آخرین اخبار

نه چرخ هسته‌ای می‌چرخد نه زندگی مردم/ پیغام فرستادند وارد انتخابات نشو تا تخریبت نکنیم

شهردار تهران گفت: امروز نه چرخ هسته‌ای چرخید نه چرخ زندگی و این از بابت خوش‌بینی به امریکاست اینکه آب و نان و آلودگی هوا را به برجام گره بزنیم نشان می‌دهد الفبای اداره کشور را بلد نیستیم.

اشتراک گذاری
۱۷ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 4713

محمدباقر قالیباف  طی سخنانی در مراسم ۱۶ آذر- روز دانشجو- با عنوان “رستاخیز دانشجویی” که در محل تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: خداوند را شاکرم که در جمع جوانان پر شور و با صفا در یک روز به یاد ماندنی و عزیز همیشگی در تاریخ ملت ایران حضور پیدا کردم. ۱۶ آذر به نام دانشجو و به یاد شهدای دانشجویی که جان خود را در راه استقلال این مرز و بوم از دست دادند، مزین شده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از اساتید و مسئولان دانشگاه شهید بهشتی اظهارکرد: اهمیت ۱۶ آذر آن هم بعد از کودتای ننگین ۲۸ مرداد که دولت ملی این کشور را ساقط کرد و نقش بزرگی که دانشجویان در چند ماه بعدش ایفا کردند و در آن فضای خفقان، فشار و استبداد در مقابل مهمان خارجی ایستادند و خون خودشان را تقدیم استقلال و آزادی این ملت کردند، بر هیچ کس پوشیده نیست.

شهردار تهران با اشاره به نقشی که ۱۶ آذر در مبارزه با استبداد و استعمار داشته است، خاطرنشان کرد: این روز برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند. نمونه آن این است که بعد از شصت و اندی سال گرد هم آمدیم و یاد آنها را گرامی می داریم. این تاکید بر همان نقش روحیه مبارزه، حق طلبی و آزادی خواهی نسل جوان و خصوصا نسل دانشجو و تحصیلکرده این کشور است.

وی افزود: اگر به ۱۵ خرداد ۴۲ را نیز نگاه کنیم حرکت عظیم حضرت امام خمینی (ره) را در محیط حوزه می بینیم؛ آن هم در شرایط سخت آن روز که حتی افرادی در خود حوزه هم به حضرت امام (ره) توصیه می کردند که وقت مبارزه نیست و امکان مبارزه با این رژیم تا بن دندان مسلح وجود ندارد، اما این روحیه مبارزه ادامه پیدا کرد و ما اوج این مبارزه را در ۲۲ بهمن سال ۵۷ شاهد بودیم. ۳۸ سال قبل مردم ما به خیابان ها آمدند و همه اقشار با حضور خودشان توانستند به یک نظام ظالم و شاهنشاهی پایان دهند. این یک افتخار است که ملت ما در یک روند جریان مبارزه – از مشروطه تاکنون – این توفیق را پیدا کرده که وابستگی را جایگزین استقلال کند. به طوری که خفت را بردارد و عزت را جایگزین کند و استبداد را از بین ببرد تا آزادی برای ملت به ارمغان آید. بدون شک اینها همه در گرو این مبارزات بوده است.

شهردار تهران ادامه داد: هر چقدر در وصف این مبارزات علیه ستم و رژیم ستمشاهی سخن بگوییم و در اهمیت نقش جوانان، دانشجو، دانشگاه و حوزه بگوییم، کم گفته ایم. اما چه کنیم امروز که بنده پذیرفتم در این جمع گرم و صمیمی شما باشم سخنران خوبی نیستم.

قالیباف با بیان اینکه تا جایی که به یاد دارم من در سال های گذشته هیچ وقت توفیق پیدا نکردم در چنین مناسبت هایی در ۱۶ آذر در جمع دانشجویان حضور داشته باشم، تصریح کرد: حتی در افتتاح پروژه ها از ما برای سخنرانی دعوت می کنند و می گوییم ما اهل سخنرانی نیستیم چون زندگی ما اینگونه رقم نخورده است. ما روستا زاده هستیم، از روزی که پا در زندگی گذاشتیم شاهد بودیم آن چیزی که کار را پیش می برد، کار است؛ حرف، کار را پیش نمی برد.

وی تاکید کرد: آن روزی که ما در روستا بودیم باید بیل می زدیم و میوه ها را جمع می کردیم، میوه ها با حرف جمع نمی شد و گاوها با حرف دوشیده نمی شدند و گوسفندان را با حرف نمی شد به صحرا برد. همینطور که با حرف انقلاب به پیروزی نرسید.

وی در بخشی از سخنانش با ذکر خاطره ای از دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی پهلوی گفت: رئیس حکومت نظامی زمان شاه مردم را متهم می کرد که کسی در خیابان نیست، این ها نوار است که پشت بلندگوها می گذارند. اما این در حالی بود که مردم در خیابان ها بودند، شهید دادند، کتک خوردند، زندانی کشیدند تا کار پیش رفت.

قالیباف بابیان اینکه امروز در حین اینکه من همه حرف ها را قبول دارم و می شود در حوزه های مختلف سخن گفت اما به دلیل اینکه حرف زن خوبی نیستم، شاید سخنران خوبی را انتخاب نکرده اید، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس هم امورات با حرف پیش نرفت، با عمل پیش رفت. مردم در میدان جنگ حضور پیدا کردند و جنگیدند. از رجز خوانی صدام و حزب بعث ، از اتحاد شرق و غرب، یکی شدن شوروی آن زمان و آمریکا، تجهیزات غربی و شرقی در عصر دوران جنگ سرد هیچ کس نترسید. هیچ کس به دنبال گفت و گو نرفت چون گذشته را دیدند و شاهد بودند هر زمانی این کشور مورد تجاوز واقع شد، در طول تاریخ نشان داده شده است اگر به شرق و غرب غلطیدند و به سمت قدرت های استکباری رفتند، جز اینکه هم کشور را از دست دادند و هم آبرو و عزت را از دست دادند هیچ خاصیت دیگری برای کشور ما نداشته است.

امروز دغدغه مردم کار، اشتغال و معیشت است

وی با تاکید بر اینکه در میدان جنگ جوانان، دانشجویان و دانش آموزان پیش قراولان عرصه نبرد بودند، گفت: امیدوارم به عنوان راوی بتوانم بخشی از نکات را برای شما روایت کنم.

قالیباف افزود: مرور ۲۵ سال قبل، دوران بعد از جنگ و پس از اینکه به برکت خون شهدا و مجاهدت ایثارگران و رزمندگان و حضرت امام (ره) امنیت و آرامش در کشور ما برقرار شد، نشان می دهد همه کمربند ها را برای تلاشی مشترک به منظور پیشرفت و ساختن کشور بسته بودیم. اگر برگردیم و مراسم های ۲۵ سال قبل را در همین دانشگاه و سالن های نظیر این در محیط های دانشگاهی نگاه کنیم، حتما روی این صندلی ها دانشجوهایی داغ تر، انقلابی تر و سیاسی تر با هر گرایشی نشسته بودند و شعار می دادند و تلاش می کردند باورها و خواسته های خودشان و آن چیزی که فهم می کردند را در جامعه پیاده کنند. امروز به نظر شما اگر آنها را پیدا کنیم و از آنها سوال کنیم که برادر عزیز و خواهرگرامی در هر کجا که هستی دغدغه و نگرانی امروزت چیست، چه پاسخی می دهند؟

شهردار تهران بابیان اینکه عمدتا در کشور دو جریان قالب بیشتر نداریم و به نام های مختلف از اول انقلاب تا کنون اینگونه بوده، ادامه داد: اگر امروز از همین دانشجویان عزیزی که در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند سوال کنیم چه دغدغه، نگرانی و مطالبه ای دارند چه پاسخی به ما می دهند؟ من فکر می کنم یک حرف خواهند زد به ما خواهند گفت که حال ما خوب نیست! چرا که ۲۵ سال گذشته خودش را نگاه می کند و می بیند در طول مدت ۲۵ سال اهل هر گرایش سیاسی که بوده تلاش کردند و زحمت کشیدند تا دولت مورد نظر خودشان را به مسند کار آورده و قوه مجریه و اداره کشور را به دست گرفتند. ولی کم کم که دوره ها به پایان رسیده، وقتی نگاه کردند، دیدند نکته آرمانی که به آن فکر می کردند و توقع و انتظاری که داشتند تحقق پیدا نکرده است.بنابراین به تدریج و آرام آرام سرد و دل شکسته شدند. البته نمی خواهم بگویم نا امید شدند چرا که ناامیدی گناه نابخشودنی است. در فرهنگ قرآن و اهل بیت نا امیدی نداریم قطعا جوانان ما هرگز نا امید نمی شوند اما دلشکسته، دلخور، ناراحت و یا حتی عصبانی شده و بی توقعی پیدا می کنند.

قالیباف با تاکیدبر اینکه ما با آن نسل در دانشگاه بودیم و بعد از جنگ زندگی کردیم، گفت:  آزادی بیان یک ضرورت قطعی است و هر کسی جلوی آزادی بیان را بگیرد خلاف عقل، قانون اساسی و خلاف روند مردم سالاری عمل کرده است، همان طور که هر کسی بخواهد جلوی جریان آزاد اطلاعات، افشاگری و حق طلبی و مطالبه گری را بگیرد بدون شک اشتباه کرده است. این نیاز مبرم جامعه ما است و حتما این از ابزار پیشرفت کشور و از اقدامات اولیه و نیازهای اولیه یک حکومت مردم سالاری دینی است.

وی بابیان اینکه بنده حقیر اینطور فهم کرده ام که مشکلات و معضلات کشور با سخنرانی، شعار، له و علیه این و آن سخن گفتن حل و فصل نخواهد شد، اظهارکرد: به عنوان یک فردی از آحاد جامعه که از سن ۱۵ سالگی که با امام(ره) و جریان انقلاب آشنا شدم معتقدم معضلات کشور با این سخنرانی له و علیه یکدیگر حل و فصل نخواهد شد.

قالیباف تاکید کرد: وقتی چهل و اندی سال گذشته تا امروز را نگاه می کنم، باور دارم که بعضی فکر می کردند اداره کشور با سخنرانی و آن هم سخنرانی های آتشین قابل حل است. عده ای فکر می کردند اداره کشور با گفتار درمانی و شعار قابل حل و فصل است. احساسشان این بود که اگر بتوانند در یک جمعی کف و سوت و تکبیر و هیجان بیشتری ایجاد کنند، به اداره و پیشرفت کشور کمک کرده اند. اگر دیگران را متهم کنند و ناسزا بگویند و تهمت بزنند به اداره کشور کمک کرده اند. فکر می کردند اداره کشور در دادن وعده و وعید است و احساس کردند بعد از اینکه آمدند اگر در مسئولیت شان کاری را به بهانه های مختلف– چه درست و غلط– انجام ندادند، به جای اینکه صادقانه بگویند به این دلیل نتوانستیم ولو اینکه یکی از دلیل ها این باشد که توان و عرضه خودم نبود؛ باید به دلایل واهی از عهد و تعهد خودشان بگذرند.

شهردار تهران با بیان اینکه عده ای فکر کردند اگر بیایند و به عنوان مسئول در نقش اپوزوسیون صحبت کنند، می توانند کشور را اداره کنند، عنوان کرد: این در حالی است که مشکل اصلی این ها نبود. مشکل اصلی این است که امروز دغدغه مردم ما از هر قشری شامل دانشجو، فارغ التحصیل و متخصص راباید یافت. به طوری که امروز نزدیک به ۵۰ متخصص فارغ الحصیل ما بیکار هستند. بخشی هم که سر کار هستند متناسب با رشته و تخصص و جایگاه خودشان فعال نیستند. در رشته های فنی که بیشترین زمینه کار را هم اتفاقا دارد بیش از ۳۵ درصد از فارغ التحصیلان بیکار هستند. این وضعیت برای کارگر، طلبه، صنعتکار و…. در همه بخش ها وجود دارد. امروز دغدغه مردم کار و اشتغال و معیشت است. این هاست که باعث شده امروز در کشور دچار چالش های جدی مثل آسیب های اجتماعی شویم.

وی گفت: امروز نه چرخ هسته‌ای چرخید نه چرخ زندگی و این از بابت خوش‌بینی به امریکاست اینکه آب و نان و آلودگی هوا را به برجام گره بزنیم نشان می‌دهد الفبای اداره کشور  را بلد نیستیم.

قالیباف در پاسخ به این سوال که چرا نسبت به برجام نگاه متناقض داشته است، گفت: در خصوص برجام بابد این مسئله را مدنظر قرار داد که ما فرایندی را که مورد تایید سازمان‌ها و مراجع تصمیم گیرنده در این خصوص هستند را طی کردیم و بعد از طی این مراحل، مقام معظم رهبری با شروطی برجام را پذیرفتند و بنده از این حیث گفتم برجام افتخار است، چرا که غربی‌ها ایران اسلامی را به رسمیت نمی‌شناختند و از راه‌های متعدد درصدد براندازی آن هستند زمانی که اقتدار و قدرت مردم و انقلاب را دیدند چاره ای جز مذاکره نداشتن.

وی ادامه داد: غربی‌ها طی سال‌های اخیر با رهبری مکاتبه داشته‌اند، در حالی که پیشتر اصلا اساس ساختار نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را قبول نداشتند، با این حال ۶ قدرت زورگوی جهان با ما بر سر میز مذاکره نشستند و ابن مهم مایه افتخار ماست.

شهردار تهران با بیان اینکه همان زمان هم گفتم که مذاکره کنندگان ما میز مذاکره را همانند میز مبارزه نگاه کنند، تصریح کرد: نه اینکه احساس کنیم اگر آنها امروز به هر دلیلی ناتوان شده و با ما صحبت کرده و لبخند می زنند، مشکلات ما حل شده است، خیر آمریکا روحیه ظالمی دارد و ما نباید زیر بار ظلم برویم.

شهردار تهران گفت: اگر امروز نقدهایی در این زمینه وجود دارد به این دلیل است که به میز مذاکره مانند میز مبارزه نگاه نشد و به غربی‌ها اعتماد کردیم.

امروز نه چرخ هسته‌ای می‌چرخد نه چرخ زندگی

قالیباف افزود: امروز نه چرخ هسته ای چرخید و نه چرخ زندگی مردم و این هم به دلیل خوش باوری به آمریکا است، همچنین اینکه ما آب و نان و زندگی و آلودگی هوا رابه برجام گره بزنیم نشان می دهد که ما استکبار و دنیا زا نشناخته و حکومت داری نمی دانیم.

وی درباره فساد در شهرداری گفت: در وهله اول باید بگویم که مجموعه قوانین شهرداری ها را آسیب پذیر کرده است با این حال از همان ابتدای حضورم در شهرداری بحث مبارزه با فساد زا یه طور. سیستماتیک دانیال کردم و امروز شهرداری تهران در حوزه مستندسازی و هوشمند کردن کارها رتبه اول را در کشور دارد.

قالیباف بیان داشت: از همان ابتدا که بحث فساد در تعاونی مسکن مطرح شد گفتم که شهرداری در بحث مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی ندارد و الان نیر همه دستگاه های مرتبط می توانند به این مهم رسیدگی کنند و حتی شخصا به دادستانی تهران برای ورود به این موضوع نامه نوشتم و الان نیز پرونده در دادستانی در حال بررسی است.

شهردار تهران گفت: در ۳ و ۴ ماه اخیر قطعا شما درباره فساد شهرداری و خانواده من حداقل بک خبر را در فضای مجازی دیده اید اما سوال من ابن است که چطور شهرداری که ۴ سال اخیر لوح مبارزه با فساد گرفته در ۴ ماه تبدیل به مرکز فساد شده است.

وی خاطر نشان کرد: برخی از آقایان با پروژه‌های شهرداری مانند “صدر” و “توحید” عکس یادگاری می‌گرفتند و در مجامع بین‌المللی جوایز را دریافت کردند اما اجازه خروج ار کشور به من برای شرکت در مراسم بین‌المللی و تقدیر از شهرداری را ندادند و حتی نفر پیش من فرستاده‌اند تا بگویم در انتخابات شرکت نمی‌کنم و در ازای آن حمایت‌ها ادامه خواهد داشت و فشارها بر شهرداری کم می‌شود اما افتخار من این است که خدمتگذارم.

قالیباف خاطر نشان کرد: هر چقدر که مرا تخریب کنید اشتیاقم برای ماندن بیشتر می‌شود، ما انقلاب کردیم که این زد و بندها از بین برود.

حاشیه نگاری از برنامه امروز روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی

دانشجویان حاضر در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی پلاکاردهایی در دست دارند که روی آن شعار “چرخ اقتصاد پنچر، چرخ سانتریفوژها مختل”، ” تراکم فروشی را متوقف کنید” و “املاک نجومی” نوشته شده است.

گفتنی است، در این مراسم محمدحسین مهدیان، شاعر طنزپرداز کشورمان شعری با موضوع خاطرات آیت الله هاشمی از حضرت امام (ره) خواند که با تشویق دانشجویان همراه شد.

دانشجویان با شعار دانشجوی انقلابی، امید انقلابی از سخنرانی قالیباف استقبال کردند.

مجری برنامه مراسم را اینگونه آغاز کرد که به مراسم دانشجویان بی‌سواد و بی شناسنامه خوش آمدید. خدا رو شکر آخر پاییز اومد و جوجه‌ها رو شمردن و تعدادشون هم کم شد.

عده‌ای از دانشجویان با داشتن پلاکارت‌هایی قصد به هم زدن مراسم روز دانشجو بسیج دانشجویی را داشتند که از سالن بیرون رفتند.

منبع: نسیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *