آخرین اخبار

زاگرس از کهگیلویه و بویراحمد سبقت می گیرد؟

شورای فرهنگی عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی برگزار شد که به اتفاق آرا با تغییر نام استان موافقت کردند و راهکارهایی نیز برای تسریع در این زمینه ارائه دادند تا ظرف مدت ۲۰ روز آینده تکلیف این طرح چند ساله مشخص شود.

اشتراک گذاری
۲۵ آبان ۱۳۹۵
کد مطلب : 3211

دبیرشورای فرهنگ عمومی استان در ابتدای این نشست، دستور کارجلسه را اعلام و گفت:درمقاطع مختلف بحث تغییر نام استان مطرح شده و موافقین و مخالفین در فضاهای رسانه ای درضرورت و یا عدم ضرورت آن به نقد و بررسی پرداختند.

دکتر رضا دهبانی پور افزود: موافقین  تغییر نام عدم شمولیت این نام برکل استان، بدتلفظ شدن نام استان و حفظ هویت استان با توجه به اینکه دو شهرستان به نام کهگیلویه و بویراحمدحذف نمی شوند را دلایل موافقت باتغییر نام استان عنوان می کردند و مخالفین نیز  دردفاع از هویت استان ذیل این نام و تاریخی بودن این اسم اصرار برعدم تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد، داشتند.

وی ادامه داد: در این جلسه این موضوع را به عنوان دستور کار شورای فرهنگ عمومی استان مطرح نمودیم تا به جمع بندی مناسبی در این زمینه برسیم.

استاندار: با تغییر نام استان موافقم

دکتر سید موسی خادمی در این نشست گفت: مدت هاست که موضوع تغییر نام مطرح  و در این زمینه فعالیت هایی هم صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه این تغییر نام موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و اگر قرار است این تغییر نام صورت گیرد،بهتر است انجام دهیم تاکید نمود: « از نظر من  برای این تغییر نام، دیر هم شده است».

دکتر خادمی با تاکید بر اینکه تغییر نام در محافل عمومی بیشتر با موضوعات قومیتی مطرح است، اما در نظر داشته باشید که تلفظ نام برای خیلی ها در استان و همچنین مسئولان کشوری سخت و دشوار است، ادامه داد: مشکل دیگری هم در این میانه وجود دارد و آن شباهت نام استان کهگیلویه و بویراحمد با استان مجاورمان ( چهارمحال و بختیاری) است که در بسیاری از نامه های اداری به اشتباه نوشته می شود.

وی عنوان نمود: اگر این تغییر نام اتفاق بیفتد، می تواند باعث بازیابی استان و تغییر و تحول در برخی نگاه ها و نگرش ها درباره استان شود.

استاندار با تاکید مجدد بر اینکه تغییر نام ، باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و با نخبگان علمی، فرهنگی و سیاسی استان به شور گذاشته شود، ادامه داد: «اگر مجموع نظرهای ارائه شده این باشد که این تغییر نام به نفع کهگیلویه و بویراحمد نیست که تکلیف همه مشخص است! اما در مقابل این دیدگاه، اگر استدلال قوی و محکمی باشد که تغییر نام ، تغییر اساسی در هویت، پیشرفت و توسعه استان دارد، باید این اتفاق بیفتد و تغییر نام شکل بگیرد».

دکتر خادمی با اظهار اینکه در این میان برخی مخالفان تغییر نام، باید از  استدلال های ظاهری و بدون پشتوانه پرهیز کنند، نامه نگاری خود با  وزیر کشور را یادآور شد و ادامه داد: « یک ماه پیش نامه ای به وزیر کشور نوشتم و بحث تغییر نام استان را که سال ها پیش هم مطرح بود، مجددا عنوان نمودم. البته در این نامه یادآور شدم  این طرح، موافقان و مخالفانی دارد و پیشنهاد دادم در کنار صندوق های انتخابات آینده (ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا) صندوقی نیز برای نظرخواهی از مردم کهگیلویه و بویراحمد جهت اظهار نظر درباره تغییر نام استان در نظر گرفته شود که اگر نظر خواهی شد و اکثریت مردم بر این تغییر رای دادند، حتما این تغییر انجام شود».

امام جمعه یاسوج نیز در این نشست با تاکید بر اینکه من ۱۰۰ درصد با تغییر نام استان موافقم و قبلا هم موافقتم را اعلام کرده ام، گفت: این یکی از موضوع های باسابقه ای است که سال هاست در استان مطرح می شود و باید بپذیریم که تلفظ این نام برای خیلی ها مشکل است.

حجه الاسلام حسینی با عنوان اینکه، اما در عین حال که موافق تغییر نام استان هستم، اعتقاد دارم باید اسمی انتخاب شود که بحث بر انگیز نباشد و همه روی آن تعامل کنند، افزود: این نام باید جامع تر، کامل تر و ملموس تر از نام فعلی استان باشد، نه اینکه اسمی انتخاب شود که فردا همین اسم انتخابی هم بحث برانگیز باشد.

وی ادامه داد: البته استدلال موافقان و مخالفان نیز باید شنیده شود و انتخاب آن دور از هر گونه حاشیه و جنجال بوده و نامی با مسما، با تلفظ خوب و مورد اقبال و توافق همه باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار نیز ضمن موافقت با این تغییر نام عنوان داشت: چند سال قبل، جمعیت هدفی از استان را برای نظرسنجی درباره نام پیشنهادی استان انتخاب کردیم که بیشترین نام های انتخابی آنها برای استان «بهارستان، زاگرس، پارسیان و کوهستان» بوده است.

گفته می شود  پس از بحث و بررسی موضوع مقرر شد کارگروهی با حضور نخبگان، ائمه جمعه هر شهرستان، فرماندار و اعضای شورای شهر در شهرستان ها تشکیل و همچنین در استان نیز کارگروهی با حضور این افراد، نماینده ولی فقیه در استان و ۲۰ نفر از نخبگان علمی، فرهنگی و سیاسی به انتخاب امام جمعه یاسوج ( رئیس شورای فرهنگ عمومی استان) و استاندار تشکیل و ظرف مدت ۲۰ روز آینده نتیجه این کارگروه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مطرح شود. در صورت موافقت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز «تغییر نام مصوب» و پس از آن اقدام های لازم برای تغییر نام استان انجام شود.

با توجه به رصد نظرات مردمی در پایگاه های خبری و  شبکه های اجتماعی و نیز اخباری که از منابع موثق به گوش می رسد نام “زاگرس” پرتکرارترین و دارای مقبولیت بیشتری بوده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

4 پاسخ به “زاگرس از کهگیلویه و بویراحمد سبقت می گیرد؟”

 1. هم استانی گفت:

  تغییر نام استان یک ضرورت است. باید اسم زیبا یی برای استان انتخاب کنیم.مثلا:دنا ….زاکرس….چشمه سار……

 2. دانشگر گفت:

  اگر با قیمت خونمان هم تمام شود اجازه نمی دهیم نام استان عوض شود و جد بر جد تاجگردون هم نمی تواند اسم استان را عوض کند و تاجگردون با این ایده خودش را خراب می کند

 3. ایزدی گفت:

  اگه نام استان به زاگرس تعغیریابدخیلی خوب هست

 4. احمدوند گفت:

  نظر سنجی شما کاملا دروغ می باشد و آمار شما کاملا اشتباه و نود درصد مردم استان با تغییر نام مخالفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *