• تاریخ انتشار خبر: جمعه, ۱۸ آبان , ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۵ | کد خبر : 22437 |
 •   
  تحلیلی بر مناقشه رسانه ای هدایت خواه و تاجگردون:

  به قلم محمد حسینی

  *تحریریه 19 آبان : مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین این پایگاه بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

   در مناقشه رسانه ای بر سر مفهوم و معیار انقلابی بودن و نقدهای هدایتخواه به غلام رضا تاجگردون برداشت های متفاوتی مطرح شد که سعی بر آن است به نکاتی کوتاه در این ارتباط اشاره شود.
  ١- در ابتدا برای ساده سازی مفهوم مثالی  برای تقریب به ذهن میزنم.فردی که طرفدار یک تیم خاص مثل پرسپولیس است در عرف به عنوان پرسپولیسی مطرح می شود.و این طرفداری نیز شدت و ضعف دارد که در “کنش” های فرد در برخورد با نتایج و حتی جزئیات یک بازی متناسب با اهمیت آن نمایان می شود.ممکن است دو فرد پرسپولیسی در مقابل برد تیم و یا حرکات تیم در یک بازی کمترین احساس و یا بیشترین واکنش را از خود نشان دهند.در واقع هردو پرسپولیسی اند اما در عرف فردی که از خود هیجان بیشتری نشان می دهد پرسپولیسی و به عبارتی پرسپولیسی تر می دانند.
  ٢ـ آنچه که در مساله انقلابی بودن مطرح است و با اغماض می تواند مثال مذکور را در تطابق با آن قرار داد “کنش”انقلابیست.به عبارتی اگر با تسماح فردی مانند تاجگردون را انقلابی بدانیم اما آنچه که او را و یا هر فرد دیگری که ادعای انقلابی گری دارد از دیگران تسمیه می دهد کنش، رفتارها و تصمیماتی است که در مواقعی که نیاز است اتخاذ می شود
  ٣ـ نقد هدایت خواه به تاجگردون بیشتر ناظر به همین عملکردهاست.به زعم هدایتخواه انتظار آن است که فردی که در راس جایگاه ریاست کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفته است عملکرد و تصمیماتی داشته باشد از نوع انقلابی.نکته آن است اگر هم تصمیم یا حرکتی غیر آن صورت گرفت فرد مذکور ضد انقلاب نیست بلکه در آن مورد خاص تصمیمی انقلابی اتخاذ نکرده است.
  ۴ـ به عنوان مثال افرادی که با مبانی عمل انقلابی آشنایی دارند اگاهند مبانی نظری بیشتر برنامه های توسعه ،انقلابی نیست و حتی تاکید واژگانی رهبر انقلاب بر واژه پیشرفت به جای توسعه در این راستاست.
  ۵ـ نقدی که هدایت خواه بر این مساله وارد داشت و تاکید آن برخی اقدامات تاجگردون را شامل میشد و بیشتر از بعد نظری و لایه های پنهان رفتار های عملکردی بود که نیاز به بحث های نخبگانی و علمی و نه آنکه عده ای با دستور از بالا و شانتاژهای اینستاگرامی بخواهند موج سواری کرده و از آب گل آلود سیاست زدگی عوامانه که در استان شاهدیم برای خودشیرینی احیانا به نوایی برسند.
  ۶ـ در پایان باید اشاره کنم استان محروم و پر مساله کهگیلویه و بویراحمد به اندازه کافی مشکل دارد و شایسته نیست سیاسیون آن هر از چندی با بالا بردن ضربان سیاست در این استان سیاست زده بر پیکر نحیف آن شوک های جدیدی تحمیل کنند

  برچسب ها:

 • امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  آخرین مطالب