• تاریخ انتشار خبر: جمعه, ۱ تیر , ۱۳۹۷ | ۲۱:۱۷ | کد خبر : 18292 |
 •   

  به قلم؛ افشین مرحمتی

  گر چه در شهرهای کوچک مطلب انتقادی نوشتن کمی سخت است و با توجه با سلام و علیک آدم ها در کوچه و خیابان و مجالس، همیشه برای اهالی قلم خوشایند نخواهد بود واستفاده کنندگان از قلم زدن ها، ممکن است افراد دیگری باشند اما ما به راهی که انتخاب کرده ایم ایمان داریم چرا که کمک به طبقه پایین فعلی جامعه و زندگی زیباتر خواهد بود و از طرفی از اهالی رسانه غیرقشقایی شهرمان که در ماه های گذشته تحلیل هایی راجع به مجموعه قشقایی نوشته اند رخصت میطلبیم تا خود قشقاییهای گچساران هم یکبار در مورد سرنوشتشان دست به قلم شوند.

  بحث تاجگردون، ببش از ۳۰ ماه است که بحث داغ محافل و گروه های قشقایی است، اما اگر واقعیتها را بخواهیم ارزش این را دارد که یکبار دیگر این موضوع مورد کنکاش قرار گیرد تا هم «وفاداران به قشقایی» شناخته شوند و هم فرصت طلبانی که با برگ قشقایی بازی میکنند دستشان رو شود.

  آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید که چرا مجموعه قشقایی بیش از هر نماینده و مدیری بروی تاجگردون حساس شده اند؟! دلیلش واضح است؛ چرا که امثال حسینی، در دوره نمایندگیشان (باوجود اینکه ۵۰۰ قشقایی هم به ایشان رای نداده بودند) اما بیش از تاجگردون (هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی) مدیر و مسئول از قشقاییها گماشته بود. یا وقتی آقای پاکدل، مدیرعامل نفت گچساران بودند در صورتی که خود از ضلع بویراحمد گرمسیر «مثلث قدرت گچساران» بودند اما از دو مدیریت بسیار مهم شرکت نفت یعنی مدیریت مهندسی و ساختمان و مدیریت خدمات را بدون منت وبدون معامله و اخذ قول و قرار و تعهد، از قشقاییها برگزیده بود ( بیژن محمودیان و یوسف باقری) بعلاوه روسای بعضی ادارات مانند اداره منازل آقای پناهی یا پست مهمی مانند دبیر کمیسیون آقای صائب را نیز از قوم ترک و باز هم فقط براساس شایستگی و حتی از آنجاییکه به فکر قوم گرایی نبود بقیه مدیرانشان از ضلع دیگر یعنی باوی بود (پورهادی، موسوی و نارکی). از طرفی آقای زینل زاده شهردار قبلی گچساران، با وجود عدم نیاز به رای تنها عضو قشقایی موافقشان در شورای شهر چهارم، نفر دوم و سوم شهرداری گچساران(دوگنبدان) را قشقایی گذاشته بود (حاج علیرضا پناهپوری و دکتر آقایی) چراکه معیار و خطکش آنها شایسته سالاری بود. اما با کمال تعجب و تاسف معیار جناب تاجگردون؛ قوم گرایی، طایفه گرایی و باند بازی بود نه انگیزه و برنامه خدمت.

  از طرفی سکوت و شنونده بودن تاجگردون در مباحث علمی از جمله در کمیته بررسی برجام مجلس، همچنین سکوت و یا پاسخهای بی ربط و غیر منطقی به نقدهای مستند ماههای اخیر، نشان داد که کوه ساخته از ایشان، از کاه است و لقب «معمار اقتصادی ایران» که اغلب توسط «عده ای منفعل و ذلیل از دوستان قشقایی» تکرار میشود؛ انتهای تملق و چاپلوسی از سوی انتصاب دهندگان، توهم و خود بزرگ بینی برای آقای تاجگردون و توهین و بی توجهی به شعور عمومی خصوصا جمعیت بی آلایش قشقایی بوده است، چرا که در وضعیت فعلی مگر اقتصادی هم هست که تاجگردون معمارش باشد! البته همان کوه و همان معماری که در زادگاهش، ایت الله رئیسی حائز اکثریت آرا شد و هرچه کرد نتوانست شهردار باشت را انتخاب کند.

  حالا که صحبت از مباحث علمی شد، بد نیست یادآوری کنیم که؛ امروز در دولت روحانی، با تورم افسار گسیخته قیمت ارز، خودرو، مسکن و… جای یکی از دانشمندان اقتصادی کشور «جناب دکتر طیب نیا» بیش از پیش احساس میشود اما نکته حائز اهمیت اینست که در ماجرای «صفدر ۵۷ میلیونی» همین جناب نماینده گچساران، در قامت دفاع از «صفدر» برآمد و این وزیر شایسته را مورد هجوم قرار داد، که همین کارها و همین افراد باعث شدند تا این دانشمند به اصرارهای دکتر روحانی برای ادامه وزارت و کمک به کشور پاسخ منفی دهد و اقتصاد کشور، طی چند ماه گذشته شرایطش دشوارتر شود.

  اما سوال مهم اینست که؛ چرا پس از ۳۰ ماه از همراهی اکثریت قاطع مجموعه قشقایی با تاجگردون و ۴۰ سال همراهی جمع قابل توجهی از قشقاییهای گچساران با خانواده ایشان، یک جلسه عمومی با «پرسش و پاسخ» برای ارائه گزارش برگزار نمی کنند و اکنون «شیراز» را برای گزارش دهی انتخاب کرده اند؟!
  آیا قصد پله کردن قشقاییهای استان فارس را دارند؟!
  و البته هروقتی هم به چنین جلساتی آمده اند یکبار میگویند؛ «من از آهنگ فرود خوشم میآید» و دگربار میگویند «از صدای طهمورث خان لذت میبرم»؛ حال ببینیم امشب از صدای چه کسی خوشش خواهد آمد؟!

  آری سهمیه و وعده های ۴۰٪ قشقایی گچساران را چه زود فراموش کردید و ان شاا.‌‌.. به زودی هم متوجه خواهید شد که همه قشقایی آن ۳نفر و ۱۰ نفر ذینفع اطراف جنابعالی نیستند (که البته خود حضرات هم میانشان شکرآب است) و شما بایستی به تک تک خانواده های قشقایی گچساران گزارش دهید؛ دقیقا مثل دوضلع دیگر «مثلث قدرت گچساران و باشت»!

  وبدتر آنکه، اگر به قول دوستانتان قشقایی حقش را گرفته! باید ازنظر ۴ آیتم زیر تحلیل و بررسی شوند و «ماست مالی» در کار نخواهد بود؛

  ۱_ کمیت ۲_کیفیت ۳_اختیار روسا ۴_مدت زمان مدیریت

  وگرنه خوب میدانید که؛ «سکوت قشقایی از رضایتش نخواهد بود» و به سرنوشت «لیست قشقایی، مورد حمایت جنابعالی در شورای شهر اخیر گچساران» دچار خواهید شد.

  در بحث کارهای عمرانی هم؛ وقتی دوبانده شدن جاده گچساران، با ۶ سال قبل از نمایندگی تاجگردون مقایسه میشود یک روند عادی و طبیعی هم طی ۷ سال گذشته مشاهده میشود که تفاوتی با جاده سازی گسترده دوطرف نورآباد، و سه طرف یاسوج ندارد. البته باز در عجبم؛ چرا نمایندگانی که بیش از ۳۰ تونل اطراف یاسوج در طول نمایندگیشان احداث گردید لقب «معمار اقتصاد ایران» را نگرفتند تا عده ای با فوق لیسانس حائز این مهم شوند.

  «سخنی با چند بزرگوار قشقایی»؛

  سردار جان! احیانا شما همان کسی نیستید که در باشت فریاد میزدید؛ «نگین خانوم! برو بدهی هایت به بانک تجارت را پرداخت کن!»
  آیا هیچ میدانید که فرزندان قشقایی به خاطر دو دور حضور جنابعالی در عرصه رقابتها، چه تاوانها که ندادند؟! البته حق هم دارید چراکه فردای انتخابات پرواز داشتید!
  پس خواهشمندیم مواظب باشید که هم اعتبار خود و هم قشقایی زیرسوال نرود!
  (ادامه بماند برای بعد)

  آن بنده خدا، طبیب آرام هم بداند که تکلیفش مشخص است، کسی که نتواند در نظام پزشکی گچساران رای بیاورد نمیتواند با روحیه منفعل، در برابر سیستم شغال پرور، مطالبه گر حقوق ۴۰/۰۰۰ نفر باشد هر چند شنیده ایم به انتهای خواسته اش یعنی امتیاز “یک واحد پرورش شتر مرغ “!! رسیده است.
  پس بیایید یکبار هم که شده به مردم رجوع کنیم.

  آری! «هرکسی اسمش خسرو است «پرنسس» نیست! و هر کسی چاقتر است «پهلوان» نیست!»
  (ادامه بماند برای بعد)

  فلذا ممکن است در چند ماه آینده، وبا اهداف انتخاباتی امتیازهای کوتاه مدت و غیرضروری برای قشقایی تعریف شود که هدف کسب «آرای ۳۰٪ی مجموعه قشقاییها و قشقاییها رگهای گچساران خواهد بود و قطعا با آن چیزی که «عزت قشقایی» را تامین میکند فاصله خواهد داشت.
  پس شایسته است که «مجموعه دلسوزان و وفاداران» با حفظ وحدت و با تصمیم شورایی، و ارج نهادن به نظرات همدیگر، یک تصمیم مبتنی بر خردجمعی اتخاذ نمایند تا «عزت قشقایی» بیش از این توسط این «۱۰نفر» به سخره گرفته نشود و همه بدانیم اگر کسی میخواست کاری انجام دهد در ۷ سال و ۴۰ سال گذشته انجام میداد و قطعا با «مجموعه تاجگردون» «آبی برای قشقایی گرم نخواهد شد» و اگر دوباره اشتباه کنیم، همانطور که «عالیجناب»، در جشنواره اخیر قشقایی گچساران یادآوری کردند؛ «استخوانهایمان را خورد خواهد کرد!»

  سخن پایانی؛

  یادم میآید که پس از کشته شدن «بن لادن» و به دریا انداخته شدنش، اوباما در نطقی گفتند؛ «دنیای بدون بن لادن دنیای زیباتری خواهد بود» و اردوغان به بشار اسد گفتند؛ «پدرت به خاطر کارهایی که کرد دراین دنیا محاکمه نشد اما مطمئنم خودت محاکمه خواهی شد» فلذا مجبورم که بنویسم «قشقایی بدون تاجگردون، قشقایی متحدتر، آرام تر و قوی تری خواهد بود» و در یک کلام «آقای تاجگردون! قشقایی دایی نگ، دییل!»

  به قلم؛ افشین مرحمتی/
  فعال اجتماعی و سیاسی اصلاحطلب قشقایی و گچساران.

  برچسب ها:

 • امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
  آخرین مطالب