• تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۳ | کد خبر : 26707 |
 •   

  کرم جانی پور رئیس دانشگاه آزاد یاسوج

   

  کرم جانی پور رئیس دانشگاه آزاد یاسوج درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس با بیان اینکه یک سری اشکالات به  استانی شدن انتخابات وارد است گفت:  صدمات و لطمه های جبران ناپذیر ابطال انتخابات در یک حوزه انتخابیه خصوصا در استان های بزرگ به نحوی که امکان دارد با ابطال دو حوزه انتخابیه اصلی بزرگ عدد نمایندگان مجلس از چهار و پنج  بیفتد.

  کرم جانی پور بیان کرد: نظر به آثار و پیامد های منفی ابطال انتخابات هیئت های اجرایی و نظارت، شورای نگهبان به ناچار با تسامح بیشتری برخورد کرده و این امر زمینه  ساز بروز تخلفات و جرایم انتخاباتی بیشتری خواهد شد.

  دکترای  حقوق جزا گفت: قطعا اجرای این طرح باعث هزینه فراوان و افزایش بار اقتصادی دولت و داوطلبان نمایندگی مجلس خواهد شد به تبع این طرح کسانی موفق تر خواهند بود که از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار باشند لذا برخی از داوطلبان  نیز به دلیل عدم تمکن مالی از شرکت در انتخابات منصرف می شوند.

  جانی پور عنوان کرد: با این طرح در استان هایی که قومی و قبیله ای هستند  در صورت عدم نظارت صحیح امکان به روز اختلافات قومی، قبیله ای و مذهبی وجود دارد.

  وی  با اشاره به اینکه خود طرح نیز  دارای اشکالاتی است گفت:  به نظر می رسد مهمترین ایراد این طرح شرط مندرج در تبصره (۱) ماده ۲۸ مکرر است با این عنوان ” هر داوطلب نمایندگی باید متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه فرعی محل ثبت نام بوده یا سابقه حداقل  پنج سال  سکونت مستمر متصل به زمان ثبت نام در آن محدوده و .. را داشته باشد.

  رئیس دانشگاه آزاد یاسوج ادامه داد: اما این شرط جامع و مانع نیست چرا که امکان دارد شخصی بیست سال در یک حوزه انتخابیه فرعی سکونت داشته ولی چند ماه قبل از زمان ثبت نام محل سکونتش تغییر یافته باشد و عملا از این حق محروم شود لذا عرف قانون نویسی به این شیوه است که قید متوالی و متناوب هر دو ذکر شود.

  جانی پور افزود: از طرفی مهمتر اینکه به محل فعالیت مهم و شغل یا شغل داوطلب نشده است و این یک نقص اساسی است چرا که امکان دارد محل اشتغال یا حرفه مهم داوطلب سالیان متمادی در یک حوزه انتخابیه دیگری بوده اما به دلیل نزدیکی مسافت آنجا را به عنوان محل سکونت انتخاب نکرده که در این صورت نمایندگی ان حوزه از او سلب می شود.

   

  برچسب ها:

 • امروز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  آخرین مطالب