آخرین اخبار

مشکلات استان فرهنگی است نه اقتصادی

رئیس بنیاد ملی نخبگان آب پاکی را روی دست همه مدیرانی ریخت که تنها مشکل استان را نبود پارک علم و فناوری عنوان می کردند .

اشتراک گذاری
10 November 2016
کد مطلب : 2930

سورنا ستاری در اولین حضورش در کهگیلویه وبویراحمد به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی در استان از تعطیلی فرودگاه یاسوج گلایه کرد و چندین بار گوشزد کرد که اگر فرودگاه زودتر راه بیفتد دست کم ماهی یکبار به این استان سفر خواهد کرد.

483069_419

نماینده ویژه رئیس جمهور در کهگیلویه وبویراحمد عزمش را برای حل مشکلات استان آنجا نشان داد که تعارفات معمول مهمانان کشوری را کنار گذاشت و به جای وعده و وعیدهای بی پایه و اساس با جدیت نسبت به درخواست ها اظهار نظر کرد و هر جا لازم دید به مدیران تذکراتی را داد.

از آنجایی  که وی معاون علم و فناوری رئیس جمهور است نشست با نخبگان علمی و شرکت های دانش بنیان و همچنین ستاد اقتصاد مقاومتی تحت تاثیر این دو جایگاه وی و بیشتر حول و حوش محور پارک علم و فناوری که هنوز در این استان تشکیل نشده گذشت.

در ابتدای این نشست نماینده مخترعان با پیچیده و پر هزینه خواندن روند تجاری سازی ایده ها از بنیاد نخبگان گلایه کرد که پیگیر مسایلشان نیست .مدیر عامل کوبودنا نیز مطالبه خود را از این نماینده ویژه رئیس جمهور واگذاری یکهزار هکتار از عرصه های بلوط برای احیا و معرفی استان به عنوان قطب گیاهان دارویی کشور عنوان کرد.

کریمی معاون پژوهشی دانشگاه یاسوج  با سخت و طولانی خواندن روند و فرایند تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان گفت:شرایطی را برای استان فراهم کنید که پارک علم و فناوری زودتر ایجاد شود.

رئیس پارک علم و فناوری هم از ستاری خواست روند دانش بنیان اعلام شدن را برای استان آسانتر کند و اگر شرکتهای این استان محصول غیر پیچیده ای داشتند نیز سخت گیری نشود.

پول مفت به کسی نمی دهیم

اما ستاری به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی استان بدون هیچ ملاحظه ای پاسخ همه ابهامات را داد وگفت:بنیاد ملی نخبگان و معاونت علم و فناوری پول مفت به کسی نمی دهد و تنهااز پروژه هایی که در جهت حل مشکلات استان باشد حمایت می کند.

ستاری تاکید کرد: در بنیاد ملی نخبگان به دنبال  حمایت از محصول هستیم و پول  کتاب ، تحقیق ، مقاله و کاغذ به کسی نمی دهیم.

وی ادامه داد:فرهنگ کارو و کارآفرینی در این استان باید اصلاح شود چرا که برخی به اشتباه  تصور می کنند دولت باید وام و زمین در اختیارشان قرار دهد تا کار کنند.در حالی که باید زیست بوم و فضای کسب و کار در این استان شکل بگیرد و با وام مشکلات حل نمی شود.

از فیسبوک تا سینره

ستاری با اشاره به شرکت های بزرگی همچون فیسبوک ،سینره و زردبند که در فضای فیزیکی  کوچک اشتغال زیاد و محصولات دانش بنیان و با صرفه اقتصادی بالا  ارایه می دهند گفت:مدیران ما چون فقط ساختمان سازی را خوب می شناسند ،راه اندازی پارک علم و فناوری را در این استان معطل ساختمان کرده اند  در حالی که دانش و مغز مهمتر از فضای فیزیکی است.

وی با بیان اینکه استان شانس آورده که در دهه ۶۰ و ۷۰ در مسیر توسعه قرار نگرفته  گفت:شرکت های قدیمی در حال حاضر مشکلات آب،محیط زیست و غیره دارند و در استانی مانند اصفهان همه صنایع نتوانسته به پایین آمدن نرخ بیکاری کمک کند.

تولید ماده خام ارزشی ندارد

وی تاکید کرد: شرایط فعلی جهان و کشور نیازمند صنعت بدون دودکش و بدون اتلاف انرژی است وتولید ماده خام ارزش و قیمتی ندارد مهم دانشی است که روی مواد خام به کار می رود.

ستاری اشاره ای به تولید زعفران در کشور کرد و گفت: با تولید ۹۴ درصد زعفران دنیا  رتبه اول را داریم  در حالی که فقط ۵ درصد از سود اقتصادی زعفران مربوط به تولید است و ۹۵ درصد سود به کشورهایی می رسد که دانش مربوط به فراوری و بهره برداری از زعفران را دارند.

وام برای مخترعان سم است

به گفته وی در بحث ایده و اختراع وام برای مخترعان سم است چرا که کار تجاری و اصول رقابت را نمی دانند و شکست می خورند در حالی که ساخت دستگاه فقط ۱۰ درصد کار است و ۹۰ درصد آن تجاری سازی است که با وام اتفاق نمی افتد.

وی خطاب به مدیران پارک علم و فناوری نیز گفت:وجود سه شرکت دانش بنیان در استان اصلا قابل دفاع نیست و نشان دهنده یک مشکل اساسی در استان است .

ستاری تاکید کرد:این ایراد به رئیس بنیاد ملی نخبگان استان وارد است که هنوز  پارک علم و فناوری ایجاد نشده و باید تلاش کنند به هر شکلی این مساله را حل کنند.

دنبال پروژه های عجیب و غریب نباشید

وی تصریح کرد:در کشور ۲۸۰۰ شرکت دانش بنیان وجود دارد و عجیب است  که فقط این استان برای دانش بنیان اعلام شدن مشکل دارند با این حال تا زمان راه اندازی پارک باید کار نخبگان و صاحبان ایده به صورت نرم افزاری انجام شود و اگر منتظر ساختمان بمانید شاید ۵ سال هم طول بکشد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان توصیه کرد:صاحبان ایده و دانشجویان و پژوهشگران  دنبال پروژه های عجیب و غریب نباشند و پروژه هایی ارایه دهند که در استان خریدار داشته باشدو به مدیران توصیه کرد که طرح های نخبگان را در استان خریداری کنند چرا که اگر پروژه ای در این استان خریدار نداشته باشد در استانهای دیگر اصلا فروش ندارد.

نشست پر حاشیه بعد از ظهر

اگر چه نشست شرکت های دانش بنیان تمام شد اما ماموریت ستاری در استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور در سیزدهمین ستاد اقتصاد مقاومتی ادامه یافت.

نشست بعد از ظهر با حضور نمایندگان بویراحمد و کهگیلویه بزرگ برگزار شد و ابتدا موضوع پتروشیمی دهدشت و بررسی مسایل مربوط به آن در دستور کار قرار گرفت.

سرمایه گذار این پتروشیمی از فرمانده اقتصاد مقاومتی خواست : گارانتی دولت ، بانک مرکزی و نفت را پیگیری کند که ستاری به کنایه گفت :این گارانتی ها را هر جا بگذاریم کارخانه سبز می شود ضمن اینکه شما باید وقتی کاری را شروع می کنی همه جوانب آن را بسنجید و مقدمات آن را فراهم کنید نه اینکه هر بخش را یک نفر دنبال کند.با شرایطی که شما می خواهید می توانستیم کار را به خیلی های دیگر بسپاریم .

تذکر خادمی و قهر هاشمی

نوبت به عدل هاشمی نماینده کهگیلویه که رسید وی به ارایه مقدمه  ای درباره اقتصاد مقاومتی پرداخت که استاندار با تذکر ضیق وقت از وی خواست صحبتهایش را جمع کند و هاشمی در حرکتی قهر آمیز میکروفون را خاموش کرد و تا پایان جلسه حاضر به صحبت نشد.

بعد از پتروشیمی نوبت به زیرساخت های گردشگری رسید که مشخص شد سلطانی فررئیس پیشین سازمان گردشگری در سفر خود به استان وعده ساخت ۱۰۰ سوئیت اسکان گردشگری با همکاری برخی شرکت ها را داده که اکنون این شرکتها حاضر به انجام تعهدات خود نیستند که ستاری گفت:شخصا این موضوع را از سلطانی فر به عنوان رئیس سابق و خانم احمدی به عنوان رئیس جدید پیگیری می کنم.

آغاز به کار پارک علم و فناوری در سوله های استانداری

البته مهمنترین دستاورد این نشست را می توان توافق بر سر حل موضوعات مربوط به پارک علم و فناوری دانست که قرار شد پارک علم و فناوری در مکانی که استانداری در اختیار مدیران این پارک می گذارد کار خود را آغاز کنند و ستاری وعده گرفت که در بازدید ماه آینده شرکت ها مشکل ثبت و وام و کارهای خرد نداشته باشند.و در پاسخ به مطالبه مدیران که ۲۰ هکتار زمین برای پارک درخواست کردند نیز گفت:شما اول بقیه کارها را راه بیندازید و نگرش زمین و فضای فیزیکی را از ذهنتان پاک کنید.

وی درباره درخواست تخصیص ۲ونیم میلیارد متر مکعب آب به استان نیز گفت:شما آب را می خواهید وارد سیمان و فولاد کنید با این انگیزه که کار ایجاد کنید اما این تفکر دهه شصت و هفتاد است و نمی توانید با آن نیروی تحصیلکرده بیکار را سرکار ببرید چرا که صنعت معنای دیگری دارد.

آنچه در نشست مشهود بود فضای فکری متفاوت میهمان و میزبان بود.مدیران استانی همه در خواستهایشان پیرامون واگذاری زمین در مقیاس هکتار می گذشت و ستاری و تیم همراهش در طول جلسه سعی داشتند این نگرش را در میان مدیران تغییر دهند.

گزارش:فاطمه رشیدی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *