١٩ آبان | سردار قشقائی؛ رهبر ائتلاف علیه تاجگردون یا سیدقدرت

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۲۱ بهمن , ۱۳۹۷ | ۰۰:۳۶ | کد خبر : 25715 |
 •   

  بهنام عکاشه؛

   

  استقبال جالب توجه قشقائی ها و اصولگرایان از سردار محبوب شان در گلزار شهدای گچساران، نگاه ها را بیش از پیش به سخنرانی فردای احمد خورشیدی جلب کرده است.

  رسانه های راست هم که مدت ها با انعکاس اخبار سیدقدرت سرگرم بوده اند، از ورود سردار به گچساران ابراز شادمانی نموده و به تحلیل و گزارش در این باره پرداخته اند.

  اما حضور این مرد در معادلات سیاسی چه میزان اهمیت داشته و اساسا آیا او از وزنی برابر با دوران احمدی نژاد برخوردار است؟

  واقع این است که خورشیدی از خانواده های قدیمی گچساران بوده که کمتر کسی در اصالت آن تردیدی دارد.

  احمد خورشیدی آزاد به همراه تنی چند از جوانان انقلابی دهه پنجاه، از بنیانگذاران سپاه گچساران بود که وقتی وارد سیاست شد بیشتر سر زبان ها افتاد.

  بر خلاف  آنکه ترک ها را مردمی آرام می پندارند اما او در حرکتی عجیب در سخنرانی سال ۸۶ و در حالی که قلعه باشت را می دید شروع به ترکتازی کرده و خانواده جوان باوی را که در آن روزها او را سردار بی قپه نامیده بود به طرز جسورانه ای مورد حمله قرار داد.

  این روزها درست وقتی احساس می شد که ترکها حوصله بازگشت به عرصه انتخابات را ندارند و فی الواقع جامعه سیاسی از هم گسیخته به نظر می رسد، او یک تنه بار سکوت لیدرهای قشقائی ها را شکست.

  او که تنها چندماهی از تصویرش با تاجگردون و گرگین پور نمی گذشت، به یکباره خلاف ادعاها، بر علیه تاجگردون سخنرانی نمود و هوادارانش را به سال ۸۶ برد.

  تاجگردون اما بیکار ننشست و علیرغم توصیه مشاورانش مبنی بر سکوت در برابر انتقادات با توجه به بیماری اش، به خورشیدی تاخته و بدون اشاره مستقیم به نام خورشیدی، او را متهم به باج خواهی کرد.

  اتهامی که برخی سیاسیون، آن را بیش از آنکه معطوف به خورشیدی بدانند متوجه کلیت جامعه سیاسی قشقائی می دانستند.

  حالا سخنرانی فردای خورشیدی در حسینیه بهبهانی ها، می تواند نقطه عطفی در مناسبات قشقایی- تاجگردون باشد.

  این سخنرانی نمی تواند یک سخنرانی عادی تلقی شود. درست ۱۴ ساعت پس از او سیدقدرت در دهدشت سخنرانی خواهد داشت و نتایج سخنان سردار می تواند عاملی برای سخنرانی سیدقدرت تلقی شود.

  انتخاب زمان، مکان و حتی نوع دعوت سخنرانی خورشیدی بسیار هوشمندانه به نظر می رسد و بعید است اطاق فکری پشت آن نباشد.

  آنها حسینیه بهبهانی ها را برای او در نظر گرفته اند. کلونی مهمی که به نوعی یکی از حیات خلوت های تاجگردون است.

  انتخاب یک روز قبل از راهپیمائی چله انقلاب و ۱۴ ساعت پیش از سخنرانی سیدقدرت در دهدشت نمی تواند تصادفی باشد.

  مهم تر از همه اینکه جریانی که او را به سخنرانی دعوت نموده، سازمانی غیردولتی است و به این ترتیب او می تواند آنچه را می خواهد بگوید.

  اما این همه ماجرا نیست. تقریبا هیچ یک از لیدرهای جدید و قدیم تاجگردون از قوم قشقائی از خورشیدی استقبال نکرده و این پیام را فرستادند که او نمی تواند از طرف قوم قشقائی سخن بگوید.

  چپ های قشقائی مانند زمستان ۱۳۹۴ که فولادی را رها کردند این بار نیز روی خوشی به خورشیدی تشان ندادند تا دست او حتی خالی تر از فولادی ۴ سال پیش به نظر برسد. چه حتی جمعی از لیدرهای تازه پیوسته به جبهه تاجگردون نیز از اردوگاه قشقایی فاصله گرفته اند و حاضر نشدند در بازی احتمالی اصولگرایان ترک، شرکت کنند.

  اتفاقات چند روز گذشته حول محور سیدقدرت و بیعت اصل در کنار استقبال امروز بیعت اصل و فولادی از خورشیدی، برخی هواداران تاجگردون را به ایجاد ائتلافی درون جبهه اصولگرایان علیه تکروی های احتمالی در این جبهه، خوشبین کرده است.

  همه چیز در پسین فردا مشخص خواهد شد.

  هنوز مشخص نیست اصولگرایان از این مراسم با چه کیفیت و چه کمیتی استقبال می کنند و واکنش آنها به اعلام مواضع خورشیدی چه می تواند باشد.

  اما فردا چه چپ های ترک شرکت کنند و چه نکنند، چه بزرگان اصولگرا استقبال کنند یا نکنند، چه حسینیه بهبهان پر شد چه نشود، چه خورشیدی انقلابی سخن براند یا سیاسی، فردا احتمالا روز مهمی در تاریخ سیاسی گچساران و بویژه قشقائی خواهد بود.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
  آخرین مطالب