آخرین اخبار

زبان هنر هم به کمک نام استان آمد

عکسهای حسن غفاری در فضاهای مجازی در مواجهه با تغییر نام استان آمد

اشتراک گذاری
۰۵ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 3868

وقوع برخی رویدادها جدا از آنکه این رویدادها مطلوب یا منفور جامعه باشد باعث ایجاد نوعی وحدت و همدلی میان اقشار جامعه می شود.این همدلیها اغلب در میان معترضان پر رنگ تر است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد ، همین همدلی نیز خود سبکی از هنر و ادبیات اعتراضی را رقم می زند که هنرمندان  با هنرموافقت و یا مخالفت خود را به جامعه نشان می دهند و به رغم غیر مستقیم بودن زبان هنر،مخالفت های هنرمندان صریح تر و گاه تاثیر گذارتر است.

در ماجرای تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد سیاستمداران و مسئولان استانی اغلب به دلایلی سکوت را برگزیدند اما در این میان هنرمندان در حوزه های مختلف نظر خود را گفتند.

حسن غفاری عکاس مردم نگار  کهگیلویه وبویراحمدی نخستین هنرمندی بود که اعتراضش را بیان کرد. او در ادامه با انتشار عکس و ارایه دیدگاه های جامعه شناسی خود به عنوان شرح عکس این مخالفت را پررنگتر نشان داد.”تصمیم گیرى براى نیروهاى اجتماعى،ریشه هاى فرهنگى وهویتى درموضوع تغییرنام کهگیلویه وبویراحمدکه داراى ساختارهاى اجتماعى عشایرى، روستایى وشهرى است باعلاقمندى هاى شخصى ویا قومى امکان پذیرنیست.”

photo_2016-11-25_06-02-37

وی عکس و به طور کل هنر را به خدمت موضوع آورده و با توضیحاتی که ارایه می دهد ارتباط زیبایی میان عکس و موضوع مورد نظرش ایجاد می کند.به عنوان مثال غفاری با ارایه عکس زیر برای لحظاتی مخاطب را سردرگم می کند اما با یک توضیح ساده به وی یادآور می شود نام های دشوار در دنیا بسیار زیاد است و برندسازی می تواند راه حل این مشکل باشد.و در توضیح می نویسد:”آویزهاى تبلیغاتى مترو تهران، کهگیلویه وبویراحمد ناشناخته مانده است،  تلفظش آسان مى شود اگر خردبرندسازى درکارآید.”

photo_2016-11-25_06-03-05

غفاری با ارایه عکس دیگری ابتدا مخاطب را درگیر یک نوستالوژی شیرین می کند و بعد با یک توضیح نوستالوژی را به یکی از مهمترین موضوعات روز پیوند می زند.او در توضیح عکسش می نویسد:”نزد لرها کبگ زیبا ترین نشان جانورى است ودست یافتن به آن راتسخیر طبیعت مى دانند ، پرنده اى که براى فرار از مشکلاتش سردربرف فرو مى کند. در مقابل تغییر نام کهگیلویه وبویراحمد کبگ نباشیم.”

photo_2016-11-25_07-27-17

او تصویری دلنشین از رنج مردمی را نشان می دهد که با ابتدایی ترین ابزار زمین را شخم می زند و روزگار می گذراند  با این حال نه با کلام بلکه با همان عکس غرور مرد روستایی را به بیننده عکس انتقال می دهد. البته او از نمایش این فقر با شکوه به کسانی که می خواهند روزگار مردم را با تغییر یک نام شیک و بهتر کنند نیز کنایه می زند و توضیح می دهد:”سال هاست خاربه پا ودست دارى وخوار نیستى. رسم کهگیلویه وبویراحمدى است که سنگ زیرین آسیاب باشد، زاگرسى هستى ودرسایه دناوخامى با افتخارزندگى مى کنى چون غرورکهگیلویه وبویراحمدى بودن دارى.”

photo_2016-11-25_07-27-05

غفاری در عکس دیگری ابهت مرد عشایر  را در حالی نشان می دهد که یک رادیو قدیمی به عنوان نماد آگاهی از جامعه پیچیده در پارچه آبی، همچون گنج در در دست دارد و تفنگش در سمت راست  و چای  به عنوان تنها ابزار رفع خستگی سمت چپش قرار گرفته است. او با این عکس به مخاطبش می گوید این مرد ایلیاتی خبرها را از سراسر دنیا رصد می کند اما به سبک زندگی اش پایبند است و اشاره می کند این مرد آرام و صبور نسبت به آنچه پیرامونش می گذرد می تواند واکنش نشان دهد و با نمایش این تضاد غم انگیز حق را به مرد ایلیاتی می دهد که هر برخوردی با وقایع اطرافش داشته باشد.و توضیح دیگری را هم به صورت مستقیم به مخاطبش می گوید:”دراستانکهگیلویه وبویراحمد، ایلات و طوایف اقتدارخود رادارند واحزاب مدنى نتوانسته اندآنگونه که باید جایگاهى پیدا کنند، بى احترامى به هرفردى ازاین ساختار مى تواند تحرکات قومى ایجاد کند.”

photo_2016-11-25_07-26-59

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

یک پاسخ به “زبان هنر هم به کمک نام استان آمد”

  1. امیر گچساران گفت:

    به نام خدا
    چون نام های ثقیل و سنگین و و نا آشنا زیاد هست آیا این دلیل می شود که بر عدم اجرای نام استان پافشاری کنیم ؟ اصولا یک اسم باید کوتاه و ساده و روان باشد ….
    میگن از یه نفر پرسیدند زیباترین شهر دنیا کجاست گفت قسطنطیه گفتند اسم اونو بنویسد گفت ببخشید من اشتباه گفتم زیبا ترین شهر قم است … اون شخص با سواد کمش فهمید که باید اسم ساده و کوتاه باشد اما بزرگان ما پافشاری میکنند که نه باید همین باشه چون پدران ما با سلاح از این خاک دفاع کردند ولی باید توجه داشت دفاع از خاک مغایرتی با اسم نداره اگر کهگیلویه و بویراحمد اسم زیبا و با مسمایی است آیا زاگرس زیب و با مسما و پر ابهت نیست؟ آیا کهگیلو بو بویراحمد جزئی از زاگرس نیست؟ مادر را ول کرده ایم و نوزاد را سخت در اغوش می فشاریم …
    اگر مخالفت ما با تغییر اسم از روی لجبازی است وای بر ما و اگر از روی غرور ایل و طایفه است پس ما هنوز هم در عهد بربریت و جاهلیت به سر می بریم … بیاییم واقعیت ها راغ مد نظر قرار دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *