١٩ آبان | در سایه بی توجهی مسئولان؛زاگرس در حال نابودیست+تصاویر

 • تاریخ انتشار خبر: جمعه, ۱۸ آبان , ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۰ | کد خبر : 22423 |
 •   

  .

   

  بنا بر آمار غیر رسمی بیش از ۷۰ درصد جنگل های زاگرس که عمدتا بلوط هستند از بین رفته اند یا در حال نابودی هستند، قاچاق چوب و ذغال، قطع بی رویه درختان برای گرمایش مناطق صعب العبور و تفریحات مردم در دامنه کوه ها و مراتع، پروژه های راه سازی و تونل سازی عمده دلایل از بین رفتن بلوطستان زاگرس است.

  یکی از مراتع پردرخت زاگرس تنگه دیل است که دارای ۹۹ درصد درختان بلوط است اما متاسفانه در سال های اخیر بسیاری از این درختان نابود شده اند،درختانی که عمر آن ها گاها به ۳ تا ۴ پیش از ما می رسد و می طلبد توجه ویژه ای به آن شود.
  اما بعد…
  سازمان عریض و طویل محیط زیست در کشور وجود دارد که باید حافظ مراتع و جنگل ها باشند اما آنگونه که باید نتوانسته اند این مهم را انجام دهند که یکی از عمده دلایل آن را می توان عدم تخصیص بودجه کافی به این بخش دانست و البته سوء مدیریت را باید مهم ترین دلیل آن دانست، امروز قاچاق گسترده درختان در بلوطستان های زاگرس اتفاق می افتد اما وقتی که کار از کار گذشته باشد دست به اقدام می زنند که نوشداری قرن ها بعد از مرگ سهراب است.

  سخن اصلی با مسئولان است،
  استاندار، فرمانداران، سازمان محیط زیست، مدیریت بحران و… شما مسئولان مستقیم این اتفاقات در حوزه زاگرس هستید که باید پاسخگو باشید و کارهایی انجام شده را شرح دهید.

  در استان چیزی به نام شورای محیط زیست وجود دارد یا خیر که اگر وجود دارد چرا خبری از آن رسانه ای نمی شود که حداقل بدانیم وجود دارد یا خیر؟

  سازمان محیط زیست استان توضیح دهد خساراتی که وزرات راه و شهرسازی و سایر دستگاه های مرتبط با از بین بردن جنگل ها به این سازمان پرداخت می کنند کجا می رود و صرف چه چیزی می شود؟
  چه اندازه جنگل کاری شده است و اگر شده کدام نقطه این استان این مهم انجام شده است؟

  فرمانداران باید توضیح بدهید که برای جنگل های زاگرس جز در زمان رخ دادن اتفاق ناگوار چه کرده اید؟

  مدیریت بحران استان باید توضیح دهد که برای پیشگیری از جنگل زدایی زاگرس چه اقداماتی انجام داده است؟

  گزارش از سیدمصطفی‌خادمی

   

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  آخرین مطالب