١٩ آبان | تنازع برای بقا

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۲۰ اسفند , ۱۳۹۶ | ۲۲:۰۸ | کد خبر : 16291 |
 •   
  گذری بر کشمکش های سیاسیون در گچساران:

  مهدی پیام چند روزی است شاهد بگو مگوهای پینگ پنگی بین مسئولین و فعالان سیاسی وکنش گران اجتماعی شهرستان گچساران هستیم. سرآغاز این بگو مگوها از سخنان تند و خشن امام جمعه شهرستان در خطبه های نماز جمعه شروع و با پاسخ تندتر وخشن تر تاجگردون نماینده شهرستان ادامه یافت و به سطح هواداران وفعالان ...

  مهدی پیام

  چند روزی است شاهد بگو مگوهای پینگ پنگی بین مسئولین و فعالان سیاسی وکنش گران اجتماعی شهرستان گچساران هستیم.

  سرآغاز این بگو مگوها از سخنان تند و خشن امام جمعه شهرستان در خطبه های نماز جمعه شروع و با پاسخ تندتر وخشن تر تاجگردون نماینده شهرستان ادامه یافت و به سطح هواداران وفعالان سیاسی دو طیف کشیده شد.
  در عرف سیاسی اختلاف نظر و درگیرهای لفظی دربین مسئولین تاسطحی قابل پذیرش و از الزامات دمکراسی است و لزوما نیاز نیست همه مسئولان از صدر تا ذیل یه سلیقه و عقیده را مورد حمایت قرار دهند. هر چند شایسته است همین اختلاف نظرها و تفاوت دیدگاه ها و اعتراض ها ونقدها
  به خصوص در یک شهرستان کوچک و دارای حساسیت های قومیتی در جلسات حضوری حل وفصل شوند. اما انچه که به عقیده نگارنده در گچساران اتفاق می افتد تماما ناشی از یک اختلاف عقیده و دیدگاه نیست وهمین مسئله هم باعث شده است مسائل به جلسات حضوری کشیده نشود.
  مشکل این روزها ی شهرستان ناشی ازیک اصل در عالم طبیعت است.
  اصل تنازع برای بقاء.

  این اصل می گوید همواره تمام موجودات عالم در تحت قانون تنازع برای بقا دارای قوا و نیروهایی است که برای حفظ آنها دائما باموجودات دیگر در نزاع و جدال است ودر این منازعه دائمی و دامنه دار که درمیان افراد ، حیوانات و نباتات آشکارتر است آن نوعی فاتح می شود که قوی تر باشد و افراد ضعیف تر دراین میان از بین می رود.
  باتکیه بر این اصل شاید بتوان اتفاقات چند روز اخیررا بهتر تحلیل نمود.
  جناح مخالف آقای تاجگردون که شش سالی دستشان ازقدرت کوتاشده و نان شان را اجر شده می بینند و ازسیطره تاجگردون برادارات ونهادهای شهرستان به ستوه آمده و دیگر چشم دیدن هنرنمایی های تاجگردون دررسطح ملی و منطقه ای را ندارند و بانگرانی وابهام نسبت به اینده به سر می برند و نگرانند چنانچه باشگردهای خاص جناب نماینده اتفاقات دور قبل باز تکرار شود ، باید برای همیشه از صحنه سیاسی شهرستان کنار بروند و نظاره گر یکه تازی های تاجگردون در عرصه های مختلف باشند.پیامد این نگرانی ها که با استرس واضطراب نیزهمراه شده است باعث خشونت کلامی وبعضا پرخاشگری و تخریب وتهدید در سطح بزرگان وفعالان سیاسی می باشد که درصورت ادامه ودامنه دار شدن به سطح هواداران وجامعه نشت خواهد کرد.
  درآن سوی ماجرا تاجگردون وهوادارانش و کسانی که ازاین رهگذر به نان ونوایی رسیده اند هنوز سرمست از رای هفتادو سه درصدی هستند و تصاویر مانیتور ثبت رای را در فضاهای مجازی به رخ جناح مقابل می کشند وآنهارا دعوت به سکوت (هیس) می کند.البته این جنگ های روانی خبر از درونی نگران ومتلاطم می دهد. چون نیک می دانند لشکر بیکار جوانان ، مشکلات واسیب های اجتماعی و مشکلات مردم محلات فقیرنشین مرتفع نگشته است وممکن است در آینده به وعده ها سرخرمن دیگر مردم بهایی ندهند وکارهای زیر ساختی وجاده و…. نیز نتواند به داد تاجگردون برسد. به همه این ها بی عدالتی ها و نارضایتی های قومیت های مختلف را نیز اضافه کنیم وضعیت مبهم تر ونگران کننده تر می شود. همه این ها دست به دست هم می دهد نماینده شهرستان و فعالان سیاسی هوادار در برابر کوچکترین واکنش و خشونت جناح مخالف واکنش های تندتر و احساسی تر و خشونت بارتر ازخود بروز دهند و رکورد شکستن مرزهای حرمت و احترام را جابه جا کنند.
  اما انچه که حائز اهمیت است خطر دامنه دار وطولانی شدن این کشمکش ها وخشونت ها درسطح مسئولان و فعالان سیاسی می باشد. چون بدون شک این مسائل در صورت ادامه به سطح مردم عادی و جامعه سرریزو نشت خواهد کرد و ممکن است کار دیگر از فضاهای مجازی و خبری و به درگیری ها درسطح خیابان ها و از واکنش ها وخشونت های کلامی به خشونت های فیزیکی کشیده شود که نشانه های آن از دید روانشناسان وجامعه شناسان پنهان نیست.( این خطر را به مسولین گوشزد میکنم)
  مسئولان باید بدانند طبق حدیثی از پیامبر اکرم ص مردم در خوبی ها وبدی ها وخلق وخو شبیه حاکمان و عالمان خود خواهند شد.هرچند واکاوی این سخن پیامبر حکایت از اصالت یک اصل کلی تر در عالم جامعه شناسی دارد وآن تغییرات از کل به جزء ( از بالا به پایین) دارد. وچنین تغییراتی ( ازسطح حاکمان به مردم) مانند کاتالیزور عمل می کند، سریع ، شدید و ضربتی.
  یعنی امروز دیگر تغییرات از فردی به سیستمی و حکومتی تبدیل شده است.
  حاکمان با تصمیمات شان خیلی سریع می توانند تاثیر گذار باشند.
  بنابراین ازهمه مسئولان وفعالان سیاسی میخواهیم که اهمیت جایگاه خود را بدانند و با رجوع به گفتار وسیره امیرالمومنین از این بگو مگوهای سیاسی که بعضا بوی دنیاخواهی می دهد پرهیز نموده و دراین ایام منتهی به نوروز طبق فرموده حضرت امیر افراد مستمند و کم درآمد را مورد توجه قرار دهند ودرحل مشکلاتشان تلاش نمایند که حضرت در بخشی ازنامه خویش به مالک می فرماید سپس خدارا درخصوص طبقات پایین و محروم جامعه که هیچ چاره ای ندارند ، زمین گیران ، نیازمندان ، گرفتاران ودردمندان در نظر بگیر.همانا دراین طبقه گروهی خویشتن داری می کنند وگروهی به گدایی دست نیاز برمی دارند.سپس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این طبقه معین نموده است. مبادا سرمستی حکومت تورا از رسیدگی به آنان باز دارد که هرگز انجام کارهای فراوان ومهم عذری برای ترک مسئولیت های کوچک تر نخواهد شد. وهمواره در فکر مشکلات انان باش وازانان روی مگردان.به ویژه به امور کسانی از انان بیشتر رسیدگی کن که از کوچکی به چشم نمی آیند و چون دیگران انهارا کوچک می شمارند به تو دسترسی ندارند.

  انتهای پیام/پایگاه خبری تحلیلی 19 آبان
  برچسب ها:
 • نظرات در مورد » “تنازع برای بقا”
  1. محمدی گفت:

   آقای پیام این چه حرفیه هنوز انگار شمارو نبردن خونه آجری تا اینقدر تندتر از امام جمعه و تاجگردون تند نشید


  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  آخرین مطالب