١٩ آبان | واکنش مدیر کل آموزش و پرورش استان به گسترش آسیب های فضای مجازی در مدارس

 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۴ | کد خبر : 32855 |
 •   

  .

   یکی از موضوعاتی که هر روزه با آن سر و کار داریم فضای مجازی است، در این فضای و در کنار مطالب مفید آن محتواهای نامناسب هم دیده می شود.

   

  در همین ارتباط مشاهده شده در یکی از پیج های استان در برخی موارد محتواهایی قرار داده میشود که از جنبه های اجتماعی و فرهنگی بازخورد مناسبی ندارد و مناسب جنس مخاطب که در اینجا منظور دانش آموزان است نیست.

  در یکی از این موارد پیجی وجود دارد که تعداد زیادی از دانش آموزان هم استانی به عضویت آن درآمده و به تازگی در پستی در فضای مجازی به جذب فردی خانم برای حضور در ساخت یک فیلم اشاره کرده است.

  در رابطه با موضوع مذکور چند نکته وجود دارد آیا اولا نهادهای مسوول و نظارتی بر روی اینگونه پیج ها نظارت دارند؟؟، مسئله بعد فردی که از یک خانم برای حضور در فیلمی دعوت میکند آیا فقط باید در این بستر فراخوان دهد یا میتواند با دادن نام و نشانی و نوع فیلم و توجه به ضوابط قانونی را در اولویت قرار دهد.؟

  در اینجا سوالی مطرح است که نقش آموزش و پرورش در آگاهی بخشی دانش آموزان در خصوص فضای مجازی چیست؟ هر چند به احتمال این موضوع جای سوال است  آیا آموزش و پرورش در بیرون از مدارس نقشی آموزش  ومهارتی در خصوص فضای مجازی  میتواند  داشته باشد؟ در پاسخ باید گفت خیر اما نکته ای که وجود دارد در خود مدارس و توسط تصمیم گیرندگان سیستم آموزشی، مقوله آموزش مهارت های صحیح فضای مجازی در کجای بدنه آموزش و پرورش پیش بینی شده است؟

  با توجه به آسیب های فضای مجازی باید دید مسوولان آموزشی کدام دغدغه ها را برای کاهش آسیب ها فضای مجازی  به دانش آموزان دارند؟

  در همین خصوص مدیر کل آموزش پرورش استان گفت: در اداره کل آموزش و پرورش، اداره ای به نام مراقبت در مقابل آسیب های اجتماعی وجود دارد که این ساختار دارای وظایفی از جمله معرفی علل و بررسی عوامل به وجود آورنده آسیب های اجتماعی است و در این خصوص راهکارهای مقابله با آن آسیب ها را بیان می کند.

  زارع پور بیان کرد: در اداره آموزش و پرورش اطلس آسیب های اجتماعی دانش آموزی در سطح استان و محل های آسیب انجام شده است و برای این موضوعات برنامه های آموزشی و کارگاه های آموزشی در این مناطق دارای آسیب پیش بینی شده است.

  وی افزود: آموزش و پرورش هر ساله ۲۰ برنامه در رابطه با مقابله و کاهش آسیب های اجتماعی در قالب جلسات ماهیانه و کارگروه آسیب های اجتماعی استان تشکیل میدهد.

  مدیر کل آموزش و پرورش افزود: کارگاه های آموزشی در سطح مدارس استان به منظور مقابله با آسیب های اجتماعی و فضای مجازی در سال ۹۹-۹۸ را در برنامه داریم، از طرفی کارگاه های آگاهی بخشی و آموزشی به خانواده های  دانش اموزان، کارکنان را خواهیم داشت.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
  آخرین مطالب