١٩ آبان | مدارسی که در گچساران لامپ ندارد و در باشت سرویس بهداشتی!

 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۲ | کد خبر : 22947 |
 •   

  .

  فرماندار گچساران با انتقاد از آموزش و پرورش گچساران به دلیل عدم رسیدگی به یکی از مدارس گچساران گفت: لیست مدارسی که نیاز به نوسازی و تجهیز دارند ارائه شده اما نامی از این مدرسه به میان نیامده است.

    روز گذشته همایش  صرفه جویی در مصرف آب با مشارکت آبفا دوگنبدان و آموزش و پرورش گچساران برگزار شد.

   

  در حاشیه برگزاری همایش آب که در دبستان دخترانه امامت گچساران با حضور برخی از مسوولان شهرستانی برگزار شد،  عبدالرحیم رحیمی با بیان اینکه  در طول یک هفته حداقل در یک مدرسه  حضور یافته و در مراسم صبحگاهی آنها شرکت می‌کنم،  اظهار کرد: آنقدر این کار را تکرار می‌کنم که گاها برخی مدارس را در طول سال تحصیلی بیش از دو بار سرکشی کرده‌ام.

   

   

   

   

  وی افزود: اما امروز به خود انتقاد دارم که برای همایش آب در این مدرسه شرکت کرده ام که با وضعیت اسفناک این مدرسه روبرو شدم.

   

  رحیمی با بیان اینکه وظیفه آموزش و پرورش و مسوولان آن اداره است که از مدارس بازرسی داشته باشند و گزارشات را به فرمانداری ارائه دهند، عنوان کرد: چرا مسوولان آموزش و پرورش تا این لحظه گزارشی از وضعیت این مدرسه به من ارائه نداده اند.

   

  فرماندار گچساران با بیان اینکه برخی از مدیران بیش از سه بار برای کمک به تجهیزات مدرسه خود به فرمانداری مراجعه داشته اند؛ افزود: چرا در این ۶ سال که من فرماندار هستم گزارشی از وضعیت این مدرسه حضوری و با تلفنی به من اطلاع رسانی نشده است.

   

  رحیمی ادامه داد: امسال اعتباری به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان برای نوسازی و تجهیز مدارس  این شهرستان اختصاص داده شده است.

   

   

  وی گفت: لیست مدارسی که نیاز به نوسازی و تجهیز دارند ارائه شده اما نامی از این مدرسه به میان نیامده است.

   

  رحیمی با بیان اینکه چه جریانی بوده که نامی از این مدرسه تاکنون به میان نیامده است؛ عنوان کرد: روز اول که من به عنوان فرماندار گچساران منصوب شدم اعتبارات نوسازی و تجهیز مدارس گچساران ۷۰۰ میلیون تومان بود که  با پیگیری های نماینده این مبلغ امسال  به ۱۴ میلیارد تومان رسیده است.

   

   

   بالاترین مقام اجرایی شهرستان گچساران تصریح کرد:  با پیگیری‌های نماینده گچساران و باشت مبلغ ۲۵ میلیارد ریال برای تجهیزات مدارس گچساران و باشت تخصیص داده شد.

   

   وی با بیان اینکه امروز من باید از مصرف آب در جمع شما سخن بگویم، گفت: متاسفانه با مشاهده وضعیت این مدرسه دیگر سخنی از صرفه جویی آب به میان نمی آید.

   

   رحیمی با اشاره به اینکه  یک بار می گویم اعتبار و پول نیست، حالا که هم پول و اعتبار است چرا کار نمی کنید، ابراز کرد: خود نیز ۲۹ سال سابقه معلمی دارم.

   

   

   وی عنوان کرد: یک ریال از اعتبارات نوسازی  پرداخت نمی شود تا زمانی که وضعیت مدارس گچساران در اولویت بندی قرار گیرند.

   

  رحیمی خاطرنشان کرد: برای نوسازی و تجهیز این مدرسه هر اعتباری که نیاز باشد شخصا خود تامین خواهم کرد.

   

    ۴۱۰ دانش آموز دختر و پسر دبستانی در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

   

   گفتنی است این  دبستان دارای ۱۲ کلاس درس است که  با کمبود میز و صندلی، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پرژکتور و  دیگر امکانات آموزشی است.

   

  توالت مهم تر از آن چیزی است که فکر می کنید این عبارت کلیدی در سایت سازمان جهانی که همه ساله ۱۹ نوامبر را روز جهانی توالت معرفی نمودند درج شده است.

   

  «توالت» یا به عبارت مصطلح در کشورمان «سرویس بهداشتی» درحالی سال‌ها است به مهم‌ترین چالش سفر در ایران بدل شده و گره کوری به همه راه‌حل‌های آن زده شده که جهان آن را به یک دانش و حتی جاذبه‌ای برای گردشگری تبدیل کرده است و برای ترقی آن، هر سال بهترین توالت‌ها را معرفی می‌کند.

  “توالت مهمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. ” این عبارت کلیدی را در سایت سازمان جهانی توالت می‌توان مشاهده کرد. بله سازمان جهانی توالت. حالا چرا این‌قدر توالت اهمیت دارد؟

   

  ۴.۵میلیارد نفر در جهان از توالت مناسب استفاده نمی‌کنند.

   

  ۱.۸میلیارد نفر در جهان از آبی استفاده می‌کنند که فاضلاب در آن نشت می‌کند.

   

  ۸۹۲میلیون نفر از مردم جهان از فضای باز برای توالت استفاده می‌کنند.

   

  سازمان ملل متحد در اهداف هزاره سوم (در تشریح بند ۶اهداف ۱۷گانه) می‌گوید که هر انسانی باید تا سال ۲۰۳۰به توالت مناسب و بهداشتی دسترسی داشته باشد. این سازمان معتقد است که اگر در توالت به اهدافش نرسد، مجموعه اهداف توسعه پایدار شکست خواهد خورد!

   

  علاوه بر آمار ذکر شده، سالانه هزاران کودک در اثر بیماری‌های ناشی از نبود توالت بهداشتی فوت می‌کنند در حالی که این مرگ و میر قابل پیشگیری است. توالت‌های پاک و ایمن هم برای دختران به خصوص در مدارس از اهمیت برخوردار است.

   

  از طرفی سازمان جهانی توالت معتقد است که هر یک دلاری که صرف توالت بهداشتی می‌شود، ۴.۶دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد.

  (ایسنا)

  نگاه اجمالی به آمارهای منتشرشده و خصوصا توجه به شعار چنین سازمانی که عدم دست یابی همه افراد جامعه به سرویس بهداشتی را نوعی شکست و ناکامی در توسعه پایدار می داند با گزارش های منتشر شده ازمنابع رسمی بیانگراین واقعیت است که برنامه نویس های ما در توسعه پایدار آیا به همه نیازها توجه نموده اند یاخیر؟ شاید آسان ترین سند برای بیان این کم توجهی را می توان در گفتگوی مدیر آموزش و پرورش شهرستان باشت دراستان کهگیلویه و بویراحمد با خبرگزاری ایرنا را مدنظرقرارداد.

  در آغازین روزهای مهرماه امسال مدیر آموزش و پرورش شهرستان باشت در کهگیلویه وبویراحمد از اماری پرده برداشت که قابل تامل می باشد :مدیر آموزش و پرورش باشت گفت: ۲۵ درصد مدارس آموزشی این شهرستان معادل ۳۰ واحد اموزشی سرویس بهداشتی ندارند.

  محمود نظری روز سه شنبه ۳مهرماه ۱۳۹۷در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: برای ساخت سرویس بهداشتی این تعداد مدرسه بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.

  وی بیان کرد: هم اکنون بیش از ۲۰۰ دانش آموز در مدارس فاقد سرویس بهداشتی مشغول به تحصیل هستند.

  این خبر البته درهمان روزهای آغازین مهر بطورجدی مورد توجه افکارعمومی قرارنگرفت و بسیاری بسادگی ازکنار این موضوع گذشتندوحتی بعدها درپی انتشارآمارعملکردی ظهیرالدین پورالحسینی رئیس آموزش و پرورش معزول گچساران برخی به بودجه آموزش و پرورش شهرستان باشت اعتراض نمودند.اگرچه روابط عمومی آموزش و پرورش استان به منتقدین توضیحاتی داد اما به نبود و محرومیت ۲۰۰ دانش آموز از برخورداری از سر ویس بهداشتی هیچ واکنش روی نداد جز فریدون هاشمی از شاعران هم استانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خطاب به تاجگردون نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت با ادبیاتی انتقادی وگلا یه مندانه نبودسرویس بهداشتی برای دانش آموزان را متذکرشد.

  بهرحال شاید کسانی بگویند آیا این یک معضل مهم وقابل توجه بوده که رسانه به آن پرداخته است ؟ امابایدگفت:تعجب نکنید اگر بگوییم به غیر از روز جهانی توالت، سازمان جهانی توالت و اجلاس جهانی توالت، یک کالج بین‌المللی توالت هم وجود دارد که تا کنون ۵۰۰۰ نفر از آن فارغ التحصیل شده‌اند. این کالج در سال ۲۰۰۵ در هند شکل گرفت و فارغ التحصیلان آن دوره‌های آموزشی آب، شست‌وشو، اکوسیستم، مدیریت سیستم‌های فاضلاب و … را گذرانده‌اند.

   

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
  آخرین مطالب