• تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۸ | کد خبر : 17734 |
 •   

  بعد از برگزاری جلسه مناظره میان کارشناسان حوزه زیست محیطی و انرژی در خصوص احداث پتروشیمی سقاوه  که به همت معاونت علمی بسیج دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد اسحاق عارف نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر یکی از کارشناسان دعوت شده به این جلسه بود طی یادداشتی که برای این پایگاه خبری ارسال کردند ...

  بعد از برگزاری جلسه مناظره میان کارشناسان حوزه زیست محیطی و انرژی در خصوص احداث پتروشیمی سقاوه  که به همت معاونت علمی بسیج دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد اسحاق عارف نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر یکی از کارشناسان دعوت شده به این جلسه بود طی یادداشتی که برای این پایگاه خبری ارسال کردند به نکته ای مهمی در مورد کارشناس حوزه محیط زیست این پروژه اشاره کردند
    ” من یک آدم اقتصادی ام ، سیاسی نیستم و هیچ تناسبی هم با سیاست ندارم ”  ، ” مخالفت ها با طرح مجتمع پتروشیمی بویر احمد سیاسی است ؛ نه کارشناسی ” و البته اشاره به حمایت ” بزرگان استان ” !!! از سوی سرمایه گذار طرح مجتمع پتروشیمی بویر احمد شروعی بود بر جلسه کارشناسی سرمایه گذار طرح مجتمع پتروشیمی بویر احمد و مشاوران ایشان با کارشناسان حوزه پتروشیمی  قضاوت در این باره را به آنان که با مناسبات سیاسی استان آشنا هستند می سپاریم !!! . متاسفانه مسئولان محترم استانی بارها دعوت به جلسات کارشناسی درباره طرح پتروشیمی بویر احمد شده اند ولی هر بار به بهانه های مختلف از حضور سر باز زده اند ، قطعا اول افرادی که باید در این مسئله پاسخگوی تصمیم و عملکرد خود باشند مدیران استانی اند که البته هنوز امیدواریم اگر به عملکرد خود مطمئن هستند در جلسات کارشناسی حضور پیدا کنند و پاسخگوی ابهامات و سوالات کارشناسان این حوزه باشند .
  فرار مدیران استان از جلسات پاسخگویی شاید خود دلیلی باشد بر این مدعا که حمایت و امضاهای آنان پای مجوزهای این طرح بیشتر  دلیل سیاسی دارد تا کارشناسی !!! کیست که نداند حجم بسیاری از مشکلات و محرومیت های این استان دلیلش همین سیاسی بازی هاست که وزن منافع مردم در آن بسیار اندک است نبست به منافع افراد خاص !!! .
  شاید بتوان ادعا کرد در طرح مجتمع پتروشیمی بویر احمد مهم ترین دغدغه مردم و دلسوزان استان که انتظار می رود مسئولان استانی حساسیت ویژه ای نسبت به آن نشان دهند مسئله محیط زیست است . تا به امروز مطالب و نگرانی های اقشار مختلف مردم به روش های مختلف به گوش مدیران داستانی رسیده است اما مع الاسف سکوت و بعضا حمایت آنان نمکی بوده است بر زخم مردم ، گاهی حمایت ها به شکلی است که ظن این می رود که به آنان از بالا گفته اند مجوز را امضا کن !!! .در بسیاری از موارد مشاوران و سرمایه گذار محترم در پاسخ به سوالات مجوزها را تک تک ورق می زدند و به جای پاسخگویی اذعان داشتند که مجوز داریم و اگر نقدی دارید از مدیران دولتی بپرسید ، که البته این حرف حق است !!!
  اما دم خروس کجا بیرون زد ؟؟؟
   درک اظهارات مشاوران سرمایه گذار طرح مجتمع پتروشیمی  که در خلال جلسه و در پاسخ به سوالات کارشناسی ( گاه آنقدر عصبانی می شدند که حتی تهدید به ترک جلسه کردند !!! ) سخت بود . ولی درک این موضوع بعد از جلسه و آنجا روشن شد که مشاور محیط زیست حاضر در جلسه که بسیار هم عصبانی بودند از نقدهای محیط زیستی ، خود تهیه کننده طرح محیط زیستی پتروشیمی بوده است !!! یعنی تهیه کننده ، مرجع تایید صلاحیت محیط زیستی و مجری طرح پتروشیمی یکی است !!!
  شاید به همین خاطر است که در طرح مطالعاتی محیط زیستی ، ادعای عجیبی شده است : ” احداث پتروشیمی در دشت زیبا و سر سبز سقاوه هیچ اثر منفی محیط زیستی ندارد ” !!! ، حال انکه کافیست برای مشاهده سابقه تاثیر چنین طرح هایی به آمار رسمی نهادهای کشوری مراجعه کرد و دید چه بلایی قرار است بر سر محیط زیست سقاوه بویر احمد بیاید .. باید پرسید چرا نباید یک مرجع مستقل به بررسی اثرات محیط زیستی پتروشیمی بویر احمد ورود کند ؟؟
  به راستی مدیران دولتی کجای این مسئله قرار دارند ؟؟ آیا ضرورت ندارد مسئولین نظارتی به این مسئله ورود کنند ؟؟ دلیل محافظه کاری بسیاری از نخبگان و مسئولان و بزرگان استان و سکوت ایشان و بعضا حمایت ایشان در مقابل ذبح منافع مردم محروم این استان چیست ؟؟؟
  در یادداشت های بعدی ، انتقادات جدی و کارشناسی طرح را بیان میکنیم …

  برچسب ها:

 • امروز یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
  آخرین مطالب