آخرین اخبار

جامعه شناسی سایت های خبری استان کهگیلویه و بویراحمد

سیاست زدگی مفرط و مبتذل اصلی ترین شاخصه این سایت هاست.

اشتراک گذاری
۲۸ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 5462

در استان کهگیلویه و بویراحمد با وسعت جغرافیایی کم و جمعیت پراکنده و نامتوازن آن، بیش از ده ها سایت و نشریه محلی وجود دارد که در نوع خود جالب توجه است. در این بین بنا به دلایل مختلفی استقبال از سایت ها بیش از نشریات کاغذی است.در مورد سایت های خبری و اطلاع رسانی استان چند نکته حایز اهمیت است:
۱⃣ سیاست زدگی مفرط و مبتذل اصلی ترین شاخصه این سایت هاست. بیشتر هم و غم آنها تغییرات مدیریتی و تعریف و تمجید از مسئولان و یا تخریب آنها متناسب با میل شخصی یا گرایش سیاسی و طایفه ای گردانندگان این سایت هاست.این به نوبه خود نه تنها به رشد فرهنگی مخاطب کمکی نمی کند بلکه زمینه لودگی فرهنگی را نیز فراهم می نماید.
۲⃣ هیچ کدام از این سایت ها را نمی توان به عنوان یک سایت حرفه ای خبری و تحلیلی معرفی کرد.چرا که اصول خبرنویسی و تحلیل در آنها رعایت نمی شود.
۳⃣ متأسفانه باید گفت که نظارت و کنترلی نیز از سوی نهادهای ذیربط صورت نمی گیرد. چرا که اولا تعدادی از این سایت ها مجوز رسمی فعالیت ندارند، در ثانی در بسیاری موارد اصول قانونی و اخلاقی در آنها نقض می شود.
۴⃣ به نظر می رسد کارمندان ادارات به واسطه میزان بسیار پایین کار مفید و اوقات بیکاری زیاد بیشترین مخاطبین و نظردهندگان به مطالب این سایت ها هستند.البته از کسان دیگر مانند دانشجویان و اهالی سیاست نیز جزو نظردهندگان هستند.
?پیرامون نظریات ارائه شده نیز به چند مورد باید توجه کرد:
?الف: در بسیاری از نظرات ارائه شده (کامنت ها) به مطالب این سایت ها موازین اخلاقی به هیچ وجه رعایت نمی شود.تهمت، افترا، دروغ، تمسخر، توهین از عمده ترین رذایل اخلاقی است که در این نظرات دیده می شود.گویا این افراد خود را در این جا فارغ از قیودات اخلاقی می دانند. این امر به طور مکرر و روزانه در چند سایت پربازدید استانی دیده می شود.در یک نگاه کلی این موضوع حکایت از آن دارد که یکی از مسائل مهم و اساسی که خود این رسانه ها یکی از اصلی ترین متولیان آن هستند رشد فرهنگ دینی و اخلاقی در استان ماست.
?ب:تقریبا همه نظرات ارائه شده به مسائل سیاسی استان اختصاص دارد.این نظرات رویکردی انتقادی و تخریبی داشته و کمتر نظر سالم و منصفانه ای در آنها دیده می شود.در مورد مطالب فرهنگی و اجتماعی چنین حجم اظهار نظری وجود ندارد.این نیز یکی از اصلی ترین معضلات استان ماست که دغدغه های سیاسی- از نوع سخیف و سطح پایین آن- بر دغدغه های فرهنگی ارجحیت دارند. این در حالی است که ریشه مشکلات سیاسی ما نیز فرهنگی است.
?ج:دیگر شاخصه این نظرات #طایفه_گرایی و قوم مداری آنهاست.عموم نظر دهندگان مسائل را از زاویه قومی و طایفه ای نگاه می کنند.این مسئله نشان دهنده نگاه تنگ و حقیرانه آنهاست.
?د:تعدادی از این نظرات ریشه در نارضایتی از عملکرد مسئولان،پارتی بازی در ادارات، مشکلات اشتغال و معیشت مخاطبان دارد.
?ه: تعدادی نیز صرفا عقده گشایی سیاسی است.
?در مجموع باید گفت سایت ها و رسانه های استانی ضمن آنکه در پاره ای موارد با پیگیری برخی مسائل و مشکلات مردمی مثمر ثمر واقع شده اند، اما کمک بسیار کمی به رشد فکری و فرهنگی مخاطبان خود کرده اند.می توان گفت هم خود این سایت ها عامل به وجود آمدن این فضای نامناسب نظردهی بوده اند و هم نظردهندگان عامل سطح پایین بودن و غیر حرفه ای بودن این سایت ها بوده اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *