کارخانه، به دنبال تخلیه منازل ۱۲۰ کارگر کارخانه آن هم در این فصل سرد سال شده‎اند.

کارخانه ۵۱ ساله قند یاسوج به عنوان نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد در دو دهه گذشته با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده و کارگران این واحد صنعتی شب را با هزار کابوس به صبح رسانده‌اند.

در سه دهه اخیر کارخانه قند یاسوج هر روز با مشکلی روبه‌رو بوده یک روز تعطیل، روزی دیگر مجدد راه‌اندازی ولی این تنها مسکنی بوده و پایانی بر دردهای این پیر صنعت کهگیلویه و بویراحمد نبوده است.

در پایان دولت دهم ۸۳ درصد کارخانه قند یاسوج بابت رد دیون به بانک تجارت واگذار و قرار شد بانک برای رونق تولید در این واحد صنعتی از هیچ تلاشی فروگذاری نکند ولی بالاخره بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی و دنبال سود بیشتر بود و شاید در این کارخانه قدرت ریسک نداشت اما دولت تدبیر و امید از رد دیون دولت قبل ایراد گرفت و معتقد بود بانک‌ها باید کارخانه دار نباشند و همین بهانه برای به مزایده گذاشت کارخانه توسط بانک تجارت کافی بود.

کارخانه قند یاسوج برای چند بار به مزاید رفت و در روزنامه‌های رسمی آگهی شد بالاخره فردی بنام “لهراسب باقری” برنده مزایده شد.

لهراسب باقری برنده مزایده کارخانه قند یاسوج با ظرفیت هزارتن چغندر و ۳۵۰ تن شکر خام باید بدهی گذشته کارخانه به مبلغ ۵۲ میلیارد تومان را نیز خودش پرداخت کند که در سرجمع بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان با سایر بدهی‌ها می‌شود.

هنوز مراحل نهایی واگذاری کارخانه قند یاسوج به مالک جدید انجام نشده است.تسنیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *