١٩ آبان | انتصابات اخیر بانوان در استانداری با چه رویکردی صورت گرفت؟

 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۱ | کد خبر : 39652 |
 •   

  شیرین بانو زرین

  و ضمن تبریک به جامعه زنان که حداقل تابوی عدم استفاده پست های مدیریتی برای زنان تا حدودی شکسته شده است.
  در یکی دو روز گذشته دو پست مهم استانداری تغییر یافت،
  اینکه انتصابها بر چه اساس و رویه هایی صورت میگیرد
  مورد توجه ما نیست ،اما چیزی که مورد توجه ما قرار گرفته است ، عملکرد مدیرانی ست که چند صباحی صندلی را با نام های سنگین اشغال میکنند و دوره ی تغییر می یابند .
  همزمان با این تغییرات که در خبرها میخواندم
  خبری توجه م را جلب کرد با این عنوان که دختر ۱۷ ساله ی در منطقه ی به نام دیشموک از شهرستانهای استان، خود را آتش زد و به خودسوزی ۸۰ درصد دچار شد و این چندمین دختر و زن می باشد، آمار دقیق آن را مراکز بهداشتی درمانی دیشموک دارند ،
  مطلبی که می نویسم فارغ از هر گونه نگاه سیاسی، حزبی و گروهی و صرفاً آن است که در این استان مدیران با حداقل امکانات برای رشد و تعالی و هموار کردن مسیر برای مردم ،جوانان،و مخصوصا بانوان بااستعداد آسیب پذیر در مناطق محروم و عامه مردمی که به آنها اعتماد کرده اند،فراهم آورند.

  اوّلین مجموعه متمرکز بر مسائل زنان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و از آنجا که فعالیت این شورا در سطح سیاست گذاری و برنامه ریزی بود و ارتباط مستقیمی با مسائل اجرایی نداشت لذا مسئولان وقت وزارت کشور بر آن شدند تا برای انجام امورو ساماندهی فعالیت های مرتبط با مسائل زنان و تقویت ابعاد اجرایی این حوزه اقدام به تشکیل دفتری جهت انجام امورمربوط به بانوان در وزارت کشور نمایند.

  بعداز تشکیل این دفتر، دفاتری نیز تحت عنوان کمیسیون اموربانوان در سراسر استانداریهای کشور در سال ۶۸ راه اندازی شدند که بعدها به دفتر اموربانوان تغییر نام یافتند که با توجه به واگذاری مسؤولیت ها و برنامه های خانواده نیز به این دفاترعنوان
  دفتر اموربانوان وخانواده بر آن نهاده شد و در حال حاضر تحت نظارت مستقیم استاندار محترم در حال انجام وظایف و امورمربوطه می باشد…

  باید عرض کنم حداقل انتظار جامعه زنان در این استان برآورده نشده است . و آنچه با عنوان حمایت برای قشر آسیب پذیر در مناطق محروم و زنان بی سرپرست باید در دستور کار قرار میگرفت تاکنون درخشش خوبی نداشته است .
  زنان سرپرست خانوار جزو آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که هم در سطح فردی و هم اجتماعی با مشکلات و مسائل جدی دست و پنجه نرم می کنند و همین مساله سبب شده شرایط زندگی برای این قشر دشوارتر از سایر اقشار جامعه باشد.
  کدام معضل اجتماعی آسیب شناسی شده است ،
  کدام رسانه تبلیغات و مشاوره هایی در ارتباط با همین یک مورد خودسوزی زنان در این استان داشته است .
  ما باید خیلی متعهدتر نسبت به این مسائل باشیم و بی تفاوت نگذریم.
  نمیشود که هر مدیری برای تبلیغات کاری خود به منظور رسیدگی به محرومین چند بسته غذایی را به درب خانه هایشان ببرد و نام این را بگذارد عملکرد !!!با توجه به اینکه حدود نیمی از جمعیت استان را زنان تشکیل می دهند این دفتر وظیفه خطیری در حوزه بانوان دارد از جمله می توان به مواردی نظیر ارزیابی گزارش ها در مورد شرایط و موقعیت زنان در سطح استان با هدف بالندگی و رشد فرهنگی آنان ،ارزیابی جایگاه زنان در محیط اجتماعی استان و بررسی وضیعت اشتغال و میزان جذب آنان در بازارکار و تبیین مشکلات و ارائه راهکار در این زمینه ،فراهم نمودن تمهیدات لازم به منظور اشاعه گسترش فعالیتها ی اجتماعی بانوان استان در جهت جلب مشارکت فعال آنان در عرصه های مختلف ، نظارت بر به روز نمودن آمار مربوط به شاخص های توسعه زنان در تمامی حوزه ها ،شناسایی مسائل و معضلات آحاد مختلف زنان و برنامه ریزی وارائه راهکار در جهت رفع یا کاهش این مسائل با استفاده از ظرفیت های استانی و خیلی موارد دیگر ….
  اما آیا مدیران مافوق که دستی بر انتصابات دارند ، گزارش کار و رسیدگی و به نتیجه رساندن این موارد و مخصوصا معضلات اجتماعی استان را تا چند درصد پیگیر هستند و از مدیرانی که بر کرسی های مدیریت مینشانند تا چه اندازه انتظار رفع آن معضلات را دارند

  در نظر داشته باشند سلامت هرجامعه ای را سلامت افراد آن جامعه تضمین می کنند. چه اندازه به ورزش بانوان در این استان اهمیت داده شده، از بین تمامی افراد جامعه، ورزش کردن دختران اهمیتی به مراتب بیشتر دارد، چرا که دختران امروز، مادران فردای جوامع هستند که در صورت سلامت بودن، می توانند نسلی سالم و تندرست را تربیت کنند.

  حال آنکه همین مادر اگر توانایی لازم برای پذیرش این مسئولیت را نداشته باشد و یا به صورت کامل آن را انجام ندهد،‌ جامعه با ایجاد یک نسل سالم به مشکل برخواهد خورد! چرا که مادران افسرده و درمانده،‌ نه توانایی و نه خودباوری تربیت نسلی قوی و تاثیرگذار را خواهند داشت.

  امیدواریم مدیران استان با برنامه ریزی جامع و دقیق و نیز اولویت بندی در جهت مرتفع نمودن این موانع و مشکلات گام بردارند
  و مخصوصا پیگیر مسایل و آسیب های اجتماعی که سالهاست ریشه دوانده است و در جهت فرهنگ سازی و اینکه این معضلات می توانند زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی خیلی جدی در جامعه شوند توجه نمایند و بدانند بسیاری از آسیب ها جبران ناپذیر خواهد بود.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
  آخرین مطالب