آخرین اخبار

هجوم شته های بالدار به زمین های کشاورزی یاسوج

هجوم شته های سفید بالدار به یاسوج و مناطق اطراف به چالش جدی مردم این شهر و به خصوص کشاورزان و باغداران بدل شده است.   گزارش فصلی نو، : حشرات کوچک سفید رنگ همچون نقطه های سفید در حرکت در هرگوشه از شهر یاسوج و مناطق اطراف دیده می شوند. گیاه شناسان به آنها […]

اشتراک گذاری
۰۱ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 3489

هجوم شته های سفید بالدار به یاسوج و مناطق اطراف به چالش جدی مردم این شهر و به خصوص کشاورزان و باغداران بدل شده است.

  گزارش فصلی نو، : حشرات کوچک سفید رنگ همچون نقطه های سفید در حرکت در هرگوشه از شهر یاسوج و مناطق اطراف دیده می شوند.

گیاه شناسان به آنها شته های سفید بالدار می گویند. میهمان ناخوانده ای که طی دو ماه گذشته فضاهای سبز این شهر را تحت اشغال خود در آورده اند، حتی در معابر شهری نیز به وفور دیده می شوند.

بیش از همه کشاورزان و باغداران نگرانند که این شته ها چه بر سر درختان و زراعت آنها می آورند. دوستداران محیط زیست هم نگران جنگل های بلوط دنا هستند که این آفت کوچک دست در دست سوسک بلوط خوار و گرد و غبار عربی چه بر سر این نگین سبز خواهند آورد.

به نظر می رسد کاهش شدید بارش طی سال زراعی جاری یکی از مهمترین علل هجوم این شته ها به دامنه های دنا در کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

تاخیر در آغاز فصل سرما علت هجوم شته های بالدار

با این حال به گفته یک گیاه شناس، گرمای هوا و تاخیر در رسیدن فصل سرما علت هجوم شته های بالدار بوده است.

امین صدارتیان  می گوید: این شته ها جزو آفات گیاهخوار هستند که اکنون به این منطقه مهاجرت کرده اند.

عضو هیئت علمی گروه گیاه شناسی دانشگاه یاسوج می افزاید: زیستگاه این آفت، گیاهان زراعی بوده که برداشت شده اند و اکنون به دنبال پناهگاه مناسبی برای فصل زمستان هستند.

صدارتیان اظهار می کند: این حشره را در دو موقع از سال یعنی پاییز و بهار می توان دید که به دنبال میزبان های زراعی می گردند.

وی مزارع، گلخانه ها و درخت های جنگلی و باغی را میزبان این حشره می داند و می گوید: شته های بالدار از شیره گیاهی تغذیه می کنند.

صدارتیان یکی از مهمترین دلایل هجوم این حشرات را هوای گرم عنوان می کند و می گوید: تغییرات آب و هوایی و دیر آمدن پاییز در حضور این شته های بالدار در یاسوج بی تاثیر نیست.

خسارت شته های بالدار بر تولید محصولات کشاورزی

عضو هیئت علمی گروه گیاه شناسی دانشگاه یاسوج در خصوص خسارت های این آفت بر کشاورزی نیز می گوید: این آفت با مکیدن شیره گیاهان موجب چروکیدگی برگ ها و در نهایت خشک شدن آنها می شود.

وی می افزاید: با توجه به اینکه عمل فتوسنتز در گیاهان بوسیله برگ ها انجام می شود، خشک شدن برگ ها تولید محصول را کاهش می دهد.

صدارتیان اظهار می کند: این آفت خسارت های غیر مستقیم نیز دارد از جمله اینکه ویروس های بیماری زای گیاهی را با تغذیه از یک درخت آلوده به درخت سالم منتقل می کنند.

این گیاه شناس می گوید: این آفت با سرد شدن هوا در پوست درختان بلوط و سایر درختان ساکن می شود و در بهار دوباره باز خواهند گشت.

وی کنترل شیمیایی را یکی از مهمترین راه های مبارزه با این آفت در کشور عنوان می کند.

 به نظر می رسد چالش های پیش روی کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد هر ساله بیشتر و بیشتر می شود تا بازهم دغدغه معیشت خواب را از آنها بگیرد.

عدم بارش باران در فصل زراعی جاری موجب شده هنوز کشت پاییزه در این استان آغاز نشود و از طرفی از وقوع بحران آب در فصل  بهار و تابستان خبر می دهد.

در کنار این ها سرمازدگی های بهار، گرد و غبارهای عربی و تنش های خشکی تابستان هم زخم های کاری دیگری هستند که بر پیکر کشاورزی استان زده می شوند.

و حالا آفت شته های بالدار، نمکی بر همه زخم های گذشته شده است.

مهر

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *