١٩ آبان | واکنش رئیس کل دادگستری استان به آزادی لهراسب باقری

 • تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷ | ۲۱:۵۶ | کد خبر : 26744 |
 •   

  .

  «لهراسب باقری» در آستانه تحویل سال نو مشمول عفو رهبر انقلاب قرار گرفت و از زندان آزاد شد. اعلام این خبر واکنش‌‌های زیادی در سطح جامعه داشت و هر کسی از ظن خود در این باره قضاوت می‌کند و می‌نویسد.
  بعضی رسانه‌ها نوشتند که لهراسب باقری که به دلیل جعل سند در پتروشیمی بویراحمددنا به ۳ سال حکم قطعی زندان محکوم شده بود، مورد مشمول عفو رهبری قرار گرفت و از زندان آزاد شد.
  همچنین این رسانه‌ها نوشته بودند که ملاقاتی بین حجت‌الاسلام مزارعی رئیس کل دادگستری استان و لهراسب باقری انجام گرفت و آزادی او را به این ملاقات ربط می‌دادند.
  بعد از انتشار این مطالب روابط عمومی اداره کل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد با انتشار متنی در باره آزادی لهراسب باقری نوشت: «در سالروز ولادت با سعادت امام جواد (ع) جشن کرامت ویژه زندانیان، همراه با آئین آزادسازی ۵۱ زندانی جرائم غیرعمد در زندان مرکزی یاسوج با حضور رئیس کل محترم دادگستری و اعضای محترم شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار و در حاشیه این برنامه، احدی از زندانیان تقاضای ملاقات حضوری با حجت‌الاسلام و المسلمین مزارعی را داشت که موضوع درخواست به استحضار ایشان رسید و رئیس کل محترم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در راستای توجه به کرامت انسانی و حفظ حقوق شهروندی مددجویان و به رسم دیدارهای قبلی وی با زندانیان با این تقاضا موافقت و این ملاقات با حضور مدیرکل زندان‌های استان، رئیس زندان و تیم امنیتی در دفتر زندان محقق شد و صراحتاً اعلام می‌گردد که آزادی شخص مورد نظر صرفاً در راستای اجرای بخشنامه عفو اعطایی و دستورالعمل مرخصی ایام نوروز بوده و هیچگونه ارتباطی با این دیدار نداشته است.
  همچنین، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مزارعی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص آزادی این زندانی و عفوی که شامل حال این شخص شده است، اظهار کرد: قبل از هر چیز میلاد حضرت امیرالمومنین(ع) را تبریک می‌گویم همچنین سال ۹۸ و فرا رسیدن نوروز را به مردم استان تبریک می‌گویم و باید در همین ابتدای سال بیانیه گام دوم انقلاب را که توسط مقام معظم رهبری تدوین شده اجرایی و عملیاتی کنیم و در کنار آن مبارزه با فساد یکی از مهم‌ترین وظایف ما به شمار می‌رود که در سال جدید قاطعانه‌تر از گذشته به پرونده‌ها ورود می‌کنیم.

  رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به سیر عفو یکی از زندانیان استان که طی چند روز اخیر در برخی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی به آن پرداخته شده اشاره کرد و گفت: در طول سال چندین بار به مناسبت‌های مختلف عفو شامل زندانیان غیر عمد عمد می‌شود که امسال هم به مناسبت میلاد حضرت جواد الائمه برنامه‌ای برای آزادی تعداد ۵۱ زندانی در زندان مرکزی یاسوج وجود داشت.
  مزارعی گفت: با دعوت مدیرکل زندان‌ها و همچنین رئیس زندان مرکزی و تنی چند از عوامل دستگاه قضایی به آن جا رفتیم و پس از سخنرانی و برنامه‌های دیگر این تعداد زندانی آزاد شدند.
  وی ادامه داد: پس از این بود که بنای خروج از زندان را داشتیم که در همین حال اطلاع دادند یکی از زندانیان اصرار بر دیدن شما دارد و هر چند وقتی برای ماندن نداشتیم، پرسیدیم که چه کسی است که لهراسب باقری معروف به بهنام باقری را معرفی کردند.
  این مسؤول افزود: به ما گفتند که زندانی در اتاق مدیر زندان است که برای شنیدن حرف‌های او به مانند سایر زندانیان به اتاق مدیر زندان رفتیم که زندانی تقاضای ملاقات خصوصی کرد و اصرار داشت که حرف‌های محرمانه دارد اما هم بنا به الزامات امنیتی و هم عقیده خود ما بر شنیدن علنی حرف‌های وی در حضور مدیرکل زندان‌ها و مدیر زندان مرکزی یاسوج و سایر افرادی که با ما بودند حرف‌های وی را مبنی بر اصلاح شدن خود در زندان و پشیمانی شنیدیم و همچنین تقاضا داشت که پرونده‌های وی مورد بررسی قرار گیرند که گفتیم از حیطه کار ما خارج است و در اختیار قاضی پرونده است و شما هم می‌توانید با حضور در دادگاه و نزد قاضی از خود در خصوص پرونده‌ها دفاع کنید.
  مزارعی با بیان این که پس در می‌یابیم که هیچ گونه ملاقات خصوصی و محرمانه‌ای در کار نبوده و این را مدیرکل زندان‌ها و مدیر زندان مرکزی و رئیس دفتر ما و تیم حفاظت و سایر افرادی که حاضر بودند گواهی می‌دهند اظهار کرد: اما در خصوص عفوی که شامل حال این فرد زندانی شده باید گفت که بنا به دستور مقام معظم رهبری امسال عفو گسترده و بی‌سابقه‌ ۱۰۰ هزار نفری بنا به پیشنهاد آیت‌الله آملی لاریجانی در کل کشور صورت گرفت که از این تعداد ۱۰۰۰ نفر سهمیه استان بود.
  وی گفت: این عفو در حوزه کار دادستانی است و طبق مفاد دستورالعمل عفو و بررسی آن؛ این آقا و خواهرزاده‌های وی نیز مشمول عفو می‌شدند و می‌توانستند از قانون عفو استفاده کنند.
  رئیس کل دادگستری استان خاطرنشان کرد: محض اطلاع سایت‌های خبری و کانال‌های تلگرامی که دیدار محرمانه و عفو را به هم پیوند زده‌‌اند باید گفت که نه ملاقات محرمانه‌ای در کار بوده و نه قانون عفو در دست بنده است که بتوانم برای کسی عفو صادر کنم.
  وی با تذکر به برخی رسانه‌ها که کاسه داغ‌تر از آش نباشند افزود: اگر در آن روز یک جانی قاتل هم تقاضای ملاقات با بنده را می‌کرد می‌پذیرفتم همچنان که سالانه چندین بار به زندان می رویم و حرف زندانیان را می‌شنویم.
  مزارعی با اظهار تاسف از برخی اظهارات و خبرها با عنوان ملاقات نامحسوس و معنادار خاطرنشان کرد: این عفو در خصوص سه سال زندانی این فرد به جرم استفاده از سند مجعول در پرونده پتروشیمی بود اما پرونده این فرد مختومه نیست و پرونده‌ای در تهران دارد که با وثیقه ۲۶ میلیارد تومانی آزاد شده و پرونده‌ای هم در یاسوج دارد که برای آن هم با  وثیقه ۴ میلیارد تومانی آزاد است.
  رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این که عفو در یک پرونده به معنای تمام شدن برنامه نیست افزود: از نیروهایی که خود را منتسب به انقلاب می‌دانند توقع داریم که سعه صدر بیشتری داشته باشند و همه جوانب را در نظر بگیرند چرا که اگر برای مثال در روزی که این زندانی تقاضای ملاقات با ما می‌کرد و اجابت نمی‌کردیم معنای غرض‌ورزی می‌گرفت و اگر در خصوص عفو وی هم موضع‌گیری می‌کردیم باز هم غرض ورزی نام داشت و در مورد این فرد و این پرونده به مانند سایر پرونده‌ها هیچ گاه اغراض شخصی را مد نظر قرار ندادم و نخواهم داد.
  وی با انتقاد دوباره از برخی افراد که واژه ملاقات معنادار و خصوصی با یک ابر بدهکار بانکی را به کار برده‌اند افزود: مگر می‌شود خودمان وارد پرونده‌ای شویم و این قدر پرونده سر و صدا داشته باشد و دست آخر خودمان ملاحظه‌کاری کنیم و آبروی خودمان را در نظر نگیریم؟.
  مزارعی گفت: وقتی که من وارد چنین پرونده‌ای شدم بعضی‌ها کجا بودند در حالی که همه می‌دانند برای برخورد با جرائم و مفاسد تا از دست دادن جان خودمان هم پیش رفتیم.
  وی افزود از رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی و مسؤولان آن‌ها انتظار می‌رود که نسبت به نوشته‌ها و مطالب خود آگاهی و دقت بیشتری داشته باشند چرا که انتشار این موضوعات تشویش اذهان عمومی و قابل برخورد است لذا باز هم تاکید می‌کنم که مگر فرد مریض باشد که ابتدا وارد پرونده‌ای شود و برخورد کند بعد به راحتی قضیه را رها کند.
  رئیس‌کل دادگستری استان در پایان از پی‌گیری مجدانه و با قدرت و قوت خود برای رسیدگی به پرونده‌های مفاسد خبر داد و گفت: از بیت‌المال دفاع می‌کنم و پرونده‌هایی را که وجود دارد تا آخر مورد پی‌گیری قرار خواهم داد.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  آخرین مطالب