آخرین اخبار

ولایتمداری خطرناک!

وابستگی و التزام به حکم رهبری عین صواب است اما این، اگر وجه نقلانی و اخباری و سطحی داشته باشد نتیجه اش این میشود که یک “آقا فرمودن…” مشکوک و با واسطه که هیچ معلوم هم نیست از رهبری باشد یا نباشد.

اشتراک گذاری
۱۸ آبان ۱۳۹۵
کد مطلب : 2859

تمامی اصول، فروع، گذاره ها، مبانی و مفاهیم دینی – از آن جمله ولایت فقیه – مقوم عقلانیتند. از طرفی دین از راه عقل قابل دست یابی است و از جانب دیگر تمام دستاورد های دین عقلانی هستند. بر همین اساس و در یک نتیجه گیری طبیعی، دینی ترین افراد، عاقل ترین افراد باید باشند.

از این رو سخت عجیب، تاسف بار و مشکوک است که عده ای تفسیری از ولایتمداری تراشیده اند و تبلیغ می کنند که بر اساس آن، بهترین حزب اللهی را، رام ترین، کودن ترین، تابع ترین، یخ ترین و گلابی ترین شخص معرفی می کند!

یک ولایت پذیری تعبدی – اخباری که فرآیند تربیت فکری و ارتقا سطح تحلیل جریان حزب الله را با اختلال جدی و خطرناکی مواجه می کند. جوانان حزب اللهی تبدیل به افرادی می شوند که ریش دارند، پیراهن هایشان را روی لباسشان می اندازند، راهپیمایی و هیات می روند و همین! یک حزب اللهی تیپیکال و سطحی با شاخصه های ظاهری محدود. فردی که هیچ گاه نمی تواند به وقایع پیرامونش واکنش های سریع، عمیق و انقلابی نشان بدهد و همواره منتظر صدور حکم از جانب “بالا”ست و در زمان های اضطراری و حساس که همه چیز سریع در حال گذر است و عکس العمل ها به شدت اهمیت می یابد اگر از جانب “بالا” حکمی اخذ نگردد، منفعلانه ،قافله ای را معطل تردید و انفعالش خواهد کرد.

همان اندازه که خودش سطحی و ظاهری است، رهبری را نیز سطحی و ظاهری میبیند و میشناسد.همه سوالات را به یک جواب از سر باز میکند و آن این است که : “آقا فرمودن…” و این نه تنها پروسه رشد خودش را متوقف می کندبلکه برای رهبری نیز هزینه میتراشد، چرا؟ چون بسیاری از اوقات وجه استدلالی فرمایشات رهبری را نمی داند و در مواقعی که دستانش از استدلال خالی است به یک گزاره از رهبری استناد می کند و چون بر دلایلی که رهبری را به این نتیجه رسانده مسلط نیست، گزاره های رهبری برای مخاطبینش می شوند نماد حرف های بی دلیل!

وابستگی و التزام به حکم رهبری عین صواب است اما این، اگر وجه نقلانی و اخباری و سطحی داشته باشد نتیجه اش این میشود که یک “آقا فرمودن…” مشکوک و با واسطه که هیچ معلوم هم نیست از رهبری باشد یا نباشد، باعث می شود حاج آقا دست و پایش شل بشود و به بدیهیات و واضحاتی که پیش چشمش است به حرمت آن حرف با واسطه و مشکوک، تیپا بزند. با هندسه ذهنی و نظام تحلیلی رهبری آشنا نیست، فلذا آن جا که آقا به صراحت سخنی نگفته باشد، به جای آن که خودش به استفاده از مبانی و اصولی که میان او و امامش مشترک است تحلیلگری کند و نتیجه بگیرد متوسل به خطوط و واسطه های ارتباطی با رهبری میشود. در سایه همین شیوه تربیتی است که برخی منتصبین رهبری گاهی هم عرض رهبری برای خود وجاهت قائل می شوند. ناگهان به خود می آیی و متوجه می شوی که به تعدادِ منصوبینِ رهبری و به تعدادِ منصوبینِ منصوبینِ رهبری و به تعدادِ منصوبینِ منصوبینِ منصوبینِ رهبری در کشور، آقا تولید شده است و در میان همه ی این “آقا” ها از همه غریب تر خود آقاست!

یکهو می بینید امام جمعه فلان روستا که به ۱۶ واسطه میرسد به آقا، صرفا به اعتبار اتصال ۱۶ واسطه ایش به رهبری، دقیقا به اندازه شخص ولی فقیه برای خودش، شان و منزلت تراشیده است.

خامنه ای دات آی آر (پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری)  در این بستر گاهی آن قدر برای خودش اعتبار و وزن میبیند که حرف رهبری را آن چنان تفسیر کند که به ضد خودش تبدیل شود، مثلا مقام معظم رهبری در چندین نطق و به صراحت تمام خطوط قرمز مذاکرات هسته ای را به فریاد و در انظار عموم ملت مشخص می نمایند اما خامنه ای دات آی آر سرمقاله می زند و در تفسیری شگفت آور به این نتیجه می رسد که خطوط قرمز، خیلی هم قرمز نیستند و مانند مین نیستند که اگر بهشان بخوریم بترکیم! خامنه ای دات آی آر ها این چنین تعجب آور به رقابت با آیت الله خامنه ای برمی خیزند!

تا کنون، بارها از جانب همین ولایتمداری ِ خطرناک و عجیب و این اعتبار تراشی های سلسله مراتبی و نصَبی، ضربه خورده ایم و هزینه داده ایم و این نقیصه تا آن جا گسترش و عمق پیدا کرده که نماینده مجلسی که تحلیل قطعیش این است که برجام صد در صد لطمه به امنیت و استقلال و عزت کشور و انقلاب خواهد زد و مانند روز برایش روشن است که خطوط قرمز رهبری در مذاکرات و برجام شخم زده شده با این وجود چون مسئول فلان بخش از فلان معاونت بیت، با رئیس مجلس شب گذشته دو استکان چای خورده، جناب نماینده حدس میزند “شاید”،”ممکن است” ،”احتمالا” رهبری موافق تصویب برجام باشند و با استناد به همین شک ِ خطرناک، در یک حرکت ضربتی و رکورد شکنانه در عرض ۲۰ دقیقه با نادیده انگاشتن تمامی شواهد قطعی و یقینی، برجام را به تصویب میرساند.

واقعیتش همان است که امام (ره) فرمودند : پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد. که اگر پشتیبان نسخه ی اصلی و اورجینال ولایت فقیه نباشیم، خدا میداند مملکت با چند “برجام” دیگر باید تاوانِ این ولایتمداریِ خطرناک را پس بدهد.

الله اعلم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *