آخرین اخبار

اندر حکایات تغییر نام استان

رفتار و عملکرد و حرکت ما در سراسر استان نماد و الگوی این استان در سراسر کشور می باشد و این ما هستیم که باعث بلندی یا گمنامی استان منطقه یا شهرمان میشویم.

اشتراک گذاری
۱۳ آذر ۱۳۹۵
کد مطلب : 4444
بعد از رد و بدل شدن خبری در فضای مجازی استان مبنی بر تغییرنام استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد واکنش های متفاوتی از نقاط مختلف استان و هم استانی هایی که در سایر مناطق کشور هستند بوده ایم.
در وهله اول اگر به چون و چرایی مطرح کنندگان چنین رویکردی نگاه کنیم شاید نیت و انگیزه مثبت و خیرخواهانه بوده است اما نحوه انعکاس و بازتاب آن در فضای مجازی باعث واکنشهای باشیوه مخالفت تندگونه اما دلسوزانه گردیده بودکه شاید مخالفین تغییر نام اگه بزودی به این مقوله در رسانه ها نمی پرداختند این نوع کدورت ها و جبهه گیری های قومی و قبیله ای را شاهد نمی بودیم. باید بپذیریم استان ما از نظرمقوله های مختلف اقتصادی ، علمی ، محیطی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی ….رویه کاملا متفاوتی با سایر مناطق کشور دارد.
در بحث زیر ساختهای اقتصادی در هیچ نقطه ای از استان تولید یا بازدهی مثبت اقتصادی دیده نمی شود که به نام آن در کشور مطرح باشیم و در این مسیر مراودات خاص اقتصادی نیز وجود ندارد که خود باعث ایجاد ترانزیت کالا باشد که تبادل اقتصادی صورت بپذیرد بطوری که اگر به اکثر مناطق استان نگاه کنیم همگی در بن بست رفت و آمد بین استانی و کشوری هستند! تنها شهر دوگنبدان یا گچساران در مسیر رفت و آمد استانها و شهرهای متعدد قرار گرفته که تا حدودی در میان بقیه مناطق استان در سطح کشوری شناخته تر و مطرح تر می باشد.
در بحث علمی نیز اکثر چهرهای علمی استان بار سفر بسوی کلان شهر ها بستند و در شهرهای مختلف کشور باعث اعتلای نام و نشان آن استانها شدند بطور مثال دکتر ملک حسینی نمونه بارز سیمای پزشکی کشور در شهر شیراز سکونت گزیدند و همه می دانیم نام و نشان ایشان باعث پیشرفت شهر شیراز در زمینه های مختلف پزشکی شده است. آیا ما در استانمان زمینه را برای ایفای نقش چنین افرادی فراهم کردیم تا استان به قطب پزشکی کشور تبدیل شود؟
در بحث ورزشی در کجای ورزشهای گروهی و انفرادی قرار داریم که حداقل نامی از استان در سایر مناطق کشور شنیده شود تا برای سرمایه گذاری بر روی سرمایه های قومی استان شاهد رونقی باشیم برای مثال تیمی از دورود خرم آباد راهی لیگ برتر فوتبال می شود و باعث آوازه شهر کوچکی در سطح کشور میشود.
در زمینه های فرهنگی و اجتماعی کدام همایش های مهم را برگزار کرده ایم که نام و نشانی از استان در سایر مناطق کشور به گوش برسد.
شاید آوردن این مطالب به نوعی بیراهگی مطلب باشد اما تا حدودی با موضوع مربوطه ارتباط دارد چون بسیاری از موافقین تغییر نام استان دلیل خود را گمنامی استان می دانند.
براستی اگر دلیل موافقت تغییر نام این مقوله میباشد در کدام زمینه حرفی برای گفتن داشتن داشتیم تا اسم استان را مطرح کنیم.
آیا ما باید باعث سربلندی و افتخار استان باشیم یا استان و نام ان باعث سربلندی ما باشد؟ قطعا رفتار و عملکرد و حرکت ما در سراسر استان نماد و الگوی این استان در سراسر کشور می باشد و این ما هستیم که باعث بلندی یا گمنامی استان منطقه یا شهرمان میشویم. بعضی دوستان نام طولانی و هم نشینی حروف سنگین در کنار هم را مشکلی برای تلفظ نام استان می دانند که شاید دلیلی درست و منطقی و علمی باشد اما ما نباید فراموش کنیم بیش از پنجاه درصد جمعیت این استان عوام هستند و با فرهنگ و خلق و خوی اجتماعی ان بزرگ شدند و نام استان را شناسنامه و سند رسمیت خود می دانند. پس تقابل چنین تفکراتی در مقابل هم در استان باعث ایجاد کدورت و در بعضی موارد باعث ایجاد کینه و رفتار تندگویانه در نشست ها و مجالس استانی خواهد شد.پس کسانی که دستی در قلم و نیت های خیرخواهانه و صالحانه دارند باید با ایفای نقش مثبتی هرگونه تندروی قومی و قبیله ای در فضای مجازی را کنترل کنند.
ما مردمی در این استان با فرهنگ و تاریخ و تمدن کاملا مشترک و متشابه هستیم هر گونه افتخاری در این استان بوده متعلق به کلیه طوایف و عشیره های استان بوده و هر گونه نقص و کمبود در زمینه های گوناگون وجود داشته باشد نیز به پای فرهنگ و اخلاق همه مردم استان نوشته خواهدشد.امید است در کنار هم به جای تغییر مسائل هویتی خودمان سعی در تغییر خودمان داشته باشیم تا شاهد پیشرفت نام این استان در سراسر گیتی باشیم و از هر گونه افراط و جبهه گیری طایفه ای در فضای مجازی بر علیه همدیگر حذر کنیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *