• تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۲۰ اسفند , ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۰ | کد خبر : 16265 |
 •   

  ابن نهاد فرهنگی با توجه به ظرفیت‌ها و منابع مالی و تجهیزاتی گسترده ملی و استانی هنوز نتوانسته است انتظارات دلسوزان را از این نهاد مهم برآورده کند.

  در شرایطی که جذابیت و توجه به نیاز مخاطب حرف اول را می‌زند، و هر کسی سعی دارد که با ابزارهای جدید جوانان را به خود جذب نموده تا بتواند آنان را با تفکر و روش خود آشنا سازد، مسجد باید، با رقبای قدرتمندی مبارزه نماید و بتواند با برنامه‌های خود، جوانان را به سمت خود جذب نماید. لازمه‌ی این کار، پویایی و جذابیت مسجد است.

   

  پویایی این است که مسجد خود را با شرایط زمانه هم‌تراز نماید و در هر زمان نیاز متناسب آن دوره را برای مخاطبان خود فراهم نماید، لازمه‌ی این پویایی، استفاده از ابزارها و شیوه‌های هر زمان است که روحانی محترم باید به آن توجه داشته باشند مقام معظم رهبری می‌فرمایند«تبلیغ، یعنى رساندن. ابزار رساندن، به حسب شرایط متفاوت است. یک‏ وقت هست که شما مى‌‏خواهید چیزى را به اتاق بغلى برسانید؛ مى‌‏شود آن را در مشت گرفت و به آنجا برد؛ اما گاهى یک فرسخ فاصله هست؛ گاهى تا آن طرف دنیا باید بروید؛ گاهى حجاب‌ها و دیوارها هست؛ گاهى از کوه‌ها و گردنه‌‏ها باید عبور کنید؛ گاهى آنچه را که بردید، طرف طوعاً و رغبتاً مى‌‏پذیرد؛ گاهى باید با لطایف الحیل آن را به او بدهید؛ گاهى دیگرى آنجا ایستاده و نمى‌‏گذارد آن چیزى که شما بُرده‏‌اید، به او برسد؛ بنابراین، تبلیغ انواع و اقسامى دارد. در هر شرایطى، نحوه‌‏ى رساندن به گونه‌‏یى است. آن چیست که تشخیص مى‌‏دهد ابزار و نحوه‌‏ى رساندن کدام است؟ آن، ابتکار و ذوق و سلیقه و فهم و سرعت انتقال شماست»

  متعاقب مأموریتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ دوازدهم اسفند ماه ۱۳۷۱ و تحت عنوان مصوبه ۳۰۲ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ارایه طرح‌هایی برای مقابله با تهاجم فرهنگی محول کرد، مقرر گردید از باب احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تأسیسات دستگاه‌های دولتی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیأتی را در راستای هدایت و سازماندهی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مساجد ایجاد نماید. این هیأت بعد از شکل‌گیری و فعالیت به ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شهرت یافت.

  شبکه عظیم کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، که با عبور از مرز ۲۵۰۰۰ باب کانون در سال ۱۳۹۶ می‌گذرد، یکی از وسیع‌ترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، از سال ۱۳۷۲ رسماً آغاز به فعالیت نموده و تاکنون مأمن صدها هزار نوجوان و جوان علاقه‌مند و مستعد بوده است.

  اما این ظرفیت عظیم فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد سال‌های زیادی است که پرفروغ نیست و گاهاً به دلیل کم کاری از یک طرف و عدم نظارت مسوولین متولی بر این دستگاه فرهنگی از طرف دیگر، فرصت شکوفایی را از جوانان و نوجوانان علاقمند به حوزه فرهنگی و مسجد گرفته است.

  دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کهگیلویه و بویراحمد در چند سال اخیر عملکرد شایسته‌ای نداشته و تنها با اجرای چند برنامه تبلیغاتی و ابلاغی از تهران به دور از چشم مسولین ارشد استان و بدون هیچ اثر گذاری بر مخاطبین در گوشه‌ای بدون فعالیت نشسته و هیچ گاه پاسخگوی عملکرد خود نبوده است.

  ابن نهاد فرهنگی با توجه به ظرفیت‌ها و منابع مالی و تجهیزاتی گسترده ملی و استانی هنوز نتوانسته است انتظارات دلسوزان را از این نهاد مهم برآورده کند.

  این دستگاه فرهنگی که تنها نهاد فرهنگی حوزه مسجد است که به صورت مستقیم از دولت پول دریافت می‌کند اما همواره مورد انتقاد بوده که تا چه اندازه توانسته در راستای وظایف خود گام بردارد.

  ائمه جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد به ضعف‌های کانون مساجد اشاره می‌کنند  می‌گویند؛

   

  امام جمعه قلعه رئیسی به سالروز تشکیل کانون‌های فرهنگی مساجد اشاره و بیان کرد: کار اصلی کانون مساجد جذب جوانان است و مساجد پایگاه اجتماعی مشورت و برنامه‌ریزی و حرکت اجتماعی و فرهنگی هستند و امروز باید از این ظرفیت برای تربیت نسل جوان استفاده کرد اما متاسفانه دچار آسیب‌های مختلفی هستند که اولاً نظارت نمی‌شوند و طرح و برنامه هم ندارند و امکانات مساجد خاک می‌خورند و باید دانست که امروز بزرگترین آسیب نهادهای فرهنگی عکس و تصویر برداری و سوری است و در چاروسا فقط یک یا دو کانون فعال وجود دارد.

  خطیب نماز جمعه شهر دیشموک به ۱۸ اسفندماه روز کانون فرهنگی هنری مساجد اشاره کرد و گفت: در بخش ما به مساجد بی‌توجهی می‌شود.

  امام جمعه دیشموک خاطرنشان کرد: در زمانی که تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی به اوج خود رسید و دشمنان نظام از هر راهی برای بی‌دین کردن جوانان ما قدم برمی‌دارد ما باید پیش قدم شویم و جوانان خود را مسجدی کنیم و در کمک کردن به احداث مساجد پیش قدم شویم.

  حجت الاسلام فرهمند امام جمعه موقت چرام روز تاسیس کانون‌های فرهنگی مساجد را تبریک گفت و افزود: کانون فرهنگی مساجد باید منشأ تولید فرهنگ و تعالیم دینی و پایگاهی در مقابل تهاجمات فرهنگی و شبهات دینی باشد اما گاها می‌بینیم با نام دین و در موالید معصومین (ع) خلاف شئونات دینی حرکت می‌کند و موجبات اختلاف محرم و نامحرم با موسیقی‌های مبتذل می‌شوند.

  به طور کلی وظایف کانون مساجد؛ -تبلیغ، گسترش‌ و تعمیق‌ فرهنگ‌ روح‌بخش‌ اسلام‌ و تأکید بر آرمانها و ارزشهای‌ معنوی‌ و فرهنگ‌ اسلامی‌- گسترش‌ زمینه‌ مشارکت‌ و مباشرت‌ مردم‌ در امور فرهنگی، هنری، اجتماعی، علمی‌ و غیره‌ ـ همگانی‌ و عمومی‌ نمودن‌ تمامی‌ عرصه‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و تحقق‌ آزادی‌ فعالیتهای‌ فرهنگی‌ مردمی‌ ـ زمینه‌سازی‌ برای‌ حضور فعال‌ جوانان‌ و نیروهای‌ متعهد در عرصه‌ فعالیتهای‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و شناسایی‌ و تربیت‌ استعدادهای‌ درخشان‌ و استفاده‌ از اوقات‌ فراغت‌ جوانان‌ و حفظ‌ و ترویج‌ فرهنگ‌ بسیجی‌ ـ ارائه‌ و عرضه‌ فعالیتهای‌ فرهنگی، هنری، بر اساس‌ موازین‌ و ضوابط‌ اسلامی‌ و ایجاد جاذبه‌های‌ فرهنگی‌ هنری‌ کانونهای‌ پرتحرک‌ و فعال‌ مذهبی، اجتماعی‌ و مردمی‌ در مقابله‌ با تهاجم‌ فرهنگی‌ مبتذل‌ استکبار و کفر جهانی‌، می‌باشد.

  که باید مسولان کانون‌های مساجد در استان کهگیلویه و بویراحمد به این سووال پاسخ دهند که تا چه حد در راستای وظیفه خود موفق عمل کرده‌اند.

  اگر چه در آخرین نشست خبری مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی مساجد همچون سایر مسوولان گرفتار ارائه آمار می‌شود و به تعداد جشنواره‌ها و کانون‌های فرهنگی مساجد اشاره می‌کند و نگفت که برای پرشور کردن صفوف نماز جماعت مساجد و سوق دادن جوانان این مرز و بوم به مسائل دینی و فرهنگی عملاً چه کاری صورت گرفته است و هیچ آماری از مساجدی که امام جماعت ندارند، نداد.

  بیش از ۱۷ سال است که فردی مسوولیت دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را برعهده دارد و الان او باید شفاف توضیح دهد که عملکردش علاوه بر برنامه‌های روتین چه بوده است؟

  برچسب ها:

 • ۲ نظر برای “۱۷ سال چه کردید”
  1. كانون گفت:

   واقعا مسجد مظلوم شده کسی بهش توجه نمیکنه چرا رسانه ها بی تفاوت شدن/ مدیر ١٧ سال مونده چه بشه
   باید عوضش کنن

  2. فعال فرهنگی گفت:

   سلام خدا شاهد است علت عقب افتادگی این استان وجود مدیران ناتوان می باشد متاسفانه هیچ حوزه ای به اندازه فرهنگ مورد بی توجهی قرار نگرفته است چرا یک مسول ۱۷ سال باید بماند


  امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  آخرین مطالب