کد خبر : 49266
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶

سید محمد قاضی نیا

تحلیلی بر عملکرد تاجگردون در ایجاد اشتغال

تحلیلی بر عملکرد تاجگردون در ایجاد اشتغال

سید محمد قاضی نیا استاد دانشگاه

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

اشتغال جوانان بعنوان یکی از کلیدی ترین نیازهای جامعه امروز در کل کشور به خصوص در مناطق محروم گچساران و باشت مطرح می باشد. در این مناطق شاهد هستیم که جوانان بسیاری با گذراندن دوره های کاربردی و تحصیلات آکادمیک دانشگاهی آماده ورود و کمک به اقتصاد و تولید بر اساس دانش کسب شده خود می باشند. بر اساس معیارهای جهانی نیروی کار در ایران با قیمت ارزان آماده خدمت رسانی به بنگاه هاست.
ازسوی دیگر مناطق مختلف کشور دارای پتانسیل ها و منابع غنی متعدد و تاثیر گذار در رونق تولید و اشتغال دارند که در صورت فراهم سازی زیرساخت های اولیه می توان از منابع ارزشمند فکری جوانان تحصیلکرده این مناطق همچون گچساران و باشت بهره برد.
در این راستا می توان به عدم تطابق شعارها و تبلیغات آن هم فقط به صورت جمعی در نزدیکی انتخابات اشاره کرد که به نوعی فرار به جلو در دفاع از عملکرد در موضوع اشتغال را تداعی می کند.
*سوالی که مطرح می شود این است که نماینده شهرستان های گچساران و باشت تا چه زمان در خصوص ارائه گزارش عملکرد در حوزه های مختلف به نوعی سرپوش از طریق برانگیخته سازی احساس جوانان و همچنین بزرگنمایی پروژه های کوچک را در پیش خواهد گرفت و آیا در زمینه گزارش عملکرد حاضر به مناظره با بزرگان منتقد و مخالف فکری خود خواهد شد؟*
در ذیل به چند نکته از نتایج عملکرد نماینده شهرستان های گچساران و باشت به شکل آماری در موضوع اشتغال پرداخته می شود:
۱. با نگاهی به آمار نرخ بیکاری در گچساران طی سال های اخیر که در سالهای ۹۴ و ۹۵ به اوج خود رسید و رتبه های سطح اول در کشور به خود اختصاص داد، قابل مشاهده می باشد.
سال ۱۳۹۲ نرخ بیکاری ۱۶ درصد
سال ۱۳۹۳ نرخ بیکاری ۱۷ درصد
سال ۱۳۹۴ نرخ بیکاری ۲۰ درصد
سال ۱۳۹۵ نرخ بیکاری ۲۲.۳ درصد
سال ۱۳۹۶ نرخ بیکاری ۱۷ درصد
سال۱۳۹۷ نرخ بیکاری ۱۸ درصد
۲. بانوان گچسارانی و باشتی و به طور کلی بانوان استان کهگیلویه و بویراحمد بیکارترین زنان کشور(رتبه اول به لحاظ بیکاری) را طبق آمار ایران معرفی شدند که جای بسی سوال است که چرا در خصوص اشتغال بانوان برنامه ها و کارهای ساختاری صورت نگرفته است؟
۳. نرخ مشارکت اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به طور میانگین در طی سال های اخیر به صورتی بوده است که استان در این شاخص رتبه دوم و سوم را به خود اختصاص داده است و جای بسی سوال است که چرا در این شاخص نیز بهبودی مشاهده نمی شود؟
۴. بی ضابطگی در استفاده از نیروها و استخدام در ادارات آن هم بدون آزمون مساله ای بسیار مهم است که انتقاد جامعه نخبگان و جوانان نخبه جویای کار را به دنبال داشته است و گاها شاهد بوده ایم که نماینده شهرستان های گچساران و باشت به جای آنکه مطالبه گر و پیگیری کننده این خواسته ها باشند با نامه نگاری ها در فضای مجازی و خطاب قرار دادن ادارات به جهت عدم استفاده از پارتی بازی در جذب نیروی انسانی و همچنین بی خبری از عدم جذب و استخدام در ادارات و نهاد ها به نوعی یک فرار به جلو داشته که در نهایت همگان شاهدند که فرهنگ پارتی بازی، تبعیض و بی عدالتی به گونه ای در اوج قرار گرفته که روز به روز بر صف منتقدان این وضعیت افزوده می شود و این مهم برای جامعه گچساران و باشت یک بحران در ذهن عموم به نوعی شکل داده و در ادامه خواهد داد.
در پایان از توجه شما مردم عزیز و فهیمه شهرستان های گچساران و باشت به جهت فرصتی که برای مطالعه متن حاضر اختصاص دادید تشکر کرده ک قضاوت را به شما عزیزان می سپارم.
پیروز و سربلند باشید

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.