کد خبر : 54137
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰:۳۸

آنچه در نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب گچساران گذشت:

از پشت پرده ابطلال مناقصه بزرگ پتروشیمی گچساران تا واگذاری ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی آبگرمو به یک شخص

از پشت پرده ابطلال مناقصه بزرگ پتروشیمی گچساران تا واگذاری ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی آبگرمو به یک شخص

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

 

همزمان با هفته قوه قضائیه نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران با اصحاب رسانه برگزار گردید.

در این آیین رئیس دادگستری شهرستان گچساران ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه ،یادوخاطره شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش گرامی داشت و افزود:قوه قضائیه یکی از قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی می باشد که وظیفه آن تظلم خواهیست و ادعای تظلم چه حقوقی و چه کیفری باشد به آن رسیدگی می شود.

 

دکتر رضا غریب پور جهان آباد ادامه داد:یکی دیگر از وظایف قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است که این قوه به آن ورود کرده است و مسئله دیگر ورود به بحث تولیدات است چرا که اگر تولید بیشتر شود جرم بیشتر نمی شود .

 

رئیس دادگستری با اشاره به اینکه دستگاه قضا محدودیت انتشار آمار و آرا را دارد افزود:برخی مشکلات در حوزه دستگاه قضا در بخش تظلم خواهیست به طوری که محدودیت انتشار آمار و آرا در ذهن کسانی که با دستگاه قضایی آشنایی ندارند چنید تصور می شود که این قوه به موضوعات ورود نمی کند در حالی که چنین نیست .

 

دکتر رضا غریب پور جهان آباد خاطر نشان کرد:از دیگر مشکلات جدی قوه قضائیه قانون نویسی است که به صورت مبهم نوشته شده است و ممکن است یک نقطه یا ویرگول معنای احکام را تغییر دهد و وقتی قانون مشکل داشته باشد روزنه برای سواستفاده فراهم می شود و وقتی سواستفاده صورت پذیرد نارضایتی عمومی صورت بوجود می آید که بخشی از این موضوع به عدم احاطه بر همه قوانین است که از قبل نوشته شده و امکان دارد دو قانون هم عرض باشند.

 

رئیس دادگستری گریزی به سیستم الکترونیکی دستگاه قضا زد و گفت:یکی دیگر از مشکلات ما در حال حاضر قوه قضائیه تلاش می کند به صورت سیستمی کارش را انجام دهد و بدین منظور دفاتر خدمات قضایی و سامانه ثنا راه اندازی نمودیم اما بازهم عده ای بدون ضرورت به صورت حضوری مراجعه می کنند که موجب اتلاف وقت ما می شود و ما در زمان گذشته باید اظهارنامه را تحویل مرجع انتظامی می دادیم تا به دست فرد برسد اما الان ۹۰ درصد در سامانه ثبت ثنا ثبت نام کرده اند که ما با هرکسی کار داشته باشیم از طریق سامانه با آنها ارتباط برقرار می کنیم .

 

دکتر رضاغریب پور جهان آباد به آمار عملکرد مجموعه دادگستری شهرستان اشاره کرد و گفت:در سال ۹۸ درصد سازش پرونده های شورای حل اختلاف از مجموع ۶۱۵۹ به میزان ۱۱ در صد که تعداد ۶۷۰ فقره پرونده ،درسال ۹۸ درصد ابلاغ الکترونیک در دادسرای انقلاب ۸۶ درصد ،ورودی دادسرای عمومی و انقلاب در سال ۹۷ تعداد ۱۹۱۷۸ پرونده و خروجی ۱۹۴۷۸ پرونده و عملکرد مثبت ۳۰۰ و در سال ۹۸ تعداد ۲۱۰۴۶ مورد ورودی با ۵/۹ درصد رشد ،دادگاه عمومی انقلاب تعداد ۱۲۵۶۶ پرونده ورودی با۶ درصد رشد و تعداد پرونده ورودی طلاق ۴۱۰ فقره بوده است .

 

در ادامه در این جلسه دادستان عمومی وانقلاب شهرستان گچساران ضمن گرامی داشت هفته قوه قضائیه گفت:وظیفه پیشگیری از وقوع جرم بر عهده قوه قضائیه است اما سازمان های مردم نهاد و بهزیستی و کمیته امداد و …هم این مسئولیت را بر عهده دارند و به جهت صیانت از مردم در این موضوعات ورود می کنند.

 

امیر حمزه بازیار در ادامه افزود:دلیل اصلی افزایش رشد جرم فشار اقتصادی برمردم اعم از تحریم های خارجی و تورم داخلی موجب می شود معیشت مردم در تنگنا قرار بگیرد که موجب جرایمی همچون :سرقت ،کلاهبرداری در فضای مجازی،ربا و غیره می شود .

 

دادستان عمومی و انقلاب گچساران به جرایم عمده شهرستان گچساران اشاره کرد و گفت:جرایمی همچون سرقت ،تهدید ،تهمت و افترا بیشترین جرایم شهرستان است که یکی از دلایل آن زندگی عشیره ای و قومی قبیله ایست و جرایم اقتصادی و بیشتر رانت خواری و زمین خواریست که در این خصوص روند واگذاری ها راتحت نظارت قرار دادیم واگر زمینی بخواهد واگذار شود تحت نظارت ما صورت خواهد گرفت و این زمین ها را به افراد بومی و فاقد شغل و بیکار و به میزان ۲الی ۳ هکتار واگذار می شود تا بتواند باغ ایجادکرده و امرار معاش نمایند و در همین راستا قریب به ۰۰۰/۳۵۰ هزار متر مربع که توسط نهاد های مختلف به ما گزارش شده بود را رفع تصرف کردیم و قریب به ۰۰۰/۱۰ هزار متربع آن در محدوده ی شهری بوده است .

داداستان گچساران ادامه داد: در بحث مبارزه با فساد مردم هم باید پای کار بیایند،در دولت فعلی هیچ عزمی جهت نظارت و صیانت از اموال دولتی نیست و برخی از فسادها سازمان یافته هستند.

بازیار ادامه داد: با خیلی از فسادهای اداری یا مبارزه نشد و یا جزء لیست سیاه هستند به طور مثال آتش سوزی شرکت پتروشیمی که اخیر رخ داد بالغ بر ۱۰میلیارد تومان به بیت المال خسارت زد اماچه کسی باید جوابگو باشد.

دادستان گچساران تاکید کرد: در زمینه حقوق عامه و عمومی اقدامات خوبی در این شهرستان انجام شد که یکی از انها در حوزه سد چمشیربوده که با پیگیری هایی که انجام شد نزدیک به ۶۰میلیارد تومان از کارفرمایان پروژه اخذ و به کارگران پرداخت شد.

بازیار اظهار کرد: اقدام دیگر در حوزه پتروشیمی یک مناقصه بزرگ برگزار شد ولی تهران اعلام کرد که باید مجددا این مناقصه برگزارشودو مااین را بررسی کردیم تا همه چیز درست بود و نیاز به برگزاری مجدد مناقصه نبود.

دادستان گچساران خاطر نشان کرد: هر ماه که این پتروشیمی دیرتر به بهره برداری برسد خسارت های زیادی به بار خواهد آورد.

وی گفت: اعضای شورای تامین با هیئت مدیره جلساتی را برگزار کردند و در نتیجه مکلف به اجرای قانون شدند و در ان زمان ۲۰۰ نفر در پتروشیمی مشغول به کار شدند که الان به ۸۰۰ نفر رسیدند.

دادستان گچساران بیان کرد: مهم اشتغال برای جوانان شهرستان گچساران با توجه به آمار بیکاری است.

وی بیان کرد: راه اندازی طرح های اقتصادی رونق تولید وافزایش تولیدات داخلی، خود اتکایی در مقابل استکبار غرب راب ه دنبال دارد.

بازیار اضافه کرد: در شهرستان گچساران ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی را در منطقه آبگرمو به یک تعاونی در طرح بادامکاری واگذار کردند که اقدام به فروش ۱ هکتار از این زمین ها کرده است که این خود نیز جای سوال دارد.

وی افزود: منابع طبیعی دچار اتش سوزی های شد و چند میلیارد تومان به نام نفت در این شهرستان تزریق شد،حساب کنید چقدر پول برای مشکلات آتش سوزی به کار گرفته است.یگان حفاظت ما هم به چند نفر هم نمی رسند .

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران در پاسخ به سوالی در خصوص کلیپ های منتشر شده در خصوص گنجینه در کوه دیل و کلاغ نشین گفت:گنجینه ای به این کیفیت وجود ندارد و افرادی که دنبال قاچاق اشیای تاریخی هستند دچار توهماتی می شوند و اخیرا اکیپی از باستان شناسان در حوزه سد چمشیر برای نمونه برداری از آثارتاریخی وارد آنجا شده اند که این نمونه برداری صرفا جنبه ی تاریخی دارد وبر این باورند که آن اثر تاریخی باید در زیر خاک بماند و برایشان ارزش تاریخی آن مهم است اما قاچاق چیان کاری به اثر تاریخی ندارند و به دنبال جنس آن هستند تا آثار هنری و تاریخی و فرهنگی و هویت اسلامی  تاریخی ما را از بین ببرند و این مواردی که در کلیپ ها در کوه دیل و کلاغ نشین پخش شد همه به صورت فرافکنی بود و شخصی به نام صابر پور که خود یک قاچاقچیست و یک عصایی دردستش می باشد و هرجایی می رود به صورت متافیزیکی  حرف هایی می زند و در توهماتی به سر می برد و آن جاده ای هم که گفته بود ۲۰۰۰ متر با آن مسیری که آن شخص می گوید فاصله دارد و هیچ جاده سازی هم صورت نگرفته و هیچ قصدی هم به این کیفیت وجود ندارد و غالبا به دلیل اختلافات سیاسی و شخصی که بعضی مردم باهم دارند یک شخصی را اجیر می کنند تا در فضای مجازی به کسی تهمت و بهتان بزند که لازم است خود افراد تشکیل پرونده بدهند و چه در دیل و چه در مارین آثار تاریخی ثبت شده داریم لاکن در کلاغ نشین و سایر جاها چنین آثارثبت شده با این کیفیت نداریم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.