آخرین اخبار

معمای شهر ما/ از پرسش مهر رئیس جمهور تا پرسش خیابان بلادیان!

طرح ساماندهی یا سنگ‌فرش خیابان شهید بلادیان که بهترین نام برای آن، “معمای خیابان بلادیان” است را باید طرحی یا سیاستی مبهم دانست که سعی در تغییر و انحراف افکار عمومی شهروندان گچساران از مسایل اصلی و حیاتی شهرستان به سوی یک نیت مبهم برخی مسئولین دارد.

اشتراک گذاری
۲۲ آبان ۱۳۹۵
کد مطلب : 3004
اسلام ذوالقدر پور

طی دو دهه اخیر رؤسای جمهور ایران در آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس، اقدام به طرح یک پرسش از دانش آموزان سراسر کشور می‌نمایند. این پرسش مهر که از سال تحصیلی ۱۳۷۷-۱۳۷۶ توسط حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور محترم وقت، ابداع شده است تا حدود زیادی در چارچوب سیاست‌ها و نیات رئیس جمهور می‌باشد.img_20161111_084245

هر کدام از رؤسای جمهوری ایران طی دو دهه اخیر بر اساس اهداف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … به طرح پرسش مهر پرداخته و دانش آموزان ایرانی نیز پاسخ‌هایی ارایه داده‌اند.
اما گویا پرسش مهر اکنون برای نماینده محترم شهرستان‌های گچساران و باشت تبدیل به پرسش طرح خیابان شهید بلادیان شده است!

طرح ساماندهی یا سنگ‌فرش خیابان شهید بلادیان که بهترین نام برای آن، “معمای خیابان بلادیان” است را باید طرحی یا سیاستی مبهم دانست که سعی در تغییر و انحراف افکار عمومی شهروندان گچساران از مسایل اصلی و حیاتی شهرستان به سوی یک نیت مبهم برخی مسئولین دارد.

طرح پرسش جناب آقای تاج‌گردون در فضای مجازی و نظرخواهی از شهروندان در این حوزه با پرسش و توصیه‌های زیر:

“آیا ایرادی دارد شهر من زیبا زیبا و رنگارنگ باشد؟

هنرمندان و تحصیلکرده‌های شهرسازی شهرمان برای کوچه پس کوچه‌های شهرمان پیشنهاد دهند.

ایده و طراحی از شما و پیشنهاد به مسئولین شهر و تلاش برای اجرا از من.”

دارای ابعاد زیرکانه بسیاری است که به جای مشاهده و درک مشکلات، به دنبال فرافکنی و تهییج افکار بخشی خاص از جامعه هستند.

ایرادات این‌گونه پرسش‌ها یا سیاست‌های رسانه‌ای را می‌توان چنین برشمرد:

یکم – تکیه بر فضای مجازی و دوری از واقعیات!

طرح پرسش دکتر تاج‌گردون در فضای مجازی به همراه یک تصویر رنگارنگ، نشان می‌دهد که ایشان به دنبال کسب رأی موافقان در فضای مجازی هستند. دکتر تاج‌گردون به جای حضور در خیابان‌های مرکزی گچساران و توجه به مشکلات طرح ساماندهی خیابان بلادیان و از سوی دیگر شنیدن مشکلات شهروندان و بازاریان شهر، راه بسیار آسان‌تر فعالیت در فضای مجازی را انتخاب نموده‌اند!

هر چند در فضای مجازی نیز مخالفان گسترده طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان حضور دارند، اما نیاید فراموش نمود که اکثریت شهروندان گچساران حضور مستمر و دائم در فضای مجازی و شبکه‌های خاص را نداشته و به خصوص آنکه احتمالاً بیشتر مخالفان این طرح نیز حضوری در فضای مجازی نداشته و بلکه حضور آنها فضای واقعی شهر و خیابان شهید بلادیان است.

همین تصویر زیبا و رنگارنگ پیام دکتر تاج‌گردون نیز نشان می‌دهد که طرح ساماندهی خیابان بلادیان با طرح‌های مشابه سنگ‌فرش نمودن پیاده‌راه نموده خیابان، متفاوت بوده و هزینه‌های سنگین غیر ضروری را به شهر و شهروندان تحمیل خواهد نمود، زیرا این تصویری است از زیباسازی یک کوچه با کم‌ترین هزینه و البته بدون مسقف‌سازی پیاده‌روهای آن!

حضور و پرسش از طرح خیابان شهید بلادیان در فضای مجازی می‌تواند سیاستی برای کسب رأی شهروندانی باشد که تنها در فضای مجازی حضور دارند و از نزدیک مشکلات و طراحی ناکارآمد خیابان شهید بلادیان را مشاهده نکرده‌اند.

دوم- اتهام به منتقدین!

آیا ایرادی دارد شهر من زیبا زیبا و رنگارنگ باشد؟

این جمله آقای نماینده، نشان از نیت ایشان در متهم ساختن و بلکه سرکوبی منتقدین طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان دارد.

جناب آقای دکتر تاجگردون با طرح این پرسش سعی دارند تا منتقدین را متهم به عقب نگه داشتگی شهر گچساران نموده و خود را عامل پیشرفت گچساران قلمداد و صدای منتقدین را خاموش نمایند.

هیچ کدام از شهروندان گچساران از زیباسازی، رشد و توسعه شهر خود ناراحت و نگران نبوده و نخواهد بود. شهروندان شریف و صبور گچساران دوست دارند تا به جای ۷ یا ۹ میلیارد تومان اعتبار طرح خیابان بلادیان، ۹۰ یا ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی نماینده توانمندشان در مجلس شورای اسلامی تأمین و هزینه زیباسازی و نوسازی گچساران شود.

اما همین حداقل ۹ میلیارد تومان که اکنون در دسترس می‌باشد، باید به روشی صحیح و کارآمد هزینه شود تا مشکلات شهر حل گردد و نه اینکه بر مشکلات شهر و شهروندان بیافزاید.

سوم- ایجاد فضای تقابل به جای فضای نقد و مناظره:

هنرمندان و تحصیلکرده‌های شهرسازی شهرمان برای کوچه پس کوچه‌های شهرمان پیشنهاد دهند.

جمله بالا از سوی نماینده محترم را باید سیاستی دانست که هدف آن قرار دادن هنرمندان و نخبگان رشته معماری و شهرسازی در مقابل شهروندان و منتقدین طرح ساماندهی است، همان سیاستی که هیلاری کلینتون در مقابل دونالد ترامپ از آن استفاده نموده و شکستی سنگین خورد.

جناب آقای دکتر تاج‌گردون؛ ای کاش همان‌گونه که در جمله بالا گفته‌اید، به جای تلاش برای ساماندهی خیالی خیابان شهید بلادیان، مشکلات کوچه‌ها و پس کوچه‌های شهر را در دستورکار خود قرار می‌دادید.

شاید دکتر تاج‌گردون فراموش نموده‌اند که هنرمندان و فارغ‌التحصیلان معماری و شهرسازی گچساران، بخشی از شهروندان این شهر هستند که مشکلات این طرح را نیز به خوبی می‌بینند. ایشان نیز برای طرح ایده‌ها و داشته‌های خود، نیاز به فضای مناسب دارند تا از طرح‌ها و ایده‌های خود دفاع نماید، فضایی که در آن منتقدین و موافقین بتوانند مسایل را طی یک مناظره، نقد و تحلیل علمی نمایند.

پرسش اصلی این است که: این طراحان و نخبگان معماری و شهرسازی گچساران، کجا و چه زمانی می‌توانند جنابعالی( دکتر تاج‌گردون) را ملاقات فرمایند؟

سوم- اقتصاد چروکیده گچساران:

توسل به فضای مجازی و طرح برخی سیاست‌هایی که ناکارآمدی آن بر همگان آشکار شده است، سیاستی مناسب برای فرافکنی مشکلات اصلی گچساران و شهروندان دردمند و صبور آن می‌باشد!

گچسارانی که حوزه اقتصاد، اشتغال و تجارت آن چنان آشفته و بحرانی است که عنوان “اقتصاد چروکیده” را مناسب آن می‌دانم، نیاز به دلسوزی و سیاست‌های بهتر و کارآمدی برای رفع مشکات و بحران های کنونی دارد و نه طرح پرسش طرزح خیابان بلادیان در فضای مجازی.

در کنار سکوت مبهم شورای شهر گچساران در مورد طرح خیابان شهید بلادیان، بسیاری پرسش‌های دیگر نیز در اذهان عمومی شهروندان جاری است که مسئولین باید به آنها پاسخ بدهند که نیات و اهداف اصلی این طرح چیست؟

بنابراین جناب آقای دکتر تاج‌گردون؛ لطفاً منتقدین را متهم به عقب‌ماندگی و عقب نگه داشتن گچساران ننمائید، زیرا همه ما شهروندان گچساران از زیباسازی شهر خود از کوچه، پس کوچه‌های محله لبنان، کیامرثی، سادات و رادک گرفته تا خیابان بلادیان و … بسیار خوشحال می‌شویم و بلکه همیشه آرزوی ما نوسازی و زیباسازی این شهر بوده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

۲ پاسخ به “معمای شهر ما/ از پرسش مهر رئیس جمهور تا پرسش خیابان بلادیان!”

  1. ساکن بلادیان گفت:

    کلی گویی و عدم پرداخت به جزعیات کار آسان و عامه پسند است . چرا مانع تغییر هستید ؟ اگر خیابان ساماندهی شود
    دیگر مسایل مربوط به آن نیز در برنامه قرار میگیرد .

  2. ناشناس گفت:

    ماباتغییرشهرمان،ولو یک خیابان بلادیان موافقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *