• تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۶ | کد خبر : 17105 |
 •   

  در تاریخ این را خوانده ایم که قشقایی هیچ گاه نام و شرافتش را پشت پرده با زدوبند لکه دار نکرده است

  *تحریریه 19 آبان : مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین این پایگاه بوده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

   

  علی زنگنه

  قرار بود میراث دار عزت و پایمردی صولت الدوله ها باشیم و فخر و ادب و علم و عرفان آیت الله جهانگیر خان قشقایی ها را یادکنیم و از بهمن بیگی بگوییم و سادگی و مظلومیت ایلمان را فریاد زنیم .
  از رقص دستمال دختران پاکمان تا داستان غیرت و صدای برنوی مردانمان را با لالایی بانوی ایل نجوا کنیم .
  چه سخت است نوشتن از تاراج داشته های ایلمان در همایشی که نامش ، نمایش شد .
  روی صحبت من با برخی از برگزارکنندگان این نمایش ( همایش ) است و چند کلامی با مردم نجیب ایلم سخن می رانم تا بدانیم هویت و شرافت قشقایی به تاریخ گره خورده است .
  ۱_ هدف از برگزاری این نمایش آنگونه که بیان شد ، نبود و به بیراهه رفت و خود شاهد این امر بودید و تبدیل به میتینگ انتخاباتی گردید و سواستفاده از نام قشقایی ابزاری برای این راه .
  ۲_ به عنوان یکی از حضار در جلسه این سوال برای من پیش آمده است ، آنگونه که اذهان دیگران را نیز مشغول نموده است ، اگر بنا بر تجلیل از مقام و جایگاه اقشار مختلف چهره های قشقایی بود هدف از تجلیل برادران خادمی و سایرین که ارتباطی به ایل قشقایی نداشته و ندارند چیست ؟
  چرا از هنرمندانی نظیر کریمیان که تابلوهای نقاشی وی که روایتگر تاریخ ایلمان بود و زینت بخش سالن بود حتی در حد یک تجلیل ساده یادی نگردید ؟؟؟
  ۳_ تملق بیش از اندازه برگزارکنندگان و سخنرانان در وصف نماینده و القابی که برای وی به کار بردند را هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد و جفایی که این نمایش ( همایش ) به نام و آوازه قشقایی کرد و در حد یک مدح نماینده برای بلندپروازی هایش تنزل یافت را می بایست ثبت در اذهان نمود .
  ۴_ جوانان زیادی هفته ها پیگیر برگزاری این جشن شدند و روزها را به سختی گذراندند اما تنها به نام ۴نفر به پایان بردند و بهره برداری از نام نمایش را به حساب خود منظور نمودند ، گویی که دیگر کسی سهم نداشت و نماینده می بایست تنها آنها را میدید ، که صدالبته خود این داستان دارد و حرف و حدیث فراوان !! اما این را باید بدانند که در تاریخ این را خوانده ایم که قشقایی هیچ گاه نام و شرافتش را پشت پرده با زدوبند لکه دار نکرده است .

  و اما چند سخنی هم با نماینده محترم :
  ۱_ ما نیامدیم تا تکمیل کننده پازل پشت پرده ها و کسب امتیازات عده ای خاص و محدود به نام قشقایی با شما باشیم و نیامدیم که مظلومیت و محرومیت مردمان محله لبنان و … برگ برنده امتیازات شخصی آن عده محدود باشد .
  ۲_ قشقایی آمد تا بگوید من بودم و هستم و مرا ببین ، اما نه در شعار دادن تنها و با خردکردن استخوان مخالفینت !
  ۳_ قشقایی آمد تا بگوید من از میراث بهمن بیگی هزاران نخبه به ارث برده ام و درد ما ندیدن آنهاست و در این ۶سال ماحصل وحدتی که شما از آن برای بازی با افکار عمومی و شعار انتخاباتی استفاده می کنید چه بوده است ؟
  ۴_ قشقایی آمد تا بسراید داستان حماسه های ایلش را نه اینکه نمایشی را برایش صحنه آرایی کنند و از نماینده برایش بت بسازند و از آرزوهای سیاسی برای فردای موهوم بعد از نمایندگی!! حرف بزنند چراکه بهتر است واقعیات را در نظر بگیریم و این واقعیت همان درد و محرومیت مردم است .

  کوتاه کنم سخنم را در انتها ، اما این قلم می چرخد و از عزت مردم ایلم می نویسد و فریب القاب دهان پرکن دکتر و پهلوون و .. را نخواهد خورد ، چون فرقی به حال مردم مظلوم نخواهد داشت و نمی توان دید به نام قشقایی باشد و به کام آن چند نفر !

  برچسب ها:

 • ۶ نظر برای “شش سال بازی تاجگردون با نام قشقایی / “همایشی” به نام قشقایی “نمایشی” به کام چند نفر!!”
  1. قشقایی با غیرت گفت:

   لطفا تصویر کسی که این مطلب ابکی رو نوشته بگذارید…بی شک شخص خودت نوشتی..
   چون این حرفها عقد دل ناپاک خودت هستش

  2. باوی گفت:

   درود برنویسنده متن بالا که نشان داد قشقایی ها درهمان چند نفر ترک منفعت طلب که با پاچه خواری نماینده کذاب ودروغگو وتفرقه افکن خلاصخه نمیشوند وآنان که بقولا بخاطر دویست میلیون پول حرام نماینده روی حیثیت قشقایی های مظلوم معامله کردند فقط خود رابرای همیشه خوار وحقیر کرده اند

  3. اسپر گفت:

   در بیان دیدگاه کوته فکرانه وپرازتعصب نابجایت همین بس که تحمل دیدن مهمانان بزرگواری همچون خادمی هارانداشتی!!!

   شک ندارم که نمی توانی نمادی ازصلابت و مهمان نوازی قشقائی ها باشی.وبه همین فقط یک دلیل، سخنانت رامنتسب به قشقائی های شریف نکن. چون ممکن است خدای ناکرده، دیگران هم توراالگوی قشقائی ها به حساب آورند.

  4. یا مولی علی گفت:

   خدمت برادر عزیز نگارنده متن عرض سلام وادب واحترام دارم اولا ضمن احترام به مطلب حضرتعالی که نامی از عزیزانی بردید که در خور تمیجید وتقدیر وتشکر بودند تشکر میشود ولی حتما ملاک های معیارهای وحد نصابی پیش بینی ودرنظر گرفته بودند برگذار کنندگان گرچه همه خوبند الحمدالله ولی همه ملاکهای مورد نظررا که همه کسب نمی کنند وامکان پذیر هم نمی باشد در خصوص تعریف وتمجید از نماینده محترم انچه عیان است چه حاجت به بیان است لحظه ای وجدان خودت را قاضی قرار بده بدور از عقده وبغض وکینه عملکرد ایشان را با دیگر نمایندگان عزیز ومحترمی که هرکدام به نوبه خود زحمات قابل تقدیری متحمل شدند قیاس کن ایا جای تقدیر ندارد وفکر نکنم کسی منکر مشکلات وکمبودها باشد وضعیت اشتغال در سراسر کشور به معزلی تبدیل گردیده در استان وشهرستانهای ما بیشتر به چشم می آید لذا با توجه به وضعیت موجود وتوقعات بالای مردم از نماینده غیر ممکن مینماید که کار دولتی ودفتری فراهم گردد ولی این طرحها وزیر ساخت های که توسط ایشان پیگیری واجرا گردیده رو به بهبود وامیدواری است که همیاری وهمکاری وحمایت احاد محترم مردم خوب حوزه انتخابیه ایشان را می طلبدکه به امید خدا اوضاع رو به بهبود ورضایتبخشی است به خدا وپیگیری های نماینده محترم شاهد شکوفایی وپیشرفت خواهیم بود

  5. علی عباسی گفت:

   سلام.نویسنده محترم عالی بود.
   معتقدم دوستان بقول لیدر شاید دنبال عکس گرفتن باشند.
   با احترام به نماینده محترم گچساران و باشن متاسفانه برنامه ریزان و اطرافیان ایشان سهمی که برای قشقایی ها قائل هستند میگویند همان عکس انداختنشان کافی است.
   اما چیزی که مردم ایل قشقایی دریافتند فقط تحقیر بود.هر چه فامیل و اقوام جناب نماینده بودند یک شبه شدند نخبه و کاردان و مخ اقتصادی…… و بقیه هم هیچ.
   تازه دوستان گرامی توجه کنید اگر فردی را در جایی بکار گرفته اند آن شخص بدون چون و چرا باید دستورات و اوامر نماینده و اطرافیان را اجرا کند وگرنه بسلامت.
   پیشنهاد میشود لیدرهایی مثل جناب کریمی .پرویزی و ..‌‌…که نامشان در ذهنم نیست در جلسه ای محترمانه خداحافظی و قبل از آن دستاورد و پیگیریهای خود را اعلام نمایند.
   نکته بعد بکار گرفتن یا پستی در شهرستان به فردی قشقایی داده شده که هیچ کارایی برای مردم ندارد و ب قولی بود و نبودش فرقی نداشته باشد تعریفی ندارد….
   در هر حال باید انسجامی درقشقایی بوجود آید که هر کاندید مجلسی پیگیر ارتباط و مذاکره صریح باشد و نه اینکه مثل قضیه برجام .‌.‌… بشود.
   نکته اینکه در سهم خواهی فکر تمام گروهها بود نه فقط ۳ نفر معاون اداری.‌‌.‌‌‌..
   باید سهم بکار گیری نیرو و سهم پیمانکار.‌‌….
   و همه در نظرگرفته شود.
   نکته بعد ارزش آرا قوم و گروه قشقایی هاست که بیش از ارزش فامیل و اقوام و اطرافیان کاندید میباشد که در فرصتی دگر توضیح خواهم داد. وزن وارزش هر رای حداقل ۲برابر وبیشتر….
   تشکر.

  6. آرخلو گفت:

   هر وقت یل ایل برای بخشیدن ۱۸۰میلیون تومان بدهی به شرکت سایپا آبروی ایل سترگ را معامله میکند! بجز اسم نمایش چه اسم دیگری میتوان بر این همایش گذاشت. این ۴نفر میخواستند بگویند که ما لیدر و تصمیم گیرنده برای ایل قشقایی هستیم و همه منافع هم باید به ما ختم شود. آقای …. که بدهی ۲۰۰میلیون تومانی اش را نماینده با شرکت سایپا یدک تسویه کرد. بنظر شما این پهلوون چرا در ۶سال گذشته از نماینده حمایت نمیکرد؟ مگر کارهای خوب نماینده را فقط این دو ماه دیده؟ مگر همین آقا نبود که بدترین تهمت ها و بدترین توهین ها را به نماینده میکرد. مگر این آقا نمی گفت که نماینده به قشقایی و به گچساران خیانت کرده، نه خدمت. چطور بقول این آقا خیانت های نماینده در طول ۶سال گدشته، یه مرتبه در دو ماه تبدیل به خدمت شد. چطور همه چیز در این دو ماه این رو به آن رو شد؟ بنظر شما معامله ای در پشت پرده نبود؟


  امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
  آخرین مطالب