١٩ آبان | به مناسبت روز جهانی غذا/نگرانی هایی که جدی گرفته نمی شود

 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۲۳ مهر , ۱۳۹۷ | ۲۳:۰۲ | کد خبر : 21694 |
 •   

  احسان دری

   

   

  یکی از توصیه های پیامبر گرامی اسلام به مسلمانان با خبر شدن از حال همنوع خود بوده که مبادا شب هنگام سیر سر بر بالین بگذاریم و همسایه گرسنه بخوابد.(«ما آمَنَ بی مَنْ باتَ شَبْعانَ وَ جارُهُ جائِعٌ قالَ وَ ما مِنْ اَهْلِ قَرْیَهٍ یَبیتُ وَ فیهِمْ جائِعٌ یَنْظُرُ اللّهُ اِلَیْهِمْ یَوْمَ الْقیامَهِ؛ به من ایمان نیاورده است کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد)

   

  غذا از ابتدایی ترین و البته بزرگترین دغدغه های بشر بوده که در تاریخ همواره انسان های زیادی بخاطر قحطی و گرسنگی جان خود را از دست داده و در دنیای امروز که شعار دموکراسی و حقوق بشر گوش انسان ها را کر کرده ،باز هم انسان های زیادی در گوشه کنار زمین خاکی با کمبود غذا و گرسنگی مواجه هستند که روز جهانی غذا در این خصوص(مبارزه با گرسنگی)نام گذاری شده است.

   

  در ایران نیز همواره بحث تامین سبدغذایی خانوارهای کم بضاعت و افزایش قدرت خرید اقشار متوسط و رو به پایین جامعه از سوی نهادهای حاکمیتی مطرح بوده که این مهم بصورت متداول زیر سایه شرایط نامساعد اقتصادی کشور با چالش های بزرگی روبرو بوده است.

   

  در واقع امروز در کشور پیرامون موضوع غذا و تغذیه سالم با دو مشکل مواجه هستیم،مشکل اول گرانی مواد غذایی و مشکل دوم عدم کیفیت است.

   

  با زبان ساده تر باید بگوییم امروز مردم با هزینه زیادی مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه می نمایند که در مورد کیفیت و سلامت آن نگرانی های بزرگی دارند.

   

  مردم از سالم بودن مواد غذایی خود دچار شک و تردید و از خود می پرسند چه می خوریم.

   

  مدتهاست که بحث سلامت محصولات گوشتی، لبنی،کشاورزی،محصولات کنسروی و …مطرح است.در خصوص برنج های وارداتی،استفاده از سموم غیر مجاز در محصولات پرمصرف باغی و کشاورزی مثل گوجه فرنگی،هندوانه،انواع میوه جات ،سبزی و صیفی جات ابهامات زیادی  وجود دارد.

   

  در خصوص نان،مواد لبنی مثل شیر، ماست،پنیر و همچنین روغن های مصرفی نیز سؤالات نگران کننده ای بوجود آمده است.

   

  عدم رعایت استانداردهای لازم از سوی تولید کنندگان مواد غذایی و نظارت کافی و سالم نیز از دیگر دغدغه های بخش سلامت است، بطور مثال مدتی پیش بحث استفاده از روغن پالم خبرساز شد.

   

  متاسفانه زیر سایه فضای سیاست زدگی کشور،این مقوله مهم و پرداختن به آن مغفول مانده و متولیان از جمله مسئولان وزارت بهداشت نیز در پاسخگویی و رفع نگرانی های موجود آنگونه که باید نتوانسته موفق ظاهر شود.

   

  افزایش نگران کننده آمار برخی بیماری ها از جمله انواع سرطان رابطه مستقیمی با سلامت مواد غذایی و تغذیه دارد که باعث تحمیل هزینه های مادی و معنوی سنگینی به جامعه شده است.

   

  رسانه ها از جمله صداوسیما نیز در پرداختن به این دغدغه به حق مردم(سلامت مواد غذایی) کوتاهی دارند.

   

  امیدواریم روز جهانی غذا بهانه ای باشد دستگاه های مربوطه به این مهم (سلامت مواد غذایی)توجه بیشتری نشان دهند.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  آخرین مطالب