١٩ آبان | کمبود اعتبار،چالش مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد

 • تاریخ انتشار خبر: پنج شنبه, ۲۵ بهمن , ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۵ | کد خبر : 25867 |
 •   

  به گفته کارشناسان امور زیست محیطی ،کمبود اعتبار در کهگیلیوه و بویراحمد با داشتن افزون بر 312 هزار هکتار منطقه حفاظت شده ،صیانت از این مناطق را به یک چالش زیست محیطی تبدیل شده است.

  مناطق حفاظت شده استان ثروتی خدادادی هستند که همه مردم و مسئولان در حفاظت و صیانت از آن مسئول هستند.
  راهسازی، استخراج معادن، کشاورزی، دامپروری، شکار و بهره برداری های بی رویه، خشک سالی، کمبود امکانات، تغییرات اقلیمی، کمبود محیط بان، فرسایش بادی و کم توجهی های دیگر از جمله تهدیدهایی است که نفس این عرصه های طبیعی را به شماره انداخته است.
  ادامه بی توجهی ها و نابودی برخی از منابـع زیسـت طبیعـی کشور از جمله مناطق حفاظت شده که در یکی دو دهه اخیر شدت یافته است به تاکید صاحبنظران امر عواقـب جبران ناپذیری را در پـی خواهد داشت.
  سازمان حفاظت محیط زیست طبق تعاریف و معیارهای جهانی، ایران را در این بخش در چهار طبقه تقسیم کرده که شامل پارک های ملی، آثار طبیعی ملی، منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش است.
  ۱۰٫۵ درصـد مسـاحت کشور بـه مناطـق حفاظت شـده اختصـاص دارد تـا در ایـن مناطـق زیسـتگاه های گیاهی و جانوری کشـور حفظ و حراسـت شـوند، کارکـرد آنهـا در اصـل حفاظـت از گیـاه، جانور و اکوسیسـتم بوده اسـت.
  کهگیلویه و بویراحمد با توجه به موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر ۲۰ درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود ۴۰ درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
  هم اینک هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان وجود دارد.
  از همه مهم تر پارک ملی دنا و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار دارای ۱۵۵ گونه جانوری و پرنده، ۲۴ گونه جانوری پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده است.
  منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیاست که در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان اولین ذخیره گاه بعد از انقلاب، دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسید.
  یکی از چالش های بودجه ریزی در حوزه محیط زیست نادیده گرفتن ظرفیت های استان ها و مناطق مختلف است.
  تعداد محیط بانان و اعتبارات محدود در این استان نسبت به وسعت مناطق حفاظت شده بسیار کم بوده و هم اینک به ازای هر چهار هزار و ۱۶۰ هکتار منطقه حفاظت شده یک محیط بان در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
  این در حالی است که طبق استانداردهای بین المللی برای هر یک هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد.
  گستردگی مناطق ، توپوگرافی های خاص کوهستانی و وجود تنوع اقلیم و حیات وحش ،به روز شدن تجهیزات محیط بانان را ضروری کرده است.
  یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر کمبود اعتبارات با مشکلاتی از جمله کمبود نیرو و خودرو نیز مواجه است.
  خرداد ۱۳۹۵، محیط ‌بان «علی آرامش‌فر»، سرپرست منطقه حفاظت شده دنای شرقی به همراه ۲ محیط‌ بان دیگر برای مأموریت به منطقه اعزام شدند.
  هنگام انجام مأموریت، «آرامش‌فر» ازسوی یکی از شکارچیان متخلف از ناحیه پای راست مورد اصابت گلوله تفنگ ساچمه زنی قرار گرفت و زخمی شد.
  همچنین در درگیری مسلحانه دوشنبه هشت خرداد ۱۳۹۵ بین چهار شکارچی غیرمجاز با محیط بانان در منطقه حفاظت شده کوه خاییز شهرستان کهگیلویه در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد منجر به زخمی شدن یکی از شکارچیان شد.
  فرماندار دنا گفت: قسمت جنوبی منطقه حفاظت شده دنای شرقی در حوزه استحفاظی استان کهگیلویه و بویراحمد و قسمت شمالی آن در پادنا و سمیرم استان اصفهان قرار دارد.
  وی افزود: برای حفاظت از دنا ،محیط بانان این استان مرزهای هر دو استان را پوشش می دهند در حالی که منابع مالی این استان به تنهایی جوابگوی حفاظت از محیط زیست نیست.
  وی ابراز امیدواری کرد تدبیری اندیشیده شود که یا منابع تخصیصی به استان بر اساس ظرفیت ها و گستره جغرافیایی مناطق حفاظت شده استان پیش بینی شود و یا استان اصفهان نیز اعتباری برای حفاظت از حوزه استحفاظی خود در نظر بگیرد.
  نادیده گرفته شدن ظرفیت های استان به خصوص در مناطق حفاظت شده از موضوعاتی است که به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تنها مربوط به دنای شرقی نیست.
  محسن جعفری نژاد گفت: با اینکه به لحاظ تقسیمات کشوری بخشی از منطقه حفاظت شده خائیز در استان خوزستان قرار دارد اما حفاظت از آن به عهده استان کهگیلویه و بویراحمد است در حالی که در تخصیص منابع کشوری این موضوع دیده نشده است.
  وی افزود: محیط بانان آن چنان خود را در مقابل مناطق حفاظت شده و طبیعت مسئول می دانند که هرگز به بهانه کمبود اعتبار، حفاظت از طبیعت را مرزبندی نمی کنند با این حال باید این موضوع جدی گرفته شود.
  جعفری نژاد یکی از دلایل نادیده گرفتن ظرفیت های استان ها را در برنامه ریزی و بودجه بندی، عدم تدوین و به جمع بندی نرسیدن طرح آمایش سرزمین عنوان کرد.
  وی با بیان اینکه همه ظرفیت های استان برای آموزش و توانمند سازی جوامع محلی به کار گرفته شده ،افزود: این موضوع همچنان جای کار دارد زیرا به رغم همه پتانسیل های استان،گردشگری بی ضابطه و اشتغال ناپایدار باعث شده مردم از این ظرفیت ها منتفع نشوند.
  جعفری نژاد با اشاره به اعتبار ریزگرد ها که به صورت کامل به استان خوزستان اختصاص داده شده ،گفت: بهمئی ، کهگیلویه و گچساران در این استان سالانه خسارات زیادی از ریزگرد ها داشته اند اما ریالی اعتبار از این محل دریافت نکرده اند.
  وی یادآوری کرد: بی توجهی به موضوع ریزگردها در استان کهگیلویه و بویراحمد در آینده می تواند برای بخشی از کشور خسارت ساز باشد زیرا این استان تامین کننده آب تعدادی از استان های کشور از جمله خوزستان است.
  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: ظرفیت های استان برای کمک به دنا و منطقه حفاظت شده خاییز پاسخگو نیست و استفاده از ظرفیت های ملی در کنار آن می تواند دنا را حفظ کند.
  مدیرکل توسعه پایدار محیط زیست کشور در سفر دی ماه خود به کهگیلویه وبویراحمد گفته بود:۱۵ نماینده استان خوزستان یکدست و یک صدا برای گرد و غبار اعتراض کردند اما تاکنون یک گزارش از استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان وجود ریزگردها به تهران مخابره نشده است.
  کتایون حجتی گفت: این استان پتانسل های با ارزشی چه از نظر طبیعی و چه انسانی دارد و نسبت ۷۰ درصدی جمعیت روستایی به جمعیت شهری یکی از مزایای شهرستان دنا در منطقه حفاظت شده دنای شرقی است.
  وی ادامه داد: کالاهای محیط زیستی چون مجانی هستند قدرشان را نمی دانیم اما در چند سال اخیر موضوعات زیست محیطی از حالت لوکس خارج شده و دغدغه عمومی شده است.
  حجتی افزود: شاخص بین المللی عملکرد محیطی (EPI ) نشان می دهد ایران در حوزه محیط زیست در سال ۲۰۱۶ در رتبه ۱۰۵ و دو سال بعد به رتبه ۸۰ رسیده است و این نشان می دهد اقدامات انجام شده موثر بوده است.
  وی با بیان اینکه برای حفظ محیط زیست ایجاد مشاغل سبز حرف اول را می زند گفت: این مشاغل مانع تخریب محیط زیست و کاهش انرژی شده و می تواند ابزاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.
  حجتی یادآوری کرد برای حرکت به سمت ایجاد مشاغل سبز و حفاظت از محیط زیست نیاز به اطلاع رسانی و آموزش است زیرا بسیاری اوقات اطلاع رسانی ها خوب نبوده و بسیاری از افراد نمی دانند کاری که انجام می دهند محیط زیست را تخریب می کند.
  وی ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک ظرفیت هاو چالش های مناطق مختلف کشور احصا و در تقسیمات کشوری وارد شده و امتیاز دهی شود تا استان ها بیش از توانشان تحت فشار قرار نگیرند.
  کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.
  کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۸۰ هزار هکتار جنگل است که بلوط گونه غالب این جنگل‌ها محسوب می‌شود.
  کهگیلویه وبویراحمد بیش از یک میلیون و ۷۲۲ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که ۸۷۰ هزار هکتار از این میزان جنگل های بلوط است.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
  آخرین مطالب