کد خبر : 58462
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴

در خانه آزمایش خونتان را تفسیر کنید

با داشتن و دانستن اطلاعات درباره مخفف ها و میزان های نوشته شده بر روی آزمایش ها خون به راحتی آزمایش خونتان را تفسیر کنید تا بتوانید بفهید دارای کم خونی هستید یا نه. البته به یاد داشته باشید که بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.  با داشتن و دانستن اطلاعات درباره مخفف ها

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

با داشتن و دانستن اطلاعات درباره مخفف ها و میزان های نوشته شده بر روی آزمایش ها خون به راحتی آزمایش خونتان را تفسیر کنید تا بتوانید بفهید دارای کم خونی هستید یا نه. البته به یاد داشته باشید که بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

 با داشتن و دانستن اطلاعات درباره مخفف ها و میزان های نوشته شده بر روی آزمایش ها خون به راحتی آزمایش خونتان را تفسیر کنید تا بتوانید بفهید دارای کم خونی هستید یا نه. البته به یاد داشته باشید که بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

علامت های نوشته شده بر روی برگه آزمایش خون به چه معناست؟
۱-RBC
مخفف کلمه سلول قرمز خون است. این سلول های قرمز یا همان گلبول های قرمز، در واقع اصلی ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند.
این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده هایی به نام هموگلوبین است که کمک می کند گلبول قرمز، اصلی ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه می شود گفت گلبول های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول های بدن هستند.

مقادیر طبیعی
بین ۷/۴ تا ۱/۶ میلیون در هرمیکرولیتر خون. این عدد برای خانم ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتراست.

۲-HCT
میزان غلظت گلبول قرمز خون(RBC)رو نشان می دهد که اسم ان هماتو کریت می باشد که میزان نرمال آقایان ۴۱ الی ۵۱ درصد و درخانم ها ۳۶ الی ۴۵ درصد و در نوزادان ۵۰الی ۶۲ درصد می باشد.که کاهش آن نشان دهنده ی کم خونی می باشد.

محدوده خطر HCT
بالاتراز ۶۰ درصد و پایین تر از ۱۵ درصد باید باعث نگرانی پزشک شود.
۳-MCV
نشان دهنده ی میانگین حجم گلبول های قرمز می باشد واحد آن فمتولیتر است و مقدار نرمال آن ۸۰ الی ۹۶ فمتولیتر می باشد که اگر از این حد کمتر باشد یعنی گلبول قرمز از نظر اندازه کوچک تر از حد نرمال است که به آن میکروسیت گویند ودلیل آن نیز هم می تواند کاهش هموگلوبین باشد و اگر از این عدد بیشتر باشد یعنی اندازه ی گلبول های قرمز بزرگ تر از حد نرمال هستند که دلیل آن می تواند افزایش هموگلوبین باشد.

۴-MCH
میانگین هموگلوبین در سلول را گویند که واحد ان پیگو گرم است و مقدار نرمال ۲۷ الی ۳۳ می باشد که باز هم اگر کمتر از این عدد باشد نشان دهنده ی کاهش هموگلوبین که کم خونی است می باشد

۵-MCHC
میانگین غلظت هموگلوبین در سلول را گویند که رنج نرمال ان از ۳۳ الی ۳۶ می باشد که عدد بدست امده اگر از این مقدار کمتر باشد نشان دهنده ی کاهش هموگلوبین یا کم خونی و اگر از این حد بیشتر باشد نشانه ی افزایش هموگلوبین است.
کلا در تمام کم خونی ها پزشک اندیکس هایی که در بالا ذکر شد رو مد نظر دارد و کاهش هر کدام از ان ها می تواند نشان دهنده ی کم خونی یا همان انمی باشد که کم خونی ها انواع مختلفی دارند که پزشک باید نوع کم خونی را تشخیص دهد مثلا در کم خونی مینور MCHC و MCHو MCV HTC HB کاهش می یابند.

۶ -شمارش WBC
که نشان دهنده ی تعداد سلول های سفید بدن می باشد. مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچه های بالاتر از ۲ سال مقدار
گلبول سفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی لیتر خون طبیعی است. محدوده خطر WBC: کمتراز ۲۵۰۰ و بیشتراز ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان دهنده بیماری هایی هستند که می توانند گاهی خطرناک باشند.

۷٫شمارش گلبول های قرمز خونی یا همون RBC
که رنج نرمال ان از ۴ الی ۶ می باشد./طلا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.