• تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۷ | ۰۶:۵۹ | کد خبر : 16450 |
 •   

  احسان دری مراسم اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی-ورزشی مشک و ملار با حضور نماینده گچساران و باشت و اقشار مختلف مردم برگزار می گردد که طی دو سال گذشته این جشنواره به محلی برای تقابل سیاسی تاجگردون و مخالفان وی تبدیل شده است که به احتمال زیاد بعد از اختتامیه دوره سوم نیز شاهد افزایش حملات ...

  احسان دری

  مراسم اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی-ورزشی مشک و ملار با حضور نماینده گچساران و باشت و اقشار مختلف مردم برگزار می گردد که طی دو سال گذشته این جشنواره به محلی برای تقابل سیاسی تاجگردون و مخالفان وی تبدیل شده است که به احتمال زیاد بعد از اختتامیه دوره سوم نیز شاهد افزایش حملات منتقدان سیاسی نماینده گچساران و باشت باشیم.

   

  در واقع برخورد سیاسی مخالفان تاجگردون با این جشنواره مهم، باعث گردیده علاوه بر ذات فرهنگی و ورزشی بودن،سیاست هم آمیخته آن شود.

  مخالفان معتقدند تاجگردون در پیگیری و برگزاری مشک و ملار به دنبال بهره برداری سیاسی است که با تجمیع کردن طوایف مختلف کنار هم وی می تواند به اهداف سیاسی مد نظر نائل آید.

   

  جشنواره مشک و ملار۳ امسال با شکوه تر از دو دوره قبل برگزار که در مراسم اختتامیه هنرمندان مطرحی از استان های همجوار به ایفای نقش خواهند پرداخت که نشان می دهد مشک و ملار ظرفیت تبدیل شدن به جشنواره استانی و حتی منطقه ای را هم دارد.

   

  مشک و ملار یکی از نیازهای امروز استان ماست از این جهت که بازی های محلی،آداب و رسوم ایلات لر،ترک و دیگر فرهنگ های بومی استان در حال فراموشی است که این فراموشی ضربه سنگینی بر هویت و فرهنگ غنی جامعه ما خواهد بود.

   

  فلسفه اصلی جشنواره هایی از قبیل مشک و ملار علاوه بر ایجاد نشاط و آشنایی با فرهنگ ایلاتی توجه به صلح و همزیستی مسالمت آمیز اقوام و فرهنگ های مختلف کنار یکدیگر است که اهمیت مشک و ملار در همین موضوع مهم است.

   

  متاسفانه برخوردهای سیاسی و افراط گونه با محفل های شاد و جشنواره هایی چون مشک و ملار در سطح کشور، امروز سوق خوردن جوانان به فرهنگ های غربی و دوری از فرهنگ های اصیل ایرانی را بهمراه آورده است.

   

  جامعه شناسان بارها عدم توازن میان شادی و غم در جامعه ما را هشدار داده اند و برخورد قهری و چکشی با شادی و نشاط را رویه ای خطرناک دانسته اند.

   

  به نظر می رسد برگزاری جشنواره های فرهنگی-ورزشی محلی در دیگر نقاط استان و برگزاری آن به صورت استانی می تواند یک لزوم برای مسئولان ارشد استان محسوب شود.

   

  برچسب ها:

 • امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
  آخرین مطالب