آخرین اخبار

ماجرای پیمانکاری که اطراف درختان بلوط را خاکبرداری می کرد+تصاویر

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از محکوم شدن پیمانکاری که اقدام به تخریب درختان بلوط در محور یاسوج- اصفهان کرده خبرداد.

اشتراک گذاری
۲۴ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 5167

به گزارش ۱۹ آبان به نقل از ایسنا، عزت الله بهشتی فرد در خصوص تخریب درختان بلوط و خالی کردن دور درختان افزود: برای پیمانکار اداره راه و شهرسازی استان که در محور در حال احداث “یاسوج- اصفهان” اقدام به تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط کرده تشکیل پرونده شده است.

وی بیان کرد: ضمن تشکیل پرونده و معرفی به دستگاه قضایی حکم محکومیت این پیمانکار نیز صادر شده است.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط از سوی واحدهای شن و ماسه کوهی در شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر برای دو واحد شن و ماسه کوهی تشکیل پرونده شد و سپس به مراجع قضایی معرفی شدند.

بهشتی فرد تصریح کرد: از روز اول تصمیم جابجایی و انتقال کارخانه های شن و ماسه اشتباه و بودن کار کارشناسی و مطالعه شده بود، چراکه تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط را در پی دارد.

وی ادامه داد: لکه هایی که پوشش گیاهی و جنگلی نداشته اند به این واحد ها واگذار شده که بعد از اتمام این لکه ها یا باید منابع طبیعی را قطع کنند و یا اینکه واحد خود را جمع کنند چراکه با این وضعیت برای آنها به صرفه نیست.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: از همان ابتدا جانمایی این واحد ها باید به درستی صورت می گرفت و کار کارشناسی انجام می شد تا هم اکنون شاهد تخریب منابع طبیعی و درختان بلوط نمی شدیم.

همچنین جواد رحیمیان، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد نیز در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: کسانی که به هر دلیل و تحت هر عنوانی اقدام تخریب و قطع منابع طبیعی و درختان بلوط کنند طبق قانون با آنها برخورد شدید خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای کشاورزان و رانندگان تراکتوری که اقدام به شخم کردن زیر درختان بلوط می کنند پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رحیمیان درباره تخریب درختان بلوط در ورودی شهر یاسوج از قسمت محور یاسوج -اصفهان بیان کرد: پیمانکار فرودگاه در حال توسعه یاسوج اقدام به این کار کرده که به مراجع قضایی معرفی و به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه محکوم شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در خصوص کاشت این درختان در جایی دیگر تا از نابودی آنها جلوگیری شود خاطرنشان کرد: هم اکنون امکانات لازم را برای جابجایی این درختان نداریم و باید خود پیمانکاری که اقدام به تخریب کرده این کار را انجام دهد.

رحیمیان تصریح کرد: با جابجایی کارخانه های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار در شهرستان بویراحمد و تبدیل آنها به کوهی طبیعت کوه “تغار”بویراحمد در حال نابود است.

وی با بیان اینکه “رودخانه بشار” و “کوه تغار” در شهرستان بیوراحمد هر دو اکو سیستم هستند که تخریب هر کدام به محیط زیست و منابع طبیعی ضربه وارد می کند و آسیبهایی را به همراه دارد. ادامه داد: مسئولان وقت می خواستند با انتقال واحد های شن و ماسه رودخانه ای رودخانه بشار را نجات دهند اما با کار کارشناسی نشده سبب تخریب و از بین بردن منابع طبیعی و درختان بلوط کردند که اداره منابع طبیعی با هرگونه تخریب منابع طبیعی به شدت برخورد خواهد کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد اضافه کرد: چهار واحد شن و ماسه کوهی که اراضی ملی را بدون مجوز تصرف و تخریب کردند با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از ۸۷۰ هزار هکتار جنگل و بیش از ۵۵۰ هزار هکتار مرتع است و ۸۷ درصد این استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد. حوزه زاگرس حدود ۴۰ درصد جنگلهای کشور را دارد و ۲۰ درصد جنگلهای زاگرس در این استان واقع شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *