کد خبر : 28899
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳

توصیه هایی به استاندار جدید

توصیه هایی به استاندار جدید

دکتر اسلام ذوالقدرپور

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

 
یکی دیگر از بزنگاه‌های حساس و برجسته ایران را می‌توان امسال تا انتهای سال ۱۴۰۰ دانست. رویدادهایی از پیش تدوین شده مانند: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸، تغییرات سیاسی و اجتماعی که پیامد انتخابات مجلس یازدهم خواهند بود، روابط دولت و مجلس جدید و سرانجام سیزدهمین دوره انتخابات دولت در ۱۴۰۰ و نتایج آن که هر کدام از این رویدادها می‌تواند پیامدهای بزرگ در سپهر سیاسی ایران داشته باشند.
فضای کنونی سیاسی و اجتماعی کشور نیز پیش‌درآمدی بر رویدادهای دو سال آینده ایران خواهد بود. تغییراتی که از وزیران دولت تا استانداران، فرمانداران و … را شامل شده و دولت سعی دارد تا با تهیه و اجرای برخی سیاست‌ها، اعتماد شهروندان به دولت را احیا نموده و ناخشنودی شهروندان را کاهش دهد.
استان کهگیلویه و بویراحمد نیز طی چند سال اخیر همواره با مسایل سیاسی و اجتماعی نابسامان مختلفی مواجه بوده است که موجب افزایش نارضایتی و ناخوشایندی شهروندان کهگیلویه و بویراحمد شده است.
طی دو سال اخیر که دکتر علی‌محمد احمدی در جایگاه استاندار کهگیلویه و بویراحمد مشغول فعالیت بودند، علاوه بر وجود مشکلات گذشته، مشکلات و بحران‌های جدیدی در استان ایجاد و برحجم مشکلات افزوده شده و نارضایتی شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی نیز در حالت انفجار قرار گرفته است.
جناب آقای دکتر احمدی استاندار سابق که دارای پیشینه علمی و دانشگاهی برجسته بودند، هرچند ادعاها و نزاع‌های لفظی بسیاری با مدیران ارشد استان داشتند اما هرگز نتوانستند به صورت عینی و عملی به رفع مشکلات استان و شهروندانش بپردازند.
اکنون و با انتخاب استاندار جدید جناب آقای حسین کلانتری که دارای پیشینه بسیار روشن و پربار در بدنه وزارت کشور بوده و مورد تحسین خاص رئیس جمهور نیز قرار گرفته‌اند، شهروندان استان کهگیلویه و بویراحمد به تغییر وضعیت کنونی و بلکه بهبود شرایط استان، امیدوار شده‌اند. 
اما با در نظر گرفتن همه توانایی‌ها و کارآمدی‌های احتمالی استاندار جدید که می‌تواند پیامد سوابق روشن ایشان در وزارت کشور باشد، وضعیت کنونی کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان بسیار حساس دانست که نیاز به یک سیاستگذاری کارآمد و خاص برای رفع مشکلات و بحران‌های کنونی دارد.
جناب آقای کلانتری باید از مدیران و مسئولین چاپلوس و ناتوان و ناکارآمدی که استان را در لبه انفجار نارضایتی از دولت قرار داده‌اند، فاصله گرفته و خونی تازه در ساختار سیاسی و اداری استان تزریق نمایند.
با نگاهی کوتاه به کهگیلویه و بویراحمد می‌توان طیف گسترده‌ای از مشکلات و حتی بحران‌های متعدد را مشاهده نمود. بحران‌ها و مشکلاتی مانند: 
یکم- ضعف یا نبود سیاستگذاری مناسب: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های رشد و توسعه یک سرزمین را باید سیاستگذاری مناسب برای توسعه دانست که نقشه راه توسعه باشد، اما کهگیلویه و بویراحمد از داشتن سیاست‌های مناسب توسعه بی‌نصیب است!
۱-    سند آمایش سرزمینی: با وجود تمام ادعاها و تهدیدات استانداران قبلی و به خصوص دکتر احمدی، استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز سند آمایش سرزمینی ندارد. وعده‌ها و تهدیدات لفظی مدیران استان هنوز هم نتوانسته است سند راهبردی آمایش سرزمینی کهگیلویه و بویراحمد را نهایی سازد.
۲-    سند یا برنامه توسعه: در عصری که توسعه بر مبنای سیاستگذاری دقیق و درازمدت استوار است، استان کهگیلویه و بویراحمد از داشتن یک برنامه یا سند توسعه راهبردی محروم است!
علی‌رغم بارها تلاش و اعلام تبلیغاتی مدیران و به خصوص استانداران برای نهایی شدن سند توسعه استان، هنوز هم برنامه یا سند توسعه کهگیلویه و بویراحمد نهایی نشده است. نسخه اولیه منتشر شده از برنامه توسعه استان نیز که گویا کپی‌برداری ناشیانه از سند توسعه یک استان دیگر بود، دارای معایب بسیاری بود که هرگز با واقعیات استان همخوانی نداشت.
دوم- اقتصاد و صنعت بیمار:  یکی دیگر از بحران‌های کنونی استان را می‌توان اقتصاد و به خصوص بخش صنعت آن دانست که به شدت بیمار شده و گویا دچار سرطانی درمان‌ناپذیر شده است.
استانی که یکی از ثروتمندترین استان‌ها به لحاظ داشتن منابع و ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی است، سال‌هاست گرفتار چرخه‌ای معیوب از سیاست‌های ناکارآمد شده است که به جای رشد و توسعه استان، موجب هدر رفتن بخش عمده‌ای از اعتبارات بیت‌المال و فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی شده است. بسیاری از شرکت‌های تولیدی استان با مشکل مواجه شده یا تعطیل شده‌اند و نقش بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان در آمار بالای خودکشی، اعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی به خوبی مشاهده نمود.   
جلوه‌های وضعیت بحرانی اقتصاد و صنعت استان را می‌توان در محورهای زیر مورد بررسی قرار داد:
۱-پتروشیمی‌های بلاتکلیف:  پتروشیمی‌های استان (دهدشت –  گچساران – بویراحمد) که روی کاغذ و در تبلیغات رسانه‌ای، اعتبارات فراوانی دارند و دو پتروشیمی گچساران و دهدشت  که باید در ابتدای دهه ۹۰ شمشی به بهره‌برداری می‌رسیدند، هنوز هم در دست احداث بوده و پتروشیمی گچساران بعد از حدود ۱۷ سال از کلنگ‌زنی، تنها ۵۰ درصد پیشرفت دارد!
پتروشیمی بویراحمد که تبلیغات فراوانی داشت نیز با مشکل مجوزهای مالی، زیست محیطی و … مواجه شده و در محاق قرار گرفته است.
۲- کارخانه لاستیک سازی:  طرح احداث کارخانه بزرگ تولید لاستیک در خان‌احمد باشت نیز که برای تبلیغات آن ده‌ها میلون تومان هزینه شده، در چرخه‌ای از توجیهات مبهم قرار گرفته است که مدیران اقتصادی استان علت عدم فعالیت و احداث آن را تحریم‌های امریکا می‌دانند و سرمایه‌گذار این کارخانه نیز مدیران اقتصادی و صنعتی استان را به کم‌کاری و سهل‌انگاری در فراهم نمودن امکانات اولیه مانند زمین و …  متهم ساخته است.
ده‌ها طرح بزرگ و کوچک اقتصادی دیگر در سراسر استان  که معمولاً در تبلیغات رسانه‌ای مدیران و نمایندگان مجلس دارای میلیاردها تومان اعتبار هستند، با وضعیتی مبهم مواجه شده‌اند و همچنان بلاتکلیف هستند.
پشت‌پرده طرح‌های بزرگ و دارای اعتبارات چند هزار میلیارد تومانی مانند پتروشیمی گچساران، لاستیک سازی باشت، پتروشیمی بویراحمد، پتروشیمی دهدشت و … برای شهروندان استان مبهم بوده و حرف و حدیث‌های فراوانی از این پشت‌پرده‌ها در افکار عمومی منتشر شده و سبب افزایش نارضایتی شهروندان و کاهش شدید اعتماد شهروندان به دولت شده است.
سوم- جاده‌های مرگ: جاده‌های کهگیلویه و بویراحمد از گچساران به گناوه تا یاسوج به اصفهان، لیکک و بهمئی و …  که تبدیل به جاده‌های مرگ شده‌اند و روزانه شاهد کشته شدن چندین نفر از هموطنان در این جاده‌ها هستیم.
برعکس تبلیغات و آمارهای رسانه‌ای که مدعی کاهش تلفات جانی و مالی حوادث رانندگی در استان هستند، به خصوص از ابتدای سال ۱۳۹۸ تعداد هم‌استانی‌های کشته شده در جاده‌های استان به شدت افزایش یافته است و خانواده‌های بسیاری از این استان را عزادار ساخته است. 
و …
کهگیلویه و بویراحمد دارای منابع بالقوه بسیاری است که هیچ منفعتی برای شهروندان خود ندارد، آب، نفت و گاز، و حتی چوب جنگل‌های این استان توسط گروهی خاص غارت شده و منافع  این منابع در واقع نصیب دیگر استان‌ها می‌شود.
اکنون که قرار است یک استاندار جدید با صفت برجسته “خستگی ناپذیری” به کهگیلویه و بویراحمد تشریف آورند، لازم است تا ایشان بدانند که جلوه‌های نابسامانی امور و ناکارآمدی و ناتوانی مدیران به خوبی قابل مشاهده است و این نارضایتی و ناخشنودی شهروندان سبب کاهش اعتماد به دولت و کاهش مشروعیت دولت در افکار عمومی استان شده است.
جناب آقای کلانتری به قلب مشکلات، بحران‌ها و نارضایتی‌ها از دولت یعنی کهگیلویه و بویراحمد می‌آیند، امیدواریم مانند برخی مسئولین استان، مدیری پروازی نباشند و برای حس بهتر شرایط استان و بحران‌ها، خانوده محترم‌شان را نیز به استان بیاورند. 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رامین پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵

سلام بر دکتر کهسرک