آخرین اخبار

تاجگردون: دپیلماسی قوی نفتی ثمره‌ای نیک از برجام است

غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزایش سهمیه نفت ایران در اوپک را بیانگر قدرت دیپلماسی اقتصادی ایران در شکستن حصر صادرات نفتی دانست و اظهار داشت: بازتاب بین‌المللی این رویداد و اذعان صاحب نظران به قدرت دیپلماسی ایران بیانگر اهمیت این موفقیت بوده است. وی گفت: در نشست اخیر اوپک در […]

اشتراک گذاری
۱۴ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 4491

غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزایش سهمیه نفت ایران در اوپک را بیانگر قدرت دیپلماسی اقتصادی ایران در شکستن حصر صادرات نفتی دانست و اظهار داشت: بازتاب بین‌المللی این رویداد و اذعان صاحب نظران به قدرت دیپلماسی ایران بیانگر اهمیت این موفقیت بوده است. تاج
وی گفت: در نشست اخیر اوپک در حالی که سهم صادرات نفتی دیگر کشورها کاهش یافت افزایش سهمیه نفت صادراتی ایران شرایط جدیدی را برای کشور ایجاد کرده که این امر بیانگر مفیدبودن تلاش‌های دولت تدبیر و امید در تعامل اقتصادی و سیاسی با دیگر کشورهاست.
رئیس کمیسیون برنامه ‌و بودجه افزود: افزایش سهم ایران از صادرات نفت به لحاظ وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی بسیار مهم و تعیین کننده است، هر چند که دولت روحانی وابستگی اقتصاد به بودجه نفتی را تا حدودی کاهش داده است.
تاجگردون بیان کرد: افزایش قیمت نفت در کنار افزایش سهم صادراتی نفت ایران و کاهش صادرات نفت دیگر کشورها رویداد ارزنده و دارای اهمیتی است، تداوم این تعامل با کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) می تواند به افزایش قیمت نفت نیز کمک کند.
اعضای اوپک در صد و هفتاد و یکمین نشست خود در وین توافق کردند به مدت ۶ ماه از ابتدای سال ٢۰١٧ میلادی، روزانه یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ٣٢ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند که این توافق برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام صورت می‌گیرد که پیشنهاد این موضوع از طرف ایران مطرح شد.
در این نشست اعضای اوپک در کنار کاهش تولید نفت اعضا، افزایش فروش نفت ایران روزانه تا ۳٫۹ میلیون بشکه را پذیرفتند.
در آخرین نشست، اعضای اوپک به توافق رسیدند تا تولید روزانه نفت این سازمان را یک میلیون و دویست هزار بشکه کاهش دهند و در سطح ۳۲٫۵ میلیون نگاه دارند.
در چارچوب این توافق، ضمن تصمیم جمعی اعضا برای کاهش میزان تولید با هدف افزایش بهای نفت، ایران تنها کشور دارای اختیار افزایش عرضه نفت به بازارهای جهانی اعلام شد.
این مساله سبب شد تا بسیاری ایران را برنده نشست اخیر به شمار آورند و رسانه‌های مختلف جهان در چند روز گذشته تحلیل‌های گوناگونی را از نتیجه این نشست ارائه و تصمیم نهایی آن را به عنوان یک پیروزی تازه برای ایران قلمداد کردند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

2 پاسخ به “تاجگردون: دپیلماسی قوی نفتی ثمره‌ای نیک از برجام است”

  1. ناشناس گفت:

    سلام. .این گفته های تاجگردون بیشتر منو یاده سنگ پای قزوین میندازه. .روتونو برم از رو هم نمیریت. ..پییی

  2. اسپر گفت:

    ناشناس عزیز
    مال اینه که آدم خیلی باهوش وباسوادی هستی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *