١٩ آبان | دلار در سرازیری قیمت

 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۹ | کد خبر : 21363 |
 •   

  .

  بعد از اوج گیری قیمت دلار، از دیروز استارت کاهش قیمت‌ها زده شده و همین امر خریدار‌های دلار در قیمت‌های بالا را فروشنده کرده است.

   قیمت دلار که طی روز‌های اخیر اوج گرفته بود از صبح امروز و همزمان با رونمایی از اخبار جدید ارزی بانک مرکزی، سیر نزولی را پیش گرفت و ارزان شد.

  طبق اعلام دولت، در جلسه سران قوا به رئیس کل بانک مرکزی اختیار لازم برای ورود در بازار ارز داده شده است؛ طبق خبری که از دولت بیرون آمد، بانک مرکزی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله خواهد کرد و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به‌نحو مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

  از سوی دیگر بانک مرکزی طی روز‌های اخیر و همزمان با اوج گیری قیمت انواع ارز در بازار آزاد اعلام کرده بود که از این هفته ارز خدماتی را از طریق نظام بانکی در اختیار مردم قرار میدهد.

  برهمین اساس هم بانک مرکزی ۱۱ بانک را مسئول توزیع ارزخدماتی بین مردم کرد؛ از همین رو بانک‌های ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات، کشاورزی، توسعه صادرات، اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و پاسارگاد مسئول توزیع ارز خدماتی هستند.

  هر چند هنوز قیمت ارز مداخله‌ای در سیاست جدید ارزی مشخص نیست، ولی بنظر می‌رسید قیمت نزدیک به قیمت بازار آزاد باشد. اما اعلام خبر افزایش حجم عرضه موجب شده تا سیاست ارزی بانک مرکزی پیش از ابلاغ اثر خود را در بازار بگذارد.

  کاهش قیمت در بازار ارز همراه شده با افزایش مراجعه مردمی که در روز‌های قبل دلار را با قیمت بالا خریده بودند و حالا آمده اند برای فروش همان ارزها!

  در هیاهوی گرانی دلار بار‌ها به مردم اعلام شد که از تلاش غلط خود برای خرید دلار بالای ۱۷ هزار تومان خودداری کنند، ولی افزایش تقاضا موجب شد تا دلار در روز‌های قبل از ۱۹ هزار تومان هم بگذرد.

  بازاری‌ها در آن روز‌ها می‌گفتند جمع زیادی از مردم برای خرید دلار ۱۷-۱۸ هزار تومانی از صبح زود مقابل صرافی‌ها در صف می‌ایستند و به همین دلیل قیمت‌ها در این روز‌ها حتی قبل از آغاز فعالیت رسمی بازار، بیرون می‌آمد.

  تجربه سال‌های قبل و روز‌های متلاطم ارزی نشان میدهد که هر زمان قیمت‌ها در بازار نجومی شد، تقاضا برای خرید نیز بسیار اوج می‌گیرد؛ این اتفاق تلخ این بار هم تکرار شد و به دنبال آن جو روانی دلار ۱۹ هزار تومانی در کسب و کار‌های دیگر که اتفاقاً با زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد، اثر مستقیم گذاشت.

  با آغاز سیر نزولی قیمت در بازار ارز از صبح امروز، معادله برگشت، و بار دیگر فروشنده‌ها در بازار زیاد شده و در مقابل کسی به خرید طلا و ارز تمایل نشان نداد.

  مشاهدات از بازار نشان میدهد که صرافی‌ها و دلال‌های خیابان فردوسی خرید ارز را متوقف کرده و فعلا فقط لفظ فروش در بازار شنیده می‌شود. بازاری‌ها می‌گویند کمتری کسی مایل به خرید در این قیمت هاست.

  بازاری‌ها می‌گویند بعد از آنکه بانک مرکزی اختیار لازم برای ورود در بزار ارز را گرفت، سیگنال کاهش قیمت در بازار مشاهده و آثار آن از امروز نمایان شد.

  ورود دلار‌های خانگی به بازار موجب شد تا دلار از کانال ۱۷ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان برگردد و سکه نیز از کانال ۵ میلیون تومان بار دیگر وارد کانال ۴ میلیون تومان شود.

  هم اکنون دلار در بازار ارز ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان و سکه در بازار سبزه میدان ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده و به فروش می‌رسد.

  با شدت گرفتن ریزش قیمت در بازار طلا و ارز از صبح امروز، فروشنده‌ها در بازار بسیار بیشتر از خریدار‌ها شده اند و این درحالی است که دلال‌ها دلار‌های خانگی را خریداری نمی‌کنند؛ قیمت‌های پیشنهادی دلال‌ها بسیار پایین‌تر از قیمت فروششان است.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • امروز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  آخرین مطالب