آخرین اخبار

آیا مصلحت بر نیامدن احمدی نژاد است؟

بالاخره ماجرای ورود محمود احمدی نژاد برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ تمام شد و رئیس جمهور سابق دیگر قرار نیست از حاضران انتخابات اردیبهشت ماه باشد و از این به بعد معادلات انتخاباتی سال آینده بر مبنای عدم حضور وی بررسی خواهد شد. رخدادی تعیین کننده در معادلات سیاست ایران که حاصل یک […]

اشتراک گذاری
۰۵ مهر ۱۳۹۵
کد مطلب : 1032

بالاخره ماجرای ورود محمود احمدی نژاد برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ تمام شد و رئیس جمهور سابق دیگر قرار نیست از حاضران انتخابات اردیبهشت ماه باشد و از این به بعد معادلات انتخاباتی سال آینده بر مبنای عدم حضور وی بررسی خواهد شد.

رخدادی تعیین کننده در معادلات سیاست ایران که حاصل یک جلسه خصوصی میان رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور سابق است حدود یک ماه بود. در زمانی که بیشتر از گذشته سفرهای استانی احمدی نژاد در حال گسترش بود.

رهبر معظم انقلاب در کلاس درس خارج فقه امروزشان، فرموده اند «یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر.»

البته ایشان در جلسه ی امروز خود ؛ در خصوص سوء تلقی و سوء برداشت هایی که در مورد صحبت قبلی ایشان صورت گرفته ابراز گلایه نمودند. ایشان در این جلسه بگو مگوها را مایه‌ی کدورت و دل‌چرکینیِ برادران مؤمن از یکدیگر دانستند و آنرا چیز بدی خواندند. انتشار این خبر با موج جدیدی از اظهار نظر مسئولین و افراد مختلف همراه بود. اما چرا مصلحت بر این بود که احمدی نژاد در انتخابات سال آینده حضور نداشته باشد؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این سخنان گفت: سخنان امروز رهبری در جلسه فقه خارج حسن الخطاب است و انتظار می رود آقای احمدی نژاد به این سخنان گوش داده و در انتخابات شرکت نکنند.

علاالدین بروجردی در این خصوص ادامه داد: سخنان رهبری هم به لحاظ باورهای دینی ما و هم از لحاظ معیارهای قانونی در حکم فصل الخطاب است بنابراین آقای احمدی نژاد باید با این سخنان توجه کند.

همچنین امروز نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات امروز مقام معظم رهبری درباره توصیه ایشان به یک فعال سیاسی تاکید کرد که توصیه خیرخواهانه رهبری نباید ابزار سوء استفاده جناحی قرار گیرد.

محمدرضا تابش در گفت‌وگویی اظهار کرد: رهبری معظم انقلاب با ژرف اندیشی و اشرافی که بر قضایا و موضوعات مختلف در طی فرایند انقلاب اسلامی دارند توصیه خیری را داشتند که به تعبیر ایشان سوء برداشت شد و مخصوصا توسط رسانه‌های بیگانه به آن دامن زده می‌شود.

نماینده مردم اردکان در مجلس اضافه کرد: مهم این است که ایشان از هر اقدام و عملی که منجر به انشقاق در جامعه و قطب بندی شود پرهیز دادند. گاهی ممکن است رقابت سالم وجود داشته باشد اما گاهی هم رقابت منجر به حوادث و وقایعی نظیر وقایع سال ۸۸ خواهد شد که آن سم مهلک برای منافع و امنیت ملی و وحدت جامعه است و موجب سوء‌ برداشت هم در داخل و هم بیرون از مرزها توسط دشمنان انقلاب می‌شود .

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی نیز در مورد سخنان امروز رهبری گفت: کسانی که مدعی پای بندی به توصیه‌های رهبری هستند، باید توصیه‌های رهبری را با تمام ظرفیت خود عملی کنند.

محمد نبی حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی بیانات اخیر رهبری در جلسه درس خارج فقه ایشان، اظهار کرد:‌ تاکید رهبری بر جلوگیری از دو قطبی شدن جامعه بسیار ضروری و مهم است. حبیبی در پاسخ به این پرسش که احمدی نژاد پس از این توصیه چه خواهد کرد گفت:‌ احمدی نژاد قابل پیش بینی نیست و نمی‌توان پیش بینی کرد که او چه می‌کند. وی در پایان در پاسخ به این پرسش که توصیه شما به احمدی‌نژاد چیست؟ اظهار کرد:‌ من اصلا کاری به کار ایشان ندارم.

عبدالرضا داوری مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد نیز با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر توصیه به عدم حضور یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ۹۶ گفت: نظرات رهبر معظم انقلاب برای همه نیروهای انقلاب از جمله آقای احمدی‌نژاد حجت است.

داوری در گفت‌وگو با فارس، با تاکید براینکه هر نیروی انقلابی در مسیر تکاملی انقلاب حتما نظرات رهبری را مبنای عمل خود قرار می‌دهد، تصریح کرد: ما به لحاظ اعتقادی و سیاسی بر این باور هستیم که نظرات رهبری که توسط ایشان اعلام می‌شود قطعا حجت است. این فعال سیاسی درباره احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد خودش از سرسلسله نیروهای انقلابی است که همین مبنا را خواهد داشت و نظرات رهبر معظم انقلاب قطعا برای او نیز حجیّت خواهد داشت.

«دولت بهار» سایت حامی احمدی‌نژاد نیز پس از سخنان رهبر انقلاب در مورد منع حضور رییس دولت دهم در انتخابات ریاست جمهوری، به نوعی صحبت های رهبری را تفسیر کرد و تیتری به نقل از رهبری با این مضمون نوشت: بعضی گفتند آقا دستور دادند، نه گفتیم صلاح نمی‌دانیم.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به بیانات امروز رهبری در کلاس درس خارج فقه و توصیه های ایشان درباره انتخابات گفت: امیدواریم کسانی که داعیه‌دار صیانت از ارزش‌های دینی، انقلابی و ارزش‌گرایی هستند توصیه‌های رهبری را جدی بگیرند.

کاظم جلالی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری دیده‌بان هوشمند و هدایت کننده کشور در مسیر اصلی تعالی، رشد و توسعه هستند گفت: رهبر معظم انقلاب با آگاهی، هوشمندانه و دقیق و شناخت عمیق از ظرفیت، آینده و مخاطراتی که می‌تواند کشور و مردم را تهدید کند مبتنی بر خیر و صلاح کشور و حفظ ارزش‌های دینی و انقلابی، موضع گیری و امر و نهی و توصیه می‌کنند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به عنوان محور هدایت کشور به آقای احمدی نژاد توصیه کردند که در انتخابات شرکت نکنند. ایشان فرمودند دو قطبی شدن مسیر کشور را به صلاح نمی‌دانند و اشاره کردند کسانی که صدها جلسه با ما نشست و برخاست کردند را می‌شناسم.

محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه ای در مورد بیانات مقام معظم رهبری در درس خارج فقه‌شان گفت: با این سخنان بحث احمدی نژاد دیگر تمام شد.

نماینده مردم لنجان در مجلس ادامه داد: ما دیگر هیچ بحثی در مورد حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نخواهیم داشت.

این نماینده اصول‌گرای مجلس خاطر نشان کرد: احمدی نژاد مدعی است که تابع ولایت فقیه است و باید الان این مسئله را نشان دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می‎‌دهید احمدی نژاد تن به این توصیه بدهد و در انتخابات شرکت نکند گفت: مسئله احمدی نژاد و انتخابات تمام است و ما اصول‌گرایان برای انتخابات ۹۶ مسائل مهم تری داریم که باید به آن بپردازیم.

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی نیز با اشاره به محورهای بیانات صبح امروز رهبر انقلاب در جلسه خارج فقه اظهار داشت: صحبت های امروز رهبر انقلاب تایید خبر مخالفت ایشان با حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات بود که به تمام بحث‌ها پیرامون درست یا غلط بودن این مسئله پایان داد.

فضائلی با بیان اینکه مهم‌ترین شاخصه یک نیروی انقلابی تبعیت از رهبری است، گفت: اکنون که نظر رهبری همه مشخص شده هر فردی که نیروی انقلابی است باید از آن تبعیت کند. وی افزود: آقای احمدی نژاد و دوستان ایشان اگر می‌خواهند با چنین عنوانی توصیف شوند انتظار می‌رفت و می‌رود که به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند.

در همین زمینه علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای احمدی‌نژاد با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر توصیه به عدم حضور یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ۹۶ اظهار داشت: نظر مقام معظم رهبری روشن و واضح است و ابهام ندارد که بخواهیم توضیح بدهیم و نظر بیشتر از این هم ندارم.

حجت‌الاسلام عباس امیری‌فر از نزدیکان احمدی‌نژاد و امام جماعت مسجد سلمان نهاد ریاست‌جمهوری در دولت دهم، با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر توصیه به عدم حضور یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ۹۶، اظهار داشت: همه ما باید بیانات رهبر معظم انقلاب را فصل‌الخطاب بدانیم و همه نیروهای ارزشی و متدین باید از توصیه‌های ایشان پیروی کنند.

امیری‌فر با اشاره به هجمه‌های سنگین علیه اسلام و انقلاب و تهاجم فرهنگی، تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم در برابر دشمنی که برای نابودی انقلاب کمر همت بسته، متحد شویم.

امام جماعت مسجد سلمان نهاد ریاست‌جمهوری در دولت دهم با تأکید بر اینکه ما باید بیانات رهبر معظم انقلاب را نصب‌العین خود قرار دهیم، یادآور شد: ‌فرمایشات امروز مقام معظم رهبری برای ما حجت است و نباید به اختلافات دامن زد.

لطف الله فروزنده معاون پارلمانی دولت دهم با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر توصیه به عدم حضور یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ۹۶، گفت: برای هر نیروی انقلابی توصیه مقام معظم رهبری در حقیقت یک الزام است. هر فرد مومن و انقلابی باید بداند اگر رهبری نصیحت و توصیه ای کردند، یک تکلیف است و باید بدان عمل شود.

وی افزود: نیروی مومن، انقلابی و ولایتمدار نیرویی است که وقتی میفهمد نظری «آقا» در مورد یک مسیله چیست، گوش جان می سپارد و بدان عمل می کند.

معاون پارلمانی رییس جمهور سابق ادامه داد: حال که در این موضع خاص، معظم‌له نظرشان را صراحتاً بیان کردند، باید این سخنان عامل وحدت بین جبهه انقلابی شود. باید ید واحده شویم و با یکدیگر منسجم.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی دولت دهم نیز با اشاره به بیانات صبح امروز رهبر انقلاب در درس خارج فقه ضمن بیان اینکه هدایت رهبر انقلاب در مسائل کلان کشور همواره راهگشای مردم و نیروهای انقلابی بوده است گفت:
بیاناتی که رهبر انقلاب در فضای صمیمی بیان کردند قطعا آثاری مثبت و برکاتی فراوان در جامعه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: هدایت‌های رهبری به افراد مختلف مسئله‌ای داخلی است و همه به مصلحت خود افراد و هم به مصلحت جامعه است و باید بگو مگوها کنار گذاشته شود و بستر اتحاد بین مردم و نیروهای انقلابی بیش از پیش تقویت شود.‌
علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید نیز تاکید کرد:‌ بیانات امروز رهبری در مورد حضور یک فرد در انتخابات نشان دهنده اوج شفقت و دلسوزی ایشان بود. این موضوع باید به فال نیک گرفته شود چون فرصتی فراهم شد تا این افراد برای بار چندم میزان تبعیت از ولایت فقیه را در عرصه عمل نشان دهند. الف/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *