١٩ آبان | گچساران و باشت گوشه ای کوچک و بی تاثیر در سرای زاگرس

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۷ | کد خبر : 25230 |
 •   

  .

   سالها قبل کتاب باوی گوشه ای در سرای همایونی نوشته دوست خوبم نادر عسکری را خواندم. کتابی که به بررسی نقش ایل باوی در تحولات منطقه ای و نقش خوانین و بزرگان در تغییرات و اتفاقات آن دوران را از سینه راویان به سینه کاغذ منتقل کرد.
  کاری به محتوای کتاب ندارم آنچه این روزها ذهنم را درگیر کرده است تشابه نام کتاب و آینده این ایل و منطقه است که هر ذهن بیدار و خاطر آزاده ای را آشفته میکند.
  نگرانم که با این اتفاقات و طرح ها باوی گوشه ای بشود در عقب افتاده ترین سرزمین.
  طرح انتخابات استانی با وجود آگاهی داشتن از شرایط جمعیتی استان و تقسیمات کشوری طرحیست برای نابودی این استان کوچک با بافت قومی متعصب و تقسیمات نابرابر جمعیتی و طرحی برای محو شدن قطب اقتصادی ایران.
  مدتی قبل تحلیل علمی و کاملا واقع گرایانه دوست خوبم جناب دکتر حسینی نیک را در همین رابطه خواندم و متوجه جمعیت بیست درصدی حوزه گچساران و باشت در جمعیت ۷۲۰ هزار نفره استان (سه درصد باشت و هفده درصد گچساران) شدم.
  طرح انتخابات استانی که به زعم همه کارشناسان بی طرف موجب محو شدن حوزه های کوچک و ضعیف شدن مناطق محروم میشود در استان هایی با بافت قومی موجب ایجاد اختلافات شدید و اتفاقات ناخوشایندی خواهد شد که دودش به چشم مردم منطقه و تداوم فقر و فلاکت میشود.
  در استانی که پس از سالها جنگهای بویراحمد و باوی و چالش های یاسوج و گچساران تازه دارد به همزیستی مسالمت آمیز و پذیرش احترام برانگیز طرفین نزدیک میشود این طرح نامناسب میتواند جرقه ای باشد به انبار باروت .
  طرح انتخابات استانی در استانهای کوچکی چون کهگیلویه و بویراحمد که آرا بیش از مسائل سیاسی و منافع عمومی به مسائل قومی و منافع فردی بستگی دارد میتواند منشا اتفاقات بدی شود که اختصارا در ذیل می آید:
  ۱_شعله ور شدن اختلافات قومی و نهایتا اتفاقات ناگواری که سالها باعث دو دستگی و تفرقه و نزاع و کشت و کشتار و دعواهای مسلحانه می شد.
  ۲ _ شوراندن دموکراتیک مردم علیه یکدیگر.
  ۳_ سرازیر شدن بیش از پیش پول و تاثیر گذاری نگران کننده ثروت در انتخابات و وابسته شدن کاندیداها به مراکز ثروت و افراد ثروتمند و در نتیجه تاثیر پذیری از آنان و نهایتا حرکت در مسیر این مراکز و افراد.
  ۴ _ بی تاثیر شدن آرا طوایف و حوزه های کوچکی چون قشقایی و باوی و مهاجرین و در نتیجه پایین آمدن مشارکت و بی تفاوتی مردم در مسائل اجتماعی.
  ۵ _ سرکوب نخبگان واقعی و قدرت گرفتن افراد ثروتمند و طایفه دار( طوایف بزرگ) .
  ۶ _ مهاجرت نخبگان واقعی و قدرت گرفتن پخمگان و نهایتا نابود شدن محورهای توسعه و پیشرفت.
  ۷ _ مرگ دموکراسی و پدید آمدن دیکتاتوری قومیت در عصر دموکراسی.
  ۸_ انتصابات قومی و از بین رفتن مدیران نخبه و تاثیر گذار در چنین شرایط بدوی .
  ۹ _ پایین آمدن انگیزه خدمت و تلاش برای دستیابی به توسعه و عدالت و پیشرفت.
  ۱۰ _ مهاجرت آرام مردم برای دستیابی به شرایط بهتر و از بین رفتن تنوع قومی.
  ۱۱ _ بسط معاملات کثیف سیاسی برای رسیدن به اهداف و تشکیل گروه های مافیایی و قدرتمند و نتیجتاََ آسیب بیش از پیش به جامعه .
  ۱۲ _ ناکام ماندن استعدادهای مدیریتی و سرخوردگی و یاس در جامعه ی علمی و مدیریتی.
  ضمن احترام به همه عزیزان شبیه ترین ماکت انتخابات استانی در استان کهگیلویه و بویراحمد دوره اول شورای شهر دوگنبدان و همینطور شورای فعلی شهر باشت است ، انتخاب همه افراد از یک طایفه و منتخب آنان نیز شهرداری هم طایفه.
  عدم تاثیرگذاری طوایف کوچک و پایین آمدن میزان مشارکت و بی انگیزگی مردم و نخبگان برای شرکت در انتخابات و نهایتا تصمیم گیری و تصمیم سازی جز برای کل.
  در جامعه ای که ثروت و کثرت ایلی بر شایستگی و توان و استعداد چیره شود باید شاهد زالو پروری و حکومت دیکتاتوری پول بر عقل باشیم.
  و اینگونه است که گچساران و باشت گوشه ای کوچک و بی تاثیر میشود در سرای زاگرس.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
  آخرین مطالب