آخرین اخبار

اظهارات جدیدتاجگردون در مورد نام استان : واو کهگیلویه و بویراحمدم

من هرجا که بروم می گویم واو کهگیلویه و بویراحمدم یعنی نقطه اتصال کهگیلویه و بویراحمد

اشتراک گذاری
۰۹ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 4110

index-j%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aa%d8%aapg

غلامرضاتاجگردون نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته وقف سخنرانی کرد، متن این سخنرانی  شرح زیر است:

بنای جامعه انسانی بر این این است که بین قلوب مومنان چنان ارتباط برقرار شود که مانع گسست جامعه شود، وقف یکی از این عوامل پیوند قلوب است، راههای رسیدن به بهشت زیاد هست آیا قرار است فقط مسلمانان و شیعیان به بهشت برود؟ گاهی مشاهده می شود که برخی از مبانی ما در بلاد کفر هم جاری است، وقف یکی از این امور هست.

وقف هم وظیفه اخلاقی دارد و هم جنبه اقتصادی دارد، در باب اقتصاد وقف باید بگوییم اقتصاد چیست؟ تولید بلند مدت برای تامین نیازهای انسان است، اقتصادی سالم است که این آیتمها را با هم داشته باشد، هم برای نیازها در آینده و هم برای همه انسانها باشد.

موضوع دوم سرمایه فیزیکی و انباشت منابع است، راه رسیدن به ثروت انباشت سرمایه هست و همین انباشت سرمایه هست که جامعه را ثروتمند می کند.

اگر در مورد اقتصاد چیزی بگوییم می گویند مدل غربی است، فرمول اقتصاد یک فرمول ثابت است چه در آمریکا باشد چه در ایران، و ما امروز میخواهیم اقتصاد در وقف را عنوان کنیم، براب اینکه بخواهیم ثروتی خلق کنیم که منجر به بهتر زندگی کردن مستضعفین بشه به آن وقف می گویند، علی (ع) می گوید من اموالم را وقف کردم که از آتش جهنم رهایی یابم، وقف جرئی ار انفاق هست و ما باید در این مسیر برویم

وقف و اقتصاد چه ارتباطی با هم دارند، هر گوشه ای را که نگاه کنیم می بینیم که وقف می تواند برای بهتر کار کرون اقتصاد گام بردارد، مهمترین فاکتور وقف و اقتصاد سرمایه انسانی است، فاکتور دوم سرمایه فیزیکی است ما میبینیم که پل هم ساخته اند و آن را وقف می کنند مدرسه و بیمارستان و …. همه به جای خود می توان وقفی هم کرد که به اقتصاد ما کمک کند.

جوامع مثل ما در بحث اقتصاد و وقف باید خیلی بهتر از سایر کشورهای دنیا باشیم، باید بدانیم چرا داریم وقف می کنیم؟ در جایی که ارزشهای دینی مانند وقف هست ماندگاری جامعه بیشتر است، اعتماد سازی در بحث وقف هم مهم است باید اعتماد عمومی مردم را بتوانیم جلب کنیم.

همه ما می گوییم خدا رحمت کند مرحوم نمازی را ما در استان نداریم یک نفر بیاید بیمارستان بسازد اما به صورت جمعی می توان این کار را انجام داد.

به عنوان نماینده استان در باب توسعه استان و فرایند توسعه استان، به عنوان یک کارشناس خیلی نگران توسعه استان نیستم در مسیر توسعه هستیم به شرطها و شروطها، به یک جدولی که نگاه می کنیم و این ۳۱ استان را کنار هم میگذارم همیشه یک عددی ما را آزار می دهد، در سهم و اعتبارات یا آخر بودیم و یا یکی مانده به آخر ، ۱۶ استان اعتباراتشان کمتر از استان ما هست ما یک روزی زیر ۱ درصد اعتبار داشتیم جمعیت و وسعت ما تغییر نکرده ۸ دهم درصد خاک ایران مال ما هست، عقب ماندگی داریم نمیخواهم بگویم وضع خوب است اما بین ۲ و نیم درصد اعتبارات کشور در استان خرج می شود نگرانی ما از پول نیست، چه چیزی می تواند همه اینها را به هم نزدیک کند که کارد پول بهتر شود آن جامعه و انسان هست، نگران این هستیم که خدای نکرده شرایطی پیش بیاید که مدیریت و کارکرد سیاسی و اقتصادی جامعه به گونه ای شود که نتوانیم شاهد پیشرفت استان باشیم، شاید عده ای ندانند تخصیص آب یعنی چی؟ اما آینده ما نیازمند تخصیص آب هست، اگر سد چمشیر را ۱۰۰ متر بالاتر می زدند الان اتفاق دیگری می افتاد، نگران توسعه نیستیم اما نگران این هستیم که هرگاه حرفی که موجب عدم وحدت یک جامعه شود آسیب های اجتماعی افزایش پیدا میکند، چرا در زمان جنگ آسیب اجتماعی در حداقل ممکن بود، چرا معضلات امروز را نداشتیم چون یک عامل همگرایی وسیع داشتیم این اصل وحدت هست، به عنوان نماینده کهگیلویه و بویراحمد می گویم تمام تلاش ما نماینده ها بر این است که چه روشهایی را انتخاب کنیم که اصل همگرایی در استان حفظ شود، اگر غده چرکینی جایی شکل گرفت باید با گفتمان آن را حل کرد چه کسی است که تاریخ خود را دوست ندارد اصالت ما به تاریخ است، اگر ما ایرانی ها بگوییم کورش زدودن دین هست؟ اگر کسی پای مقبره کورش سجده کرد کفر هست، ما کهگیلویه و بویراحمد هستیم، به یک دلیلی اسمش شد کهگیلویه و بویراحمد یا خواستیم تاریخ را حفظ کنیم یه خواستیم فرهنگ ، هیچ وقت طرف تغییر نام استان نبودم، از خیلی از کسانی که می گویند بویراحمدی هستیم بویراحمدی ترم، اما نباید پای اسم استان سجده کرد، شما یک بار دیگر دو نامه دیگر من را بخوان ، ما برای آینده چه چیزمان را میخواهیم بگذاریم؟ ملتی سرافراز هست که بتواند با نامش تاریخ خود را بسازد، هرجا که می روم می گویم کهگیلویه ای و بویراحمدی ام از دهه ۷۰ تاکنون بحث تغییر نام هست یکبار برای همیشه آن را جمع کنید، من می گویم اگر بگوییم دنا سمیرم می گوید دنا مال ما هست اگر بگوییم زاگرس فردا روزی باید بگویم کهگیلویه و بویراحمد سابق! من هرجا که بروم می گویم واو کهگیلویه و بویراحمدم یعنی نقطه اتصال کهگیلویه و بویراحمد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *