آخرین اخبار

“ترامپ”رییس جمهور شد/بازارهای جهان بهم ریخت

پیروزی غیرمنتظره ترامپ بازارهای جهانی را بهم ریخت و باعث سقوط ارزش نفت و شاخص بازارهای بورس شد.

اشتراک گذاری
۱۹ آبان ۱۳۹۵
کد مطلب : 2898
با انتشار نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه، بازارهای جهانی شوکه شد و بازارهای آسیا و آمریکا تغییرات شدیدی را تجربه کردند.
پیروزی جمهوری خواهان سبب شده تا بازار آسیا در واکنش به پیروزی ترامپ سقوط کنند این در حالی است که تحلیلگران بازار معتقدند تاکنون انتخابات آمریکا تاثیر چندانی بر بازارهای جهانی نگذاشته است، ولی تاثیر این انتخابات از برگزیت بیشتر بوده است.

افزایش قیمت دلار و افت شاخص سهام

پس از انتشار خبر پیروزی نامزد جمهوری خواه، ارزش دلار آمریکا امروز افزایش یافت؛هر دلار آمریکا با ۲.۴ درصد افزایش ارزش در برابر یورو مواجه شد و ارزش برابری یورو به ۱.۱۲۸۸ دلار رسید.
اما نگرانی از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا موجب شد تا واحد پول مکزیک( پزو) در برابر دلار حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

در همین حال با پیروزی ترامپ، شاخص سهام در معاملات آسیایی افت کرد به طوری که شاخص نیک کی ۴.۱۰ درصد، شانگهای ۱.۳۲ درصد  و شاخص ASX ۲۰۰،  حدود ۱.۹۵ درصد کاهش نشان می دهد.
شاخص بازارهای بورس آمریکا نیز پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، شاخص های «اس اندپی ۵۰۰» ، « نزدک» و « داو جونز» پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات حدود سه درصد کاهش یافت.

نفت ارزان،طلا گران شد
شوک غیرمنتظره پیروزی ترامپ بر بازارهای ایران و جهان

نفت جهانی هم پس از شمارش آراء که برتری دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد بازارهای جهان را در التهاب فرو برد.
واکنش سرمایه گذاران بازار نفت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باعث شد روز چهارشنبه بهای نفت در بازار آسیا به طور فاحشی کاهش یابد.
قیمت نفت خام آمریکا در بازار ۳.۱۱ درصد کاهش داشته و به ۴۳.۵۹ دلار رسیده است. نفت خام برنت نیز با کاهش ۲.۴۳ درصدی رو به رو شد و هم اکنون با قیمت ۴۴.۹۲ دلار در بازار عرضه می شود.
نفت در حالی دچار کاهش قیمت شد که قیمت طلا به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی جهش پیدا کرد. در واقع،بازار طلای جهانی ۵ درصد افزایش قیمت داشته و به بیشترین حد خود در ۵ هفته اخیر رسیده است. هم اکنون قیمت طلا با افزایش ۴.۵ درصدی به هزار و ۳۳۷ دلار و ۴۰ سنت رسیده است و به گفته کارشناسان، این فلز گرانبها بیشترین جهش را از ژوئن داشته است.

ریزش بازار بورس ایران
شوک غیرمنتظره پیروزی ترامپ بر بازارهای ایران و جهان

در این میان، بازار سرمایه ایران متاثر از جو روانی بازارهای جهانی با روند منفی روبرو شد و بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قرار گرفتند این در حالی است که به گفته کارشناسان حرکت ریزشی امروز بورس تهران، یک حرکت هیجانی است و در چند روز آتی تمام بازارهای جهانی به روند قبلی خود باز می گردند.

بورس تهران با ۱۴۱۵ واحد ریزش که ۱.۷ درصد از رقم شاخص نسبت به روز گذشته کم کرده است، در ردیف ورس های ریزشی اسیا قرار گرفته است.

این در حالی است که شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: انتخابات آمریکا تاثیر طولانی بر بازار سهام ایران ندارد و سهامداران در بلند مدت به باور بی تاثیری انتخابات آمریکا بر بازار ایران می رسند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *