کد خبر : 26901
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱

قشقایی و نابودی از درون

قشقایی و نابودی از درون

.

پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان؛

مدت ها بود قصد نگارش هیچ گونه مطلب یا نوشته ای را در رابطه با فضای سیاسی اجتماعی گچساران را نداشتم. چون این فضا هنوز به پختگی سیاسی و تحمل منتقد و آزادی اندیشه ها وتضارب آرا وعقاید نرسیده است. اما گاهی ظهور و بروز بعضی پدیده ها که باعث آسیب و زیان اجتماعی می شود فراخود انسان را مجاب می کند که به تبیین این پدیده ها جهت خسارت کمتر بپردازد.
هدف اصلی این نوشته کوتاه تبیین و بررسی شرایط فعلی جامعه شناسی سیاسی قشقایی های گچساران با رویکردگذار است.
این روزها بررسی وضعیت سیاسی اجتماعی و اقتصادی قشقایی ها قلب هر انسان آزاده و عدالتخواهی را به درد می آورد.جامعه ای که نزدیک به نصف جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند دراثر بی عدالتی ها و تبعیض ها همانند آوارگان کوزوو یا اقلیت های گرفتار در چنگال حکومت های خودکامه زندگی می گذرانند. از بیکاری فرزندانشان گرفته تا وضعیت بد کیفیت زندگی شان و وضعیت نامطلوب اقتصادی شان آنهارا با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.(سهم نزدیک به صفر درصد در استخدام ها).
دراین قسمت نگارنده بیشتر به وضعیت بدشرایط سیاسی در بین تصمیم گیران سیاسی این قوم می پردازد که وضعیت رقعت بار فعلی ناشی از عملکرد گذشته آنها است.

قشقایی ها در انتخابات گذشته با رای هفتاد درصدی خود به نماینده فعلی به دنبال تغییر شرایط بد زندگی شان بودند.دراین بین تعدادی از اصلاح طلبان این قوم که احساس نزدیکی بیشتری با نماینده داشتند خود را به عنوان لیدر و معتمد و مطالبه گر به مردم معرفی کردند و سعی در بسیج عمومی هم زبان هایشان برای همراهی با تاجگردون بودند.جناب نماینده هم با صحبت ها و تکنیک های خاص خود توانست صاحب رای حداکثری قشقایی شود.
ولی بعد از گذشت حدود هفت سال از نمایندگی تاجگردون حقوقهای حداقلی این قوم برآورده نشد و روز به روز وضعیت شان بدتر از گذشته گردید.فقط دراین بین تعدادی محدود از لیدرها (بوقچی ها) توانستند به منافع مادی دست پیدا کنند.
تاجگردون با بررسی و علم به اوضاع قشقایی ها خوب می دانست لیدرهای(بوقچی ) قبلی دیگر دست شان در بین توده های قشقایی رو شده و درآینده نخواهند توانست دوباره با وعیده و وعید همزبان هایشان را فریب بدهند و ریش گرو بزارند. بنابراین تصمیم حساب شده ودرستی گرفت سعی کرد با زرنگی خاص خودش زمین بازی را تغییر دهد و اینبار با بی تفاوتی و رها کردن لیدر های سوخته اصلاح طلب قبلی خود که می دانست تحت هرشرایطی راه جز حمایت دوباره از وی ندارند به سمت جذب اصولگرایان برود و به لیدرسازی(بوقچی) دربین این طیف بپردازد.
این کار برای تاجگردون وهم اصولگرایان ترک سختی های خاص خود را داشت.چون ارتباط مستقیم و نشست وبرخاست حضوری باهم عملا ناممکن بود.قطعا اینجا نیاز به تعدادی جوشکار قابل اعتماد از جنس لمپنی نه نخبگانی از بدنه خوداصولگرایان بود که بتوانند معاملات را جوش بدهند.
تاجگردون با بهره گیری از یار دیرین خود در بدنه اصولگرایی قشقایی که تاحدودی انتخابات گذشته راهم دربین قشقایی ها با زیرکی خاصی مدیریت کرده بود توانست جوشکار ها را پیدا کند.باپیدا کردن جوشکار و آموزش آنها توانست اهداف خود را دربین اصولگرایان ترک دنبال کند.
سرانجام جوشکار ها توانستند تعدادی از اصولگرایان ترک را با وعده وعید وتطمیع مالی با خود همراه بکنند.از آنجایی عده ای از این اصولگرایان ترک دربین اصولگرایان شهرستان شناخته شده اند هستند وگاها مسئولیت هایی داشتند عملا نمی توانند آزادانه برای تاجگردون کار کنند و سعی دارند برای روز مبادا دو طرف را باهم داشته باشند. البته متناسب با ظرفیت هایشان دراین راستا از آنها استفاده می شود‌.
دراین بین عده ای را به خط مقدم فرستاده اند و همراه لیدرهای(بوقچی) قبلی برای نماینده تبلیغ دروغین در بین همزبان هایشان میکنند.
عده ای را درپشت صحنه مامور کرده اند که با آمدن کاندید ترک به بهانه شکست دوباره و…. مخالفت کنند و هرکاندید ترک که اعلام کاندیداتوری کرد به هرطریقی شده ممانعت کنند.
تا گروه اول راحت تر بتوانند رای ترک ها را به سبد تاجگردون بریزند. البته دراین راستا یکی از کاندیداهای مطرح را مهار کردند.
عده ای را مامور کرده اند با چهره ضدتاجگردونی در بین اصولگرایان که تن به معامله نداده اند نفوذ کنند و برنامه ها و اقدامات را رصد کنندو گزارش دهند. در نهایت مجموع این اقدامات باعث درگیری و افزایش تنش درون ایلی ونابودی قشرضعیف و فقیر قشقایی خواهد شد ودر خوشبینانه ترین حالت عده ای بوقچی باسفارش نماینده به محدود منافع مادی برسند.
آنچه که نگارنده را امیدوار میکند آگاهی جوانان قشقایی و تلاش در جهت آگاه سازی توده ها و مستضعفین از این فتنه ها و نیرنگ ها است.
ان شالله در نوشتارهای بعدی صریح تر و شفاف تر با جوانان ایلم سخن خواهم گفت.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی.
مهدی پیام
روان شناس و مدرس دانشگاه
عضو شورای مرکزی جریان عدالتخواه استان کهگیلویه و بویر احمد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حقیقت دوشنبه , ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰:۱۳

اقشار مختلف در استان و خصوصأ گچساران هیچ تفاوتی از نظر حقوق مدنی ندارند جایگاه هرقومی نیز در شرایط خود نیاز به تشویش اذهان ندارد اینکه برخی برای خوراک تبلیغاتی و به جهت اسم در کردن به فکر سوء استفاده از تعصبات قومی می نمایدخود نشان از تعصبات کورکورانه برخی سیاسی کاران تازه به دوران رسیده است که همیشه فضای سیاسی کچساران را ملتهب میسازند بساکه نام مسئولین ونماینده کنونی را در گیر نگرشهای قومی وقبیله ای روحیات مردم را به نسبت تعصب قومی جریحه دارکنند,نماینده یک شهرستان متعلق به اکثریت مردم است نه اقلیت ثانیأ این سهم خواهی نه برای قوم ترک بلکه پلکانی برای کسب جایگاه فردیست که بدینویسله برای بدست آوردن جایگاه بهتر از نام ونشان و گله قومیتی استفاده تا تاجگردون به خواسته نویسنده پاسخ مثبت بدهد,در پایان خواسته های شخصی برخی نباید بعنوان یک حرکت خلاف خواسته نماینده باشد تا برای مقصود پای خواستگاه ایلی وطایفه ای را به رغم اختلافات فکری واعتقادی و خط مشی به میان آورد سخنان منتقدنه از طرف قوم قشقایی بلکه از طرف شخص خاص بیان شده است

سیا جمعه , ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴

ککام جان شما خودتون دوره قبل هم زبان خودتون رو به وعده های پوچ فروختین