• تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه, ۱۶ اسفند , ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۷ | کد خبر : 16210 |
 •   

  زینل زاده مستقل در انتخابات ظاهر می شود شجاعانه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم را به مناظره دعوت کرده است میتواند پدیده انتخابات مجلس یازدهم باشد.

  احسان دری

  روزهای اخیر جو سیاسی-رسانه ای شهرستان گچساران و باشت به سمت انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دقیقا دو سال دیگر برگزار خواهد شد سوق خورد و دلیل آن هم سخنرانی غلامرضا تاجگردون در جلسه گزارش عملکرد سالانه خود بود.

   

  وی در اظهارات خود به گزینه های احتمالی انتخابات یازدهم در حوزه گچساران و باشت پیشنهاد داد که اگر بتوانند شایستگی خود را به او اثبات کند،وی به نفع انان کناره گیری خواهد کرد.

  این اظهارات تاجگردون واکنش ادلان زینل زاده را بهمراه آورد و کمتر از ۱۲ ساعت از سخنرانی تاجگردون نگذشته بود که شهردار سابق دوگنبدان در نامه ای تاجگردون را به مناظره دعوت کرد.

  در سیاست ورزی تاجگردون همین بس که برخی  معتقدند انتخابات دوقطبی دوره دهم در گچساران و باشت طبق نظر تاجگردون پیاده و حتی گزینه اصولگرایان نیز طبق برنامه ریزی وی تحمیل و انتخاب شد  و اکنون آیا تاجگردون به دنبال انتخاب رقیبان خود برای انتخابات دوره یازدهم است؟

  طی روزهای اخیر تحلیل های مختلفی در خصوص انتخابات دوره یازدهم در حوزه گچساران و باشت منتشر گردید و از گزینه های احتمالی که حضورشان در این انتخابات تا حدودی قطعی به نظر می رسد نام برده شد.

   

  طبق شنیده ها تاکنون حضور غلامرضا تاجگردون،یوسف باقری،سید قدرت الله حسینی،اردلان زینل زاده،غلامرضا پاکدل،یعقوب زراعت کیش در انتخابات آتی مجلس محتمل به نظر می رسد.

   

  به فرض حضور قطعی گزینه هایی که نام برده شد شاید در یک نگاه انتخابات مجلس نهم که در اسفندماه سال ۱۳۹۰ برگزار گردید درذهن همگان تداعی شود.

   

  انتخاباتی که با حضور تاجگردون،سید قدرت الله حسینی،علیمراد جعفری،علی فولادی وندا،حسین اسماعیلی بعنوان پنج کاندیدای اصلی برگزار گردید که در نهایت تاجگردون با اختلاف زیاد نسبت به چهار رقیب خود پیروز انتخابات شد.

   

  ویژگی ظاهری انتخابات مجلس یازدهم با مجلس نهم در این است

  که بجز تاجگردون و سید قدرت حسینی که در آن انتخابات حضور داشتند فقط جای علیمرادجعفری،حسین اسماعیلی و فولادی وندا تغییر پیدا می کند که زینل زاده و پاکدل که هر دو از یک منطقه هستند جایگزین جعفری و اسماعیلی و یوسف یاقری نیز جایگزین فولادی وندا خواهد شد.

   

  می توان گفت در انتخابات دوره یازدهم یعقوب زراعت کیش جایگزین سید مصیب افتخاری در انتخابات مجلس دهم است که با حضور خود و طرح مباحث انتقادی در خصوص عملکرد غلامرضا تاجگردون به ایفای نقش بپردازد و سرانجام به نفع یکی از گزینه ها کنار رود پس می توان حضور زراعت کیش را چندان مهم ارزیابی نکرد.

   

  اما انتخابات مجلس یازدهم هر چقدر در ظاهر شبیه انتخابات مجلس نهم پیاده شود به این معنا نخواهد بود که خروجی و نتایج انتخابات مجلس نهم رقم خواهد خورد.

   

  همواره فضای سیاسی ایران دستخوش تغییرات است و گاه تغییرات به گونه ای است که بارها غافلگیری تحلیل گران و فعالان سیاسی را بهمراه آورده است و می توان گفت در انتخابات در ایران گزینه هایی می توانند موفق ظاهر شوند که بتوانند یک موج مردمی و امید ایجاد کنند.

   

  در انتخابات مجلس نهم و دهم غلامرضا تاجگردون به خوبی توانست با ایجاد موج امید و نهادینه کردن این موضوع که اوست که می تواند گچساران و باشت را در مدت کوتاهی به قله پیشرفت،توسعه،اشتغال و … برساند پیروز هر دو انتخابات شد.

   

  یوسف باقری-از یوسف باقری بعنوان یکی از گزینه های اصلی قشقایی ها در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه گچساران و باشت نام برده می شود.هر چند که وی اعلام داشته است هنوز به جمع بندی نهایی در خصوص ورود یا عدم حضور در انتخابات آتی نرسیده است اما به نظر می رسد وی بی میل به حضور در ماراتن انتخابات نباشد.

  باقری یا هر گزینه دیگر قشقایی در صورتی قصد ورود به انتخابات مجلس یازدهم را داشته باشد در حالی خواهد آمد که با چالش بزرگی روبرو خواهد بود.سخنرانی افراسیاب پرویزی و حضور چند چهره موثر ترک زبان گچساران در جلسه گزارش عملکرد غلامرضا تاجگردون به نوعی اعلام بیعت و حمایت مجدد از تاجگردون بود و این پیام را داد که این چهره های موثر قشقایی در انتخابات دوره یازدهم مانند انتخابات دهم رای قابل توجهی از قشقایی ها را به سبد تاجگردون خواهند ریخت که با این روند از هم اکنون برای یوسف باقری یا هر گزینه ترک زبان قشقایی هیچ شانسی نمی توان قائل شد.

   

  غامرضاپاکدل-از پاکدل مدیرعامل اسبق شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران بعنوان یکی دیگر از گزینه های محتمل در انتخابات آتی نام برده می شود.
  حضور همزمان پاکدل و اردلان زینل زاده که هر دو از یک منطقه هستند به ضرر هر دو خواهد بود.

  اما به نظر نمی رسد که غلامرضا پاکدل محبوبیت زینل زاده را برخوردا باشد و بتواند کاری از پیش ببرد.یکی از نقطه ضعف های پاکدل کارنامه وی در دوران مدیرعاملی نفت گچساران است که برخی تحلیل گران معتقد بودند وی به شدت نگاه قومیتی داشته و بهمین دلیل به نظر نمی رسد بتواند رای و اقبال قابل توجهی را به سمت خود  معطوف دارد.

   

  اردلان زینل زاده- زینل زاده که این روزها از وی زیاد می شنویم و شجاعانه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم را به مناظره دعوت کرده است میتواند پدیده انتخابات مجلس یازدهم باشد.

  می توان گفت در میان گزینه های موجود تنها اردلان زینل زاده است که می تواند یک موج سیاسی-مردمی شکل داده و در انتخابات آتی حرفهایی برای گفتن داشته باشد.

  شهردار سابق دوگنبدان ازچند فاکتور جهت یک حضور قدرتمندانه در انتخابات برخوردار است.پاکدستی،باج ندادن،جدیت در کار،پشتوانه قومیتی،خوشنامی از جمله این فاکتورهاست.

  اما زینل زاده در این مسیر چالش هایی پیش روی دارد.اولین چالش می تواند این باشد که وی در چه قالبی قصد حضور در انتخابات را دارد.وی قصد دارد مستقل حضور یابد یا بعنوان یک اصولگرا وارد انتخابات شود؟توصیه برخی تحلیل گران به زینل زاده این است که وی مستقل در انتخابات ظاهر شود و رمز موفقیت او برای ایجاد یک موج مردمی همین است و وی نباید در قالب یک اصولگرا حضور یابد.زینل زاده باید اطراف خود را از مگسانی که بوی شیرینی حس می کنند پاک کند و با افراد فرصت طلب و معامله گرا دم خور نشود.

  زینل زاده می تواند در منطقه بویراحمدگرمسیر و دیگر طوایف آراء قابل توجهی را متوجه خود کند و جوانانی که امروز از بی عدالتی و بیکاری دلزده و منتقد نماینده خود شده اند را جذب کند.

   

  سید قدرت الله حسینی-حضور سیدقدرت در انتخابات یازدهم به این معناست که او یک قطب انتخابات است.یک ویژگی انتخابات مجلس یازدهم این خواهد بود که ریزش آرای تاجگردون به سمت کدام گزینه ها خواهد رفت و ظاهرا رقبای تاجگردون هر کدام در تلاش برای به دست گرفتن این آراء خواهد بود.

   

  سید قدرت الله حسینی از پشتوانه رای خوبی در شهرستان باشت برخوردار است اما مشکل اصلی سید قدرت در شهرستان گچساران و حومه خواهد بود.جایی که اکثر اصولگرایان این حوزه متعلق به بویراحمد گرمسیر است که این حوزه خود گزینه های خود راخواهند داشت.برخی تحلیلگران تعدد کاندیداها را به ضرر سید قدرت می دانند.

   

  یکی دیگر از چالش های سید قدرت همکاری یا عدم همکاری چهره های پرنفوذ اصولگرایان گچساران از قبیل یدالله مرادی،احمد خورشیدی،علیمراد جعفری،حسین اسماعیلی و …خواهد بود و باید دید آیا این افراد جهت حمایت همه جانبه از حسینی پای کار خواهند امد یا اختلافات قدیمی سرباز خواهد زد.

   

  اگر هدف اصلی همه کاندیداهای حاضر در انتخابات مجلس یازدهم تنها شکست تاجگردون باشد و بخواهند هماهنگ وارد عرصه شوند در آن صورت سید قدرت می تواند امیدوار باشد.

   

  غلامرضا تاجگردون-تاجگردون چهره کاریزمایی دارد که همواره به کمک وی آمده است.قدرت بیان بالا،شناخت و آگاهی وی از مسائل سیاسی و فضای قومیتی منطقه،جایگاه کشوری،لیدرهای قدرتمند و بانفوذ و…از جمله عوامل موفقیت تاجگردون بوده است.در ایتدای تحلیل ذکر گردید که انتخابات مجلس یازدهم هر چقدر شبیه انتخابات مجلس نهم باشد خروجی این انتخابات شبیه هم نخواهد بود و تاجگردون به آسانی پیروز انتخابات نخواهد بود زیرا هر کدام از رای دهندگان به غلامرضا تاجگردون در ذهن خود تصویری از گچساران بعد از پیروزی تاجگردون را متصور کرده بودند،گچسارانی خالی از بیکار،بسیار توسعه یافته و …اما امروز یکی از نقدهایی که متوجه تاجگردون است همخوانی نداشتن وضعیت فعلی شهرستان گچساران و باشت نسبت به توانایی تاجگردون است.

  نمی توان موج ناامیدی،بدبینی،خستگی،عدالت خواهی و رفع تبعیض که در گچساران و باشت به وجود آمده است را نادیده گرفت.موجی که اگر تاجگردون نتواند کنترل و راضی کند کم کم به ساحل دیگری خواهد رسید.

  به گواه اکثر تحلیلگران تاجگردون در انتخابات آتی کار سختی در پیش خواهد داشت.

   

  نقش تعیین کننده شورای اصلاحات گچساران در انتخابات_در پایان باید گفت شکست تاجگردون راحت نیست اما ناشدنی هم نیست و تصمیم شورای اصلاحات شهرستان گچساران در پیروزی یا عدم پیروزی تاجگردون مقابل گزینه هایی که ذکر گردید پررنگ و حیاتی خواهد بود و باید دید اصلاح طلبان گچساران قصد ورود کاندیدا به این انتخابات خواهد داشت یا همچنان از تاجگردون حمایت خواهند کرد.

  برچسب ها:

 • امروز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  آخرین مطالب